leki nie zawsze są bezpieczne
unsplash_Helloquence
Autor - 14 Lutego 2020

Pilna decyzja GIF. Z aptek zniknął ważny lek

Leki nie zawsze są bezpieczne. Choć pomagają w walce z wieloma chorobami i często ratują życie, ich stosowanie może okazać się groźne dla zdrowia. Mitomycin Accord, lek stosowany u chorych na raka z powodu wady jakościowej został wycofany z rynku.

Leki zawsze badane są pod kątem bezpieczeństwa. Zdarza się jednak, że po wprowadzeniu ich na rynek zgłaszane są reklamacje. Tak właśnie stało się w przypadku Mitomycin Accord - leku stosowanego u osób chorych na raka. Może się okazać, że produkt stanowi zagrożenie dla użytkowników.

Mitomycin Accord jest stosowany w leczeniu pacjentów onkologicznych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny postanowił wycofać lek z obrotu, gdyż istnieje podejrzenie wady jakościowej produktu.

Objaw raka płuc widoczny na twarzy. Nigdy go nie lekceważObjaw raka płuc widoczny na twarzy. Nigdy go nie lekceważCzytaj dalej

Leki nie zawsze są bezpieczne. Mitomycin Accord został wycofany z obrotu

Jak podaje portal.abczdrowie.pl, GIF podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju produktu leczniczego Mitomycin Accord (Mitomycinum) 20 mg w postaci proszku do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/infuzji do pęcherza moczowego. Wycofany preparat ma numer serii PY04718 i datę ważności do czerwca 2021 roku. Jego producentem jest Accord Healthcare Polska Sp. zo.o. z siedzibą w Warszawie.

Produkt leczniczy został wycofany z obrotu ze względu na reklamację dotyczącą jakości leku, a konkretnie braku możliwości rozpuszczenia go w wodzie. Zgodnie z decyzją wydaną przez GIF, istnieje podejrzenie wady jakościowej i zagrożenia dla użytkowników.

- Do Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wpłynęła informacja od podmiotu odpowiedzialnego o otrzymaniu reklamacji jakościowej ww. serii związanej z brakiem możliwości rozpuszczenia proszku. Na podstawie przeprowadzonego postępowania wyjaśniającego i szacowanego ryzyka podmiot odpowiedzialny poinformował o wycofaniu z obrotu przedmiotowej serii produktu leczniczego - czytamy w oświadczeniu.

Produkt wykorzystywany jest u pacjentów chorujących na raka żołądka i ze stwierdzonymi przerzutami, podobnie w sytuacji przerzutów raka piersi. Korzystają z niego również chorzy na raka trzustki czy raka płuca. Antybiotyk cytostatyczny wykorzystywany jest również przy nawrotach u pacjentów po resekcji przezcewkowej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ślub 17-latka i 51-latki odbył się równo 18 lat temu. Tak dziś wyglądają, niesłychane
  2. Fiskus zrobił podatnikom "prezent". Nie wiemy czy się śmiać czy płakać
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. W nosie swojego syna zauważyła dziwne, czarne plamki. Kiedy poznała prawdę, była przerażona

Następny artykuł