Leki dla seniorów - zmiany w refundacji
unsplash.com/Tbel Abuseridze
Autor Barbara Bujar - 14 Września 2020

Koniec z darmowymi lekami dla seniorów? Niepokojące doniesienia Super Expressu

Leki dla seniorów powyżej 75. roku od ponad trzech lat były darmowe. Dzięki specjalnej refundacji z budżetu państwa starsi pacjenci nie musieli się martwić o koszty objętych nią środków. Taka sytuacja może jednak ulec zmianie. Finansowanie leków ma bowiem spaść na Narodowy Fundusz Zdrowia. Swoje obawy wyrażają nie tylko seniorzy, ale także politycy opozycji.

Leki to podstawowa rzecz, o której pamiętają wszyscy seniorzy. Dzięki specjalnemu programowi, który był jedną z obietnic wyborczych Prawa i sprawiedliwości w 2015 roku, dla osób powyżej 75. roku życia są one darmowe. Choć jego wprowadzenie w życie trwało dwa lata, przez kolejne trzy pacjenci mogli śmiało korzystać z tej opcji i nie martwić się o wysokie koszty w aptekach. Nowe wybory, nowa kadencja - nowe zasady. Jak donosi Super Express, zmiany mają pojawić się także w refundacji leków.

Najpierw przerażający huk, potem rozpaczliwe krzyki gości. Wielka tragedia na weselu, najpiękniejszy dzień w życiu zmienił się w koszmarNajpierw przerażający huk, potem rozpaczliwe krzyki gości. Wielka tragedia na weselu, najpiękniejszy dzień w życiu zmienił się w koszmarCzytaj dalej

Darmowe leki dla seniorów w obliczu poważnych zmian. Refundacją zajmie się NFZ

Według ustaleń serwisu program, który do tej pory był finansowany z budżetu państwa, całkowicie zmieni swoje zasady. Rząd miał w tej sprawie uchwalić ustawę, która zawiera informację o refundacji leków dla pacjentów powyżej 75. roku życia. Wynika z niej, że od września pokrywaniem kosztów, które wynoszą prawie 900 mln zł, ma zająć się Narodowy Fundusz Zdrowia. To spotkało się z ogromną krytyką. Przypomnijmy, że NFZ refunduje już inne leki, między innymi te dla kobiet w ciąży.

W obliczu tych zmian NFZ będzie musiał znaleźć dodatkowy miliard, który pokryje koszty leków dla seniorów. Oczywiście brzmi to nieprawdopodobnie. Potwierdzają to między innymi politycy z opozycji. Rajmund Miller, poseł KO i wiceszef sejmowej Komisji Zdrowia, którego cytuje SE, uznał, że taka zmiana nie obędzie się bez konsekwencji.

- NFZ ma pieniądze ze składek. Z powodu COVID-19 wpływy ze składek są mniejsze. Czyli zabraknie pieniędzy na leki albo pewne leki zdrożeją - powidział.

Ministerstwo Zdrowia nie widzi jednak problemu i powtarza, że zmiany w finansowaniu leków są tylko porządkiem w refundacji. Jego członkowie uważają, że w planie NFZ wszystkie środki zostały zabezpieczone, dlatego pacjenci mogą być spokojni. Oni jednak widzą to zupełnie. Podobnie jak krytycznie nastawieni do tego pomysłu politycy boją się, że leki w aptekach po prostu zdrożeją.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 5-letnia Lilianka z Troszyna. Wszyscy myśleli, że ma zwykłą "jelitówkę", prawda okazała się jednak straszniejsza
2.Niewiele osób o tym wie, a od tygodnia obowiązują nowe kary. Też możesz dostać 500 zł mandatu

- Mam nadzieję, że nie zabiorą nam darmowych leków! Mam niewielką emeryturę, nieco ponad 1500 zł, a ciężko w obecnych czasach związać koniec z końcem – wszystko drożeje. Te leki dla osób 75 plus to ogromna ulga dla domowego budżetu. Nie chcę, by znowu każda wizyta w aptece przyprawiała mnie o lęk - mówiła Zofia Olejarka, emerytka z Przeworska cytowana przez SE.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwaga: Dziś wchodzi w życie kolejny zakaz. Wszystko potwierdzone, Polacy muszą się dostosować
  2. Rząd potwierdził. Jeszcze tylko 2 dni i wszystko może się zmienić. Trzeba się przygotować
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Nieprawdopodobne zastosowanie zmywarki, o którym mało kto wie. Może pomóc ci w pasteryzacji słoików

Następny artykuł