Leki nie zawsze są bezpieczne. W niektórych preparatach wykryto rakotwórczą substancję
unsplash.com/Tbel Abuseridze
Autor - 15 Czerwca 2020

Popularny lek po cichu zniknął z aptek. Jego skład budzi wiele wątpliwości

Leki na cukrzycę niezbędne są milionom Polaków. Jeden z nich, dostępny do niedawna w aptece, mógł się okazać niebezpieczny dla pacjentów. Istniało bowiem podejrzenie, że w preparacie o nazwie Formetic znajduje się rakotwórcza substancja NDMA.

Leki na cukrzycę są przepisywane wielu polskim pacjentom. Kupując je w aptece, nie zastanawiamy się, czy aby na pewno są bezpieczne. Okazuje się jednak, że w wielu powszechnie stosowanych lekach m.in. na nadciśnienie, cukrzycę, czy na problemy gastryczne wykryto zanieczyszczenie substancją NDMA, która wykazuje właściwości rakotwórcze.

Właściwości substancji NDMA zostało udowodnione w badaniach przeprowadzonych na zwierzętach, jednak ze względu na bardzo niskie wchłanianie u ludzi, zagrożenie jest bardzo utrudnione do określenia. Jednym z leków, w których mogła znajdować się substancja NDMA, jest lek przeciwcukrzycowy Formetic. Podejrzenie, że zawarta w nim metformina zanieczyszczona jest rakotwórczą substancją, spowodowało, że preparat został wycofany z aptek.

Gwałty i przemoc w czasie egzorcyzmów. Wstrząsające wyznania IrenyGwałty i przemoc w czasie egzorcyzmów. Wstrząsające wyznania IrenyCzytaj dalej

Leki nie zawsze są bezpieczne. W niektórych preparatach wykryto rakotwórczą substancję

Formetic to lek przeciwcukrzycowy z metforminą, który zmniejsza stężenie glukozy we krwi. Stosuje się go szczególnie u tych pacjentów, którzy borykają się z nadwagą. Leki z metforminą zażywają nie tylko chorzy na cukrzycę, ale i osoby zmagające się z insulinoopornością, a także zespołem policystycznych jajników.

Na początku grudnia 2019 r. pojawiły się informacje, że w lekach, które zawierają metforminę, wykryto rakotwórczą substancję NDMA. To wyjątkowo niebezpieczna substancja, którą wstrzykuje się szczurom, żeby przyspieszyć u nich rozwój choroby nowotworowej.

Chorzy dowiedziawszy się o doniesieniach, wpadli w panikę i zaczęli na własną rękę odstawiać leki. Po tak szokującej informacji, Ministerstwo Zdrowia powołało sztab kryzysowy. Wystarczyło zaledwie kilka dni, żeby udowodnić, że leki z metforminą są całkowicie bezpieczne dla zażywających je chorych. Choć informacja nieco uspokoiła pacjentów, lek wciąż jest niedostępny w aptekach.

Europejska Agencja Leków zapewniła, że stwierdzone w metforminie poziomy zanieczyszczeń nitrozoaminami są bardzo niskie i wydaje się, że są porównywalne lub nawet niższe od poziomu ekspozycji, na jaki mogą być narażeni ludzie z innych źródeł, włączając w to żywność i wodę. Zdaniem ekspertów część mediów wolała jednak skupić się na wywoływaniu sensacji.

Chociaż apteki internetowe informują o dostępności leku, w praktyce Formeticu brakuje w hurtowniach, a więc i aptekach w całej Polsce. W niektórych jest już właściwie niedostępny, przez co chorzy na cukrzycę muszą zażywać zamienniki. Nie dla wszystkich jednak są one właściwe. U niektórych pacjentów zamienniki leku powodują szereg przykrych dolegliwości.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Od początku lipca na kierowców czekają nie tylko nowe kary, ale też więcej obowiązków. Przepisy znacznie zaostrzone

Europejska Agencja Leków od kilku miesięcy bada leki zawierające substancję czynną metformina, w tym Formetic. Analiza ma sprawdzić obecność rakotwórczej substancji NDMA w tych produktach. Jak podaje portal popularne.pl, lek prawdopodobnie wróci na rynek dopiero w listopadzie.

- Po zidentyfikowaniu ryzyka występowania NDMA w produkcie, jako firma odpowiedzialna, podjęliśmy decyzję o czasowym zaprzestaniu wprowadzania do obrotu nowych serii Formeticu, skupiając się na rozpoznaniu przyczyn powstawania NDMA oraz zmianie technologii wytwarzania produktu, aby był on w pełni bezpieczny dla pacjentów - poinformowała w rozmowie z WP abcZdrowie Magdalena Rzeszotalska z Polpharma SA.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragedia w Warszawie. Nastolatka spadła z dachu wieżowca. Nie żyje
  2. Przykra sytuacja w rodzinie Lecha Wałęsy. Były prezydent ma powody do smutku
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Rodzina Lewandowskich znowu się powiększyła? Zdjęcie wywołało lawinę spekulacji (FOTO)

Następny artykuł