Leki: granulki na grype
unsplash.com/ National Cancer Institute
Autor Klaudia Gaicka - 15 Września 2020

Pamiętacie słodkie granulki, które każdy brał na grypę?

Leki homeopatyczne są jednym z wielu składników medycyny niekonwencjonalnej. Chociaż ich forma zaproponowana została po raz pierwszy już w XVIII w., wciąż brakuje odpowiednich dowodów na ich działanie. Co więcej, wielu twierdzi, że przeczy ono podstawowym zasadom fizyki.

Leki homeopatyczne stanowią kolejny filar medycyny niekonwencjonalnej. Ich forma zaproponowana została po raz pierwszy w 1796 przez niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna.

Homeopatia bazuje na swego rodzaju aksjomacie, jej fani stosują wielokrotnie rozcieńczone substancje, które w takiej formie wg nich mają leczyć choroby o symptomach podobnych do powodowanych przez te same substancje w stężeniach szkodliwych.

Od ponad 10 lat jest w ciąży. Już niedługo urodziOd ponad 10 lat jest w ciąży. Już niedługo urodziCzytaj dalej

Leki homeopatyczne mają sporo zwolenników, nie ma jednak rzetelnych dowodów na ich działanie

Pomimo tego, że lek Oscillococcinum miał w przeszłości wielu zwolenników, należy mieć na uwadze, że w zależności od stężenia leki homeopatyczne mogą nie zawierać ani jednej cząsteczki substancji aktywnej, efekty lecznicze takich środków (poza efektem placebo) byłyby sprzeczne z podstawowymi prawami fizyki.

Niestety, ale nie istnieją rzetelne badania, które udowodniłyby skuteczność tego typu środków. Kilka eksperymentów dało obiecujące wyniki, jednak ich forma była dosyć kontrowersyjna. Badania cechujące się wyższą jakością nie przynosiły już tak korzystnych efektów. W sporej części eksperymentów z pozytywnymi wykazano problemy metodologiczne, które uniemożliwiły uznanie ich za jednoznaczny dowód na skuteczność preparatów. Inne „pozytywne” eksperymenty były z kolei niemożliwe do powtórzenia.

Leki homeopatyczne dzielą się przede wszystkim na dwie grupy zależne od ilości składników - jednoskładnikowe i złożone. Jednak zasadniczo nie ma dowodów, aby te grupy jakkolwiek składowo się różniły. Nie wiadomo, w jaki sposób takie specyfiki mogłyby działać, jednak przeciwnicy homeopatii upatrują się ich znikomej skuteczności w efekcie placebo lub jako efekt myślenia magicznego.

Jak podaje portal Medonet.pl, Oscillococcinum zawiera „działającą nieswoiście” substancję leczniczą, mającą za zadanie modulację układu odpornościowego i wsparcie organizmu w walce przed rozwojem infekcji. Producent deklaruje, że lek dzięki swoim składnikom mobilizuje organizm do zwalczania stanu grypowego.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO przekazało druzgocące informacje na temat koronawirusa. Jest też ważny apel szefa organizacji
2.Nad bankami i ich klientami zbierają się ciemne chmury. Prezes PKO BP właśnie potwierdził, będzie jeszcze gorzej

Preparat miał leczyć objawy grypy, przeziębienia i infekcji grypopodobnych. Niwelował objawy ogólnego rozbicia, bóli mięśniowych i kostno-stawowych, oraz wspierał organizm w trakcie gorączki wynoszącej do 38,5 stopni Celsjusza. W celu osiągnięcia najlepszych rezultatów należy stosować lek zaraz po zaobserwowaniu pierwszych objawów grypowych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Postanowione, od dziś część uczniów przechodzi na nauczanie zdalne. Sanepid już podjął decyzję
  2. Jest potwierdzenie, pilny zakaz. Od 8 rano w poniedziałek
  3. Jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Objawy raka płuc łatwo pomylić z innymi schorzeniami, błąd może mieć najwyższą cenę
  4. Nie żyje 28-letni Przemek z Podkarpacia. Gdy matka usłyszała wycie syren, nie podejrzewała, że jadą do jej syna
  5. Minister Zdrowia zapowiedział nowe zasady walki z koronawirusem. Mówi również, jak rozwinie się epidemia w Polsce
  6. Poszedł do restauracji jednego z największych gwiazdorów kina. Kwota na rachunku może zwalić z nóg, jak jedna pensja

Następny artykuł