leki powodujące fotodermatozy
fot. https://pixabay.com/ stokpic
Autor Natalia Niewczas - 16 Sierpnia 2020

Leki, po których nie wolno wychodzić na słońce. Złamanie zakazu może skończyć się naprawdę źle

Leki z założenia mają poprawiać stan zdrowia pacjenta. Potrzebują ich osoby zmagające się z chorobami układu krwionośnego, immunologicznego czy moczowego. W przypadkach wielu schorzeń wprost nie sposób się bez nich obejść. O czym nie każdy wie, w połączeniu z silnymi promieniami słońca niektóre farmaceutyki mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Leki mogą powodować fotodermatozy - choroby skóry, których objawy dają się zauważyć w wyniku ekspozycji na promienie słoneczne lub inne, nawet sztuczne, źródło światła. Wyróżnia się dwa typy fotodermatoz: powodowane przez słońce samo w sobie lub wywoływane dostarczaną zewnętrznie światłouczulającą substancją (na przykład składnikiem medykamentu).

Kiedy skończy się pandemia koronawirusa? Specjaliści podali konkretne datyKiedy skończy się pandemia koronawirusa? Specjaliści podali konkretne datyCzytaj dalej

Leki, po zażyciu których lepiej unikać słońca

Wywołane przez leki choroby skóry objawiają się dostrzegalnymi gołym okiem odczynami fototoksycznymi (zmianami podobnymi do oparzeń słonecznych), bądź reakcjami fotoalergicznymi (najczęściej w postaci wypełnionych płynem grudek). Choć niemal każdy farmaceutyk potencjalnie może zwiększyć wrażliwość skóry pacjenta na działanie promieni słonecznych, na niektóre leki warto zwrócić pod tym kątem większą uwagę.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, szczególną ostrożność podczas opalania powinni zachować pacjenci przyjmujący między innymi leki przeciwcukrzycowe (na przykład diabetol), moczopędne, przeciwzapalne, hormonalne, a także przeciwtrądzikowe i przeciwgrzybicze. Ekspozycję na słońce warto ograniczyć również podczas antybiotykoterapii.

Do innych leków mogących powodować fotodermatozy zaliczamy fenotiazyny (znajdujące zastosowanie w psychiatrii i neurologii) i farmaceutyki stosowane w leczeniu chorób układu krwionośnego (beta-blokery). Największe działanie uczulające wykazują jednak działające przeciwbakteryjnie sulfonamidy.

Dzisiaj grzeje: 1. Jej objawy były książkowe. Lekarze nie mogli postawić diagnozy przez ponad dekadę
2. Krewny przeleje ci pieniądze, a fiskus naliczy podatek. Absurdalny przepis wścieka nawet sądy

Wystąpienie jakiegokolwiek z wyżej wymienionych objawów, niezależnie od przyjmowanych leków, zawsze warto skonsultować z lekarzem. Przed opalaniem nie należy zapominać o zapewnieniu skórze właściwej ochrony - w tej roli najczęściej dobrze sprawdzi się zwykły olejek z filtrem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. [Na żywo] Tęcza się pali, setki policjantów na ulicach. Pilnują każdego pomnika. Narodowcy przed chwilą spalili tęczę
  2. Bezpośrednia opinia pójdzie w pięty Jackowi Kurskiemu? Byłemu szefowi z TVP puściły nerwy
  3. Marian Glinka przez lata był idolem wielu Polaków. Zabrała go podstępna choroba, której nie warto lekceważyć
  4. Był prawdziwym wzorem do naśladowania. Tłumy ludzi na wzruszającym pogrzebie Marcina Kolczyńskiego
  5. Najwięcej zakażeń już nie na Śląsku. Nowy region wyszedł na prowadzenie, Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia dlaczego
  6. Koniec z bardzo nieprzyjemną procedurą medyczną. Wspaniała wiadomość ze świata nauki. Wielka zasługa małej kapsułki

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł