Leki: 3 partie wycofane przez GIF
fot. unsplash.com/Louis Reed
Autor Karol Zaborowski - 24 Października 2019

Trzy partie leku wycofane z obrotu. Decyzja z rygorem natychmiastowej wykonalności

Leki dostępne na rynku powinny spełniać rygorystyczne normy dotyczące ich jakości. Niestety czasami zdarza się, że dana partia specyfiku mimo błędów podczas produkcji trafia na apteczne półki i do pacjentów. GIF właśnie wydał pilną decyzję o wycofaniu trzech partii leku przeciwlękowego.

Leki nawet po tym, jak zostają wprowadzone na rynek, podlegają regularnym kontrolom jakości, aby zapewnić pacjentom środki najwyższej jakości. Niestety jak każdy system, tak i ten ma pewne luki, przez to, co jakiś czas trafiają do nas wiadomości o wstrzymaniu lub wycofaniu z aptek kolejnych partii różnych leków.

Szczególnie wrzesień i październik wypełniony jest tego typu decyzjami, co niestety nie świadczy najlepiej o najlepszej kondycji polskiego rynku farmaceutycznego. W tym wypadku GIF został poinformowany o nieprawidłowościach przez sam podmiot odpowiadający za produkcję tego leku.

70-latka została wypisana ze szpitala w samej piżamie. 70-latka została wypisana ze szpitala w samej piżamie. "Wyglądałam jak z obozu koncentracyjnego"Czytaj dalej

Kolejne leki wycofywane z polskich aptek

Chodzi dokładniej o lek Tranxene stosowany przy napadach lękowych, a także stanach pobudzenia psychoruchowego lub agresji. Decyzja wydana przez GIF dotyczy trzech partii leku o następujących numerach A7165, data ważności: 30.09.2020, A8171, data ważności: 28.02.2021 oraz A8180, data ważności: 30.04.2021. Podmiotem odpowiedzialnym za ten specyfik jest Sanofi-Aventis France, Francja.

To właśnie ta spółka wysłała zawiadomienie do polskiego Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Jak donosi portal Onet.pl, powodem zawiadomienia jest wada jakościowa produktu w postaci widocznych cząstek w ampułkach rozpuszczalnika przedmiotowego produktu leczniczego.

GIF przychylił się do otrzymanego zawiadomienia i wydał decyzję, która otrzymała rygor natychmiastowej wykonalności. Jeżeli ktokolwiek korzysta z tego konkretnego leku, powinien sprawdzić, czy zakupione przez niego opakowanie nie pochodzi z felernych serii. Jeżeli numery widoczne na opakowaniu będą pokrywały się z tymi podanymi powyżej, należy jak najszybciej zwrócić całe opakowanie do najbliższej apteki celem utylizacji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 70-latka została wypisana ze szpitala w samej piżamie. "Wyglądałam jak z obozu koncentracyjnego"
  2. Była uwielbianą piosenkarką PRL. Dziś ma problemy ze słuchem, to dla niej tragedia
  3. Nie żyje najstarszy mężczyzna na świecie. Przed śmiercią zdradził swój sekret

Następny artykuł