Leki nie zawsze są bezpieczne. Po niektórych nie powinniśmy prowadzić samochodu
unsplash.com/ chuttersnap
Autor - 28 Maja 2020

Leki, po których nie wolno prowadzić samochodu. Niektóre z nich dostępne są bez recepty

Leki i suplementy diety są obecnie dostępne na każdym kroku. Niestety wiele osób zażywa je, nie zastanawiając się, jak mogą na nas wpłynąć w trakcie jazdy samochodem. Warto wiedzieć, których leków powinniśmy się wystrzegać przed podróżą.

Leki oraz suplementy diety mogą w niektórych sytuacjach wywoływać skutki niepożądane. Wiele preparatów wpływa bowiem na zdolność koncentracji i motorykę ciała.


Informacje o poszczególnych lekach powinny być istotne zwłaszcza dla kierowców, ponieważ istnieją substancje, po których nie należy wsiadać „za kółko”. Warto zatem wiedzieć, na co warto zwracać uwagę podczas przyjmowania różnych preparatów.

Jest nowe epicentrum pandemii koronawirusa. Oficjalna informacja WHOJest nowe epicentrum pandemii koronawirusa. Oficjalna informacja WHOCzytaj dalej


Leki mogą mieć poważne skutku uboczne. Po niektórych nie powinniśmy prowadzić samochodu


Każdy wie, że po alkoholu nie wolno wsiadać za kierownicę. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że niektóre leki również wpływają na nasze zdolności za kierownicą. Nie chodzi tylko o specyfiki stosowane w leczeniu poważnych chorób, ale również o leki dostępne bez recepty.


Jak wiadomo, każdy kierowca musi mieć dobry wzrok. Zdarza się, że przed podróżą decydujemy się sięgnąć po krople do oczu. Niestety wiąże się to z dużym ryzykiem, zwłaszcza jeśli zastosowaliśmy krople na bazie chlorowodorku tetryzoliny. U pewnej grupy pacjentów krople te mogą powodować podrażnienie i łzawienie oczu, a także zaburzenia widzenia.


Przed jazdą samochodem powinniśmy się także wystrzegać preparatów z pseudoefedryną. Jest to substancja, która zmniejsza przekrwienie błony śluzowej i rozszerza oskrzela. Niestety ten popularny środek u niektórych pacjentów wpływa niekorzystnie na układ krążenia.


Jak podaje portal.abczdrowie.pl, pseudoefedryna może powodować zaburzenia rytmu serca, tachykardię oraz wzrost ciśnienia tętniczego. Daje ponadto objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego, takie jak bóle głowy, nudności, pobudzenie czy drażliwość. Taki stan może nie tylko wpłynąć na naszą czujność, ale i opóźnić czas reakcji.


Kodeina z kolei to pochodna morfiny, jedna z grupy substancji opioidowych. Substancja ta działa na ośrodkowy układ nerwowy. Uśmierza ból, wykazuje działanie przeciwkaszlowe i przeciwbiegunkowe, ale może również wywołać szereg działań niepożądanych, takich jak senność, otępienie, zawroty głowy. Warto wiedzieć, że wiele preparatów z kodeiną dostępnych jest bez recepty.

Dzisiaj grzeje: 1. Wstydliwy problem, z którym nie radzi sobie wielu pacjentów. Hemoroidy da się jednak skutecznie leczyć"

2. 5-latka zawsze po kolacji wychodziła z domu. W końcu tata poszedł za nią i pobladł, natychmiast sięgnął po telefon


Jeśli zaś chodzi o leki przeciwalergiczne, ich skutkiem ubocznym może być nadmierna senność. Nic dziwnego, że tak wielu specjalistów przepisuje je pacjentom na noc. Jeśli zdecydujemy się prowadzić samochód po zażyciu leków przeciwalergicznych, skutki mogą być tragiczne.


Lista zakazanych dla kierowców leków jest bardzo długa, dlatego jeśli nie wiemy, jakie skutki uboczne może wywołać dany preparat, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem. Nie zapominajmy również o dokładnym czytaniu ulotek dołączonych do opakowań leków.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści
  2. Agnieszka Hyży przerwała milczenie. Powiedziała całą prawdę o swoim mężu: „To nasze ostatnie wspólne zdjęcie”
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Pięciu producentów samochodów wydłuża gwarancję. Twoje auto też może być objęte programem

Następny artykuł