Osobno leki, razem groźne trucizny. Lista środków farmakologicznych, których absolutnie nie wolno łączyć

leki lista
unsplash.com/Markus Winkler
Autor Natalia Niewczas28.12.2020

Łączenie ze sobą niektórych leków może stanowić zagrożenie dla zdrowia pacjenta. Na jednoczesne przyjmowanie medykamentów powinny uważać między innymi osoby korzystające z leków na przeziębienie bądź leków dla alergików. Należy zachować szczególną ostrożność również podczas przyjmowania medykamentów na wrzody jelita grubego.

Interakcje leków to wzajemne oddziaływanie dwóch (lub kilku) jednocześnie przyjmowanych przez pacjenta substancji. Niektóre mieszanki okazują się niszczycielskie dla zdrowia. Chodzi między innymi o połączenie popularnej aspiryny i paracetamolu.

Tych leków pod żadnym pozorem nie należy ze sobą łączyć

Zima to czas, gdy pacjenci często sięgają po leki naprzeziębienie. W walce z towarzyszącymi infekcji objawami pomagają między innymi aspiryna (kwas acetylosalicylowy) i paracetamol.

Tymczasem jednoczesne lub naprzemienne przyjmowanie aspiryny i paracetamolu może prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. Jak podaje portal medme.pl, z podwyższonym stężeniem obu leków we krwi łączy się ryzyko wystąpienia obserwowanych po ich zażyciu skutków ubocznych. Efektem tego mogą być uszkodzenia wątroby i nerek.

Problematyczne bywa również łączenie leków na alergię z innymi preparatami. Lek zawierający w składzie rupatadinum nie powinien być przyjmowany z lekami przeciwgrzybiczymi z uwagi na zawartość ketokonazolu.

Fatalny błąd podczas szczepień u naszych sąsiadów. Pomylono dawkę, kilka osób trafiło do szpitalaFatalny błąd podczas szczepień u naszych sąsiadów. Pomylono dawkę, kilka osób trafiło do szpitalaCzytaj dalej

Jeżeli substancją czynną leku na alergię jest feksofenadyna, nie należy stosować go z lekami mającymi w składzie glin bądź magnez. Łączenie medykamentów zmniejsza wchłanianie leku niwelującego dokuczliwe objawy alergii.

Pacjenci z wrzodami jelita grubego powinni uważać na leki zawierające prednizon. Jednoczesne przyjmowanie ich z paracetamolem wpływa na zwiększenie ryzyka toksycznego działania leku przeciw gorączce na wątrobę.

Empagliflozyna, będąca składnikiem leku na cukrzycę typu II, niekiedy zwiększa działanie leków moczopędnych. Potencjalnie skutkuje to niebezpiecznym dla zdrowia odwodnieniem organizmu.

Warto przypomnieć, że równie niebezpieczne dla zdrowia pacjentów jest łączenie leków z alkoholem. Z uwagi na możliwość wystąpienia zagrażających zdrowiu efektów ubocznych, nie należy spożywać alkoholu podczas terapii farmakologicznej. Wypicie alkoholu podczas stosowania antybiotyków zwiększa ryzyko wystąpienia negatywnych skutków ubocznych ich zażycia, w tym omamów, drgawek, zaburzeń psychicznych czy zapaści.

By odpowiednio zadbać o zdrowie, przed przyjęciem jakiegokolwiek leku warto zapoznać się z dołączoną do opakowania ulotką, gdzie znajdziemy wszystkie niezbędne informacje dotyczące stosowania leku oraz ewentualnych przeciwwskazań. Wątpliwości można omówić również z farmaceutą bądź lekarzem.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł