Leki wycofane przez GIF
fot. unsplash.com/Louis Reed
Autor Karol Zaborowski - 30 Października 2019

Popularne leki wycofane z aptek w całej Polsce. Zawierają rakotwórczą substancję

Leki, które dopuszczane są do obrotu, muszą spełniać pewne normy i być wolne od wad produkcyjnych, jak i zanieczyszczeń. Niestety nie we wszystkich przypadkach udaje się to osiągnąć, przez co dopiero po tym, jak dana seria leku trafi na apteczne półki, zostaje z nich wycofana. Tym razem problem dotyczy kilkudziesięciu partii środków, które każdy z nas ma w swojej domowej apteczce.

Leki dopuszczone na polski rynek cały czas przechodzą badania, które mają na celu wyłapywanie wadliwych partii danych środków. Na przełomie września i października GIF wydał decyzje o wycofaniu wielu popularnych leków stosowanych na zgagę. Powodem było zanieczyszczenie substancji czynnej. Niestety historia lubi się powtarzać i znowu z aptek zniknęło kilkadziesiąt serii popularnych leków.

Ranitidinum jest składnikiem wielu leków na zgagę oraz wrzody żołądka ze względu na działanie hamujące uwalnianie kwasów żołądkowych. Można ją znaleźć w wielu lekach dostępnych w aptekach. Niestety część z nich ponownie zostało wycofane w trybie pilnym z aptek w całej Polsce.

Nasze babcie miały rację. Domowy lek, który każdego podniesie na nogi podczas przeziębieniaNasze babcie miały rację. Domowy lek, który każdego podniesie na nogi podczas przeziębieniaCzytaj dalej

Zanieczyszczone leki na zgagę

GIF wydał łącznie 6 decyzji o pilnym wycofaniu części leków na zgagę, które dotyczą aż kilkudziesięciu partii znanych leków. Preparaty, które zostały nimi objęto są Ranigast Pro, tabletki powlekane 75 mg, Ranigast, roztwór do infuzji 0,5 mg/m, Ranigast, tabletki powlekane 150 mg, Ranigast Fast, tabletki musujące 150 mg, Ranigast Max, tabletki powlekane 150 mg, Ranimax Teva, tabletki powlekane 150 mg.

Wszystkie leki zostały wycofane z tego samego powodu, a jest nim obecność NDMA, które ma działanie rakotwórcze. Ten sam problem pojawił się już wcześniej na przestrzeni września i października i stwierdzono, że jest on wywołany zanieczyszczeniem podczas produkcji substancji aktywnej obecnej w lekach.

Jak donosi portal Wp.pl, według przeprowadzane w ostatnim czasie badania i kontrole nie wykazały żadnych nieprawidłowości dotyczących samego procesu produkcji. Z tego też względu naukowcy stwierdzili, że wina leży po stronie samej substancji, która ze względu na swoją niestabilność, podczas rozpadu wytwarza właśnie NDMA.

Niewykluczone, że w ciągu kolejnych dni zostaną wydane kolejne decyzje o wycofaniu następnych leków zawierających Ranitidinum, ponieważ jest to niezwykle popularna substancja. Pełną listę serii objętych decyzją o wycofaniu z obrotu można znaleźć na oficjalnej stronie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Jeżeli w naszej domowej apteczce znajdziemy, któryś z wymienionych powyżej specyfików o numerach podanych w decyzji, to powinniśmy się go pozbyć jak najszybciej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wirus, który jest bardziej zaraźliwy niż HIV. Mimo to często go bagatelizujemy
  2. Przeżyła na porodówce koszmar, którego nie zapomni. "Tak nawet zwierząt się nie traktuje"
  3. 35-latek z zawałem serca był odsyłany do kolejnych szpitali. W końcu na pomoc było już za późno

Następny artykuł