Leon Niemczyk zmarł z powodu nowotworu płuc
fot. https://pixabay.com/ oracast
Autor Klaudia Gaicka - 20 Sierpnia 2020

Leon Niemczyk był jednym z najlepszych polskich aktorów. Przegrał walkę z podstępną chorobą, której objawy powinien znać każdy

Leon Niemczyk zmarł po roku walki z ciężką chorobą. Występuje ona stosunkowo często, więc każdy z nas powinien znać jej objawy. Rak płuca jest jednym z najgorzej rokujących nowotworów złośliwych. Każdego roku diagnozowany jest on u wielu tysięcy Polaków. Nierzadko dopiero w zaawansowanym stadium.

Leon Niemczyk był jednym z bardziej znanych polskich aktorów. Odszedł od nas blisko 15 lat temu, niedługo po tym, jak zdiagnozowano u niego nowotwór płuca. Rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym, występującym u człowieka. Każdego roku diagnozuje się ponad 22 000 nowych zachorowań, przy czym daje on bardzo złe rokowania.

Chcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? Włącz je do swojej dietyChcesz zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka? Włącz je do swojej dietyCzytaj dalej

Leon Niemczyk zmarł z powodu jednego z naszczęsciej występujących nowotworów. Choroba potrafi byc podstępna, warto znać jej objawy

Leon Niemczyk był znany nie tylko ze swojej roli w serialu Ranczo, przez lata swojej kariery cieszył się ogromną popularnością, występując w wielu polskich filmach i serialach. Dodatkowo aktor był uosobieniem dobrego humoru i przedwojennej elegancji. Po blisko rocznej walce z chorobą aktor, który był prawdziwym amantem polskiego kina, zmarł 29 listopada 2006 w Łodzi i został pochowany na tamtejszym Cmentarzu Starym. To niesamowicie ważne, aby zdawać sobie sprawę, jak objawia się rak płuca.

Nowotwór płuc we wczesnym stadium może przechodzić bezobjawowo. Jednak, wraz z rozwojem choroby, zaczyna dawać charakterystyczne objawy. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany, tym większe szanse na wyleczenie ma chory.

Jednym z najczęstszych symptomów raka płuc jest kaszel. Jak podaje portal Zwrotnikraka.pl, doświadcza go aż 45-75% chorych, z czego u co trzeciego z nich odkrztuszana jest również wydzielina. Przy nowotworze zlokalizowanych centralnie w drzewie oskrzelowym (rak płaskonabłonkowy i drobnokomórkowy) występuje częściej niż przy zmianach zlokalizowanych obwodowo (rak gruczołowy i wielokomórkowy). Kolejnym najczęściej występującym objawem są męczące pacjenta duszności. Oba te objawy powinny wzbudzić nasz niepokój i być wskazaniem do wizyty u lekarza.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiceminister zdrowia zapowiada okrojenie liczby szpitali. Rząd przygotowuje się do nowej strategii
2. Polacy ruszyli po zwolnienia lekarskie. Ale wcale nie do internisty

Do innych stosunkowo często występujących objawów raka płuca należą świszczący oddech, odkrztuszanie wydzieliny z krwią (tzw. krwioplucie), chrypka, utrata kilogramów, ból w klatce piersiowej i barkach oraz uczucie zmęczenia. Jeżeli guz zlokalizowany jest wyżej niż zwykle, mogą wystąpić nietypowe symptomy, takie jak opadanie powieki, zwężanie się źrenicy lub zanik potliwości jednej strony twarzy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny problem dla warszawiaków. Niepokojąca sytuacja w stolicy, może być źle
  2. Justyna Żyła wytacza ciężkie działa przeciwko byłemu mężowi. "Nie jestem dumna z tego, co robię"
  3. Wczesne objawy miażdżycy. Wielu chorych je bagatelizuje
  4. Fakt ujawnił kulisy odejścia Szumowskiego. Dlaczego były Minister Zdrowia zrezygnował ze stanowiska?
  5. Rak jelita grubego może przez lata rozwijać się w ukryciu. Istnieje jednak sposób, by wykryć go, zanim będzie za późno
  6. Wytykali ją palcami, więc schudła 100 kg, by w dniu ślubu swojego eks wyglądać lepiej niż panna młoda

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł