lockdown
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Natalia Niewczas - 17 Października 2020

Prof. Pyrć ostrzega. "Jeżeli nic nie zrobimy, to czeka nas lockdown"

Lockdown sparaliżował codzienne życie Polaków wiosną 2020 roku. Wielu obywateli wciąż obawia się nagłego powrotu tak surowych restrykcji i masowej społecznej izolacji. Jeden z polskich profesorów ostrzega: to, czy lockdown zostanie wprowadzony ponownie, w dużej mierze zależy od naszego postępowania.

Lockdown wisi nad głowami Polaków niczym ciemna chmura - wielu obywateli wciąż obawia się ogłoszenia kolejnej masowej izolacji. Na optymistyczne podejście do sprawy nie pozwalają między innymi statystyki z ostatnich dni. Zaistniałą sytuację komentuje profesor Krzysztof Pyrć.

Przedmiot, na którym wirus może utrzymywać się nawet miesiąc. Każdy z nas go maPrzedmiot, na którym wirus może utrzymywać się nawet miesiąc. Każdy z nas go maCzytaj dalej

To, czy lockdown powróci, w dużej mierze zależy od nas

Lockdown może powrócić, jeżeli nic nie zrobimy - zaznacza profesor Krzysztof Pyrć, wirusolog, ekspert z zakresu mikrobiologii. Zdaniem specjalisty obecnie najskuteczniejszą ochronę przez zakażeniem stanowią bowiem podstawowe, powszechnie znane w czasach pandemii środki bezpieczeństwa.

- Jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną w kraju, to jest ona dosyć poważna i to jest czas na to, aby coś zrobić. Te podstawowe zasady, które wszyscy powtarzamy jak mantrę, czyli dystans, noszenie maseczek i higiena rąk są najskuteczniejsze. Przestrzeganie tych zasad będzie decydować o rozwoju pandemii. W tym momencie państwo nie ma narzędzi, takich jak np. szczepionki, które pozwoliłyby wdrożyć coś odgórnie. Jedyne, co teraz można zrobić, to przestrzegać obostrzeń i liczyć, że społeczeństwo będzie je traktować poważnie - zaznacza profesor Krzysztof Pyrć.

Jak podaje portal.abczdrowie.pl, specjalista podkreśla, że wirus rozprzestrzenia się najszybciej, gdy między ludźmi brakuje dystansu. Zagrożenie stanowią również pomieszczenia zamknięte, szczególnie te niewielkie, gdzie utrzymanie dystansu jest z przyczyn oczywistych utrudnione lub niemożliwe.

Jak zaznacza ekspert, jeżeli kraj znalazłby się w strefie czerwonej, zamknięcie szkół i instytucji byłoby wskazane. Profesor ostrzega jednocześnie, że opóźnione podjęcie takiej decyzji może wywołać efekt domino.

- Jeżeli stanie się tak, że będziemy w strefie czerwonej, warto było rozważyć zamknięcie szkół i innych miejsc, w których gromadzą się ludzie. Zwlekając, tylko przyspieszymy moment, kiedy trzeba będzie zamknąć znacznie większe obszary i regiony np. gospodarki - alarmuje specjalista.

Dzisiaj grzeje: 1.Rodzina nie wierzyła, że zmarł na COVID-19. Włamała się do kostnicy i wykradła ciało bliskiego
2.Ogromna zmiana pogody, nie do uwierzenia. Algorytm się mylił?
3.Pojawia się przy udarze mózgu. Jeśli ją zauważymy, liczy się każda minuta, trzeba działać szybko

Kościół oficjalnie potwierdził. Arcybiskup Stanisław Gądecki został zarażonyKościół oficjalnie potwierdził. Arcybiskup Stanisław Gądecki został zarażonyCzytaj dalej

Profesor Krzysztof Pyrć, zapytany o nowe restrykcje dotyczące obowiązku zasłaniania nosa i ust w otwartych przestrzeniach publicznych, przypomina, że, choć noszenie maseczek ogranicza transmisję wirusa, nie zapewnia w tym przypadku 100% ochrony. Ekspert podkreśla, że samo noszenie maseczek może po prostu nie wystarczyć.

Nowy objaw koronawirusa. Choć pojawia się rzadko, może prowadzić do trwałych powikłańNowy objaw koronawirusa. Choć pojawia się rzadko, może prowadzić do trwałych powikłańCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Druzgocące doniesienia. Żona Krzysztofa Krawczyka potwierdziła odejście muzyka. A miał wyruszyć w ostatnią muzyczną podróż po świecie
  2. Znakomite wieści dla kierowców w Polsce. Na stacjach czeka ich miła niespodzianka
  3. Lekarze biją na alarm. Potrzebne są natychmiastowe kroki
  4. Śmierć dwóch nauczycieli wstrząsnęła Polską. Pedagodzy obawiają się o swoje życie
  5. Zarażona kobieta uciekła ze szpitala. Wysłano za nią policję
  6. Lekarze namawiali parę na aborcję. Wiemy jak dziś rozwija się dziecko, które przyszło na świat bez mózgu

Następny artykuł