Dr Grzesiowski nie ma dobrych wieści. "To nie jest pierwszy i ostatni lockdown"

Lockdown w opinii doktora Grzesiowskiego
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Barbara Bujar27.10.2020

W Polsce szykuje się kolejny lockdown. Od soboty 24 października znów obowiązują zaostrzone restrykcje. W najbliższych dniach na ulicach pojawi się wojsko. W mediach pojawiają się także informacje o planowanym zakazie przemieszczania się z wyłączeniem drogi do pracy. Jak uznał dr Paweł Grzesiowski, takich sytuacji w kraju może być jeszcze wiele. To właśnie dzięki nim sytuacja epidemiologiczna w końcu zostanie ustabilizowana.

Jeszcze niedawno kolejny lockdown wydawał się niemożliwy. A jednak – od ubiegłej soboty cała Polska została objęta czerwoną strefą. W związku ze znacznym wzrostem zakażeń, który od kilku tygodni wykazywany jest w raportach Ministerstwa Zdrowia, rząd podjął decyzję o zaostrzeniu restrykcji. Jak donosi serwis internetowy RMF 24, sytuację skomentował pediatra, immunolog i ekspert ds. COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej, dr Paweł Grzesiowski.

Jak uznał specjalista, według modeli wszystkich modeli matematycznych współczynnik R dla Polski szacuje się obecnie na poziomie 2. Oznacza to, że każdy chory pacjent zaraża aż dwie kolejne osoby. W związku z tym „liczba zakażonych rośnie w tempie wykładniczym”. W tej sytuacji lockdown jest konieczny.

Bill Gates o rozwoju pandemii. Zdradził co nas może czekać w 2021 rokuBill Gates o rozwoju pandemii. Zdradził co nas może czekać w 2021 rokuCzytaj dalej

Kolejny lockdown w Polsce. Dr Paweł Grzesiowski komentuje

Zdaniem eksperta wprowadzenie pewnych ograniczeń już przynosi efekty, a skala zachorowań nieco się wypłaszczyła. Na dalsze rezultaty trzeba czekać. Aby zostały osiągnięte, konieczne jest przestrzeganie obostrzeń. Lekarz zwrócił uwagę na ograniczenie kontaktów międzyludzkich.

- (…) w pewnym zakresie ograniczenia związane z ograniczaniem międzyludzkich kontaktów, które zostały wprowadzone w czerwonych strefach już dwa tygodnie temu - przynoszą pewne efekty, bo matematyczny model epidemii na razie nie sprawdził się w zakresie wzrostu, jaki był planowany (...) W tym tygodniu zobaczymy, jaki będzie efekt zamknięcia szkół – powiedział Grzesiowski cytowany przez RMF 24.

Według specjalisty efekty skutecznego lockdownu powinny być widoczne już po dwóch albo trzech tygodniach. Obecny spowodowany jest rozluźnieniem społeczeństwa, do którego doszło w maju. W związku z tym w najbliższym czasie ściśle określone restrykcje są niezbędne.

- W związku z tym potrzeba teraz bardzo głębokiego lockdownu, żeby go zatrzymać. Gdybyśmy byli bardziej przewidujący i mniej liberalni między majem a lipcem, to obecnie nie trzeba byłoby zrobić tak dotkliwego lockdownu – zauważył lekarz.

Rozwiązaniem problemu epidemiologicznego zdaniem eksperta będzie oczywiście wynalezienie i udostępnienie szczepionki. Zanim do tego dojdzie, Polacy muszą przygotować się na to, że lockdown będzie co jakiś czas powracał. Jak ocenił, przebieg takich sytuacji będzie zależał przede wszystkim od wydolności służby zdrowia.

Dzisiaj grzeje: 1.Nieoficjalne: Od piątku nowe obostrzenia. Zakaz przemieszczania się z wyjątkiem pracy?
2.Szczeniak został znaleziony na śmietniku. Podziękował za pomoc w najbardziej wzruszający sposób
3. Wojsko wyjdzie na ulice. Nagła decyzja Morawieckiego

Chciał zrobić test na COVID. Usłyszał bulwersującą odpowiedźChciał zrobić test na COVID. Usłyszał bulwersującą odpowiedźCzytaj dalej

- Cykl powinien wynosić ok. dwóch miesięcy - lockdown dwa tygodnie i spadek zachorowań, potem odmrażamy, puszczamy dzieci do szkół - powoli rozpowszechnienie wirusa wzrasta i ponownie robimy lockdown. Takich powtarzających się cykli może być jeszcze wiele przed nami. Lepiej żeby były wprowadzane wcześniej, ale były łagodniejsze, żeby nie wpływać zbyt negatywnie na gospodarkę – dodał dr Paweł Grzesiowski.

Prof. Gut ostrzega. Za kilka dni liczba osób diagnozowanych może wzrosnąć kilkukrotnieProf. Gut ostrzega. Za kilka dni liczba osób diagnozowanych może wzrosnąć kilkukrotnieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tajemnicze odkrycie w Himalajach. Wyniki badań ujawniły porażającą prawdę
  2. Niesamowite dokonanie naukowców. Sklonowali wymarłe zwierzę, liczą na przywrócenie gatunku
  3. Druzgoczące słowa Krzysztofa Krawczyka o jego zdrowiu, tylko najbliżsi wiedzieli. "Wszystko w rękach Boga"
  4. Z samego rana ministerstwo zdrowia wydało nagły komunikat. Uwaga, dotyczy każdego Polaka
  5. Minister Zdrowia zabiera głos w sprawie Bożego Narodzenia. Nie na takie słowa liczyli Polacy
  6. Justyna Żyła powiedziała dość. Jeszcze wczoraj pokazywała zdjęcia bez ubrań, dzisiaj zniknęła (FOTO)
  7. Ogrom radiowozów, zablokowane ulice. Policja ruszyła do akcji, szykują się na przyjazd narodowców

Następny artykuł