Łosoś hodowlany jest toksyczny dla człowieka
fot. unsplash.com/Caroline Attwood
Autor Karol Zaborowski - 22 Listopada 2019

Łosoś hodowlany jest jednym z najbardziej toksycznych produków. Producenci ukrywają przed nami prawdę

Łosoś jest jedna z najpopularniejszych ryb na cały, świecie, a popyt na niego rośnie z każdym rokiem. Niestety ryby pochodzące z hodowli wcale nie są takie zdrowe, jak nam się wmawia.

Łosoś jest rybą, którą bez większych problemów kupimy w każdym większym sklepie. Często słyszy się, że ryby zawierają wiele substancji pozytywnie wpływających na nasze zdrowie i jest to prawda. Jednak w przypadku łososia i wielu innych ryb trzeba zaznaczyć, że faktycznie zdrowe będą te niepochodzące z hodowli.

Wszystko przez specyfiki stosowane do tego, aby zwierzęta nie chorowały, a ich mięso lepiej wyglądało na półkach sklepowych. Dodatkowo producentom zależy na tym, aby zwierzęta rosły jak największe, co wprost wpływa na ich zyski. Niestety często dzieje się to kosztem naszego zdrowia.

Przez ponad 10 lat brała tabletki antykoncepcyjne. Nawet nie zauważyła, jakie zmiany zaszły w jej mózguPrzez ponad 10 lat brała tabletki antykoncepcyjne. Nawet nie zauważyła, jakie zmiany zaszły w jej mózguCzytaj dalej

Łosoś jako jeden z najbardziej toksycznych produktów na świecie

Kurt Oddekalv jest norweskim działaczem na rzecz ochrony środowiska, który stara się edukować ludzi na temat szkodliwości hodowli łososia. Często podkreśla, że tego typu fermy, są zabójcze zarówno dla środowiska jak dla nas samych. Rąbka tajemnicy rynku rybnego uchylił również głośny film Nicolasa Daniela „Fillet-Oh-Fish”.

Z ujawnionych materiałów, wynika, że fermy łososi, które położone są u wybrzeży Norwegii, często znajdują się na niezwykle zanieczyszczonym terenie. Kurt podkreśla, że pod niektórymi z nich może znajdować się nawet 15-metrowa warstwa odpadów, która wpływa na zdrowie ryb, a co za tym idzie jakość ich mięsa.

Kolejny problem stanowią również same hodowle, w których ryby są tłoczone i przetrzymywane w bardzo złych warunkach. Jak podaje portal 5minutdlazdrowia, prowadzi to, do sytuacji, w których wiele ryb choruje i mimo to nadal trafia na handel. Według Oddekalva najczęstsze choroby, z którymi borykają się łososie to wszy morskie, choroba trzustki i zakaźny wirus niedokrwistości.

Dodatkowo wiele do życzenia pozostawia również pelet, którym karmione są łososie. W dużej mierze pozyskiwany jest z ryb złowionych w Bałtyku. Niestety nasze morze nie jest najczystsze, a przez wraz z karmą łosoś przyswaja kolejne szkodliwe substancje odkładające się w jego mięsie.

Niestety to nie wszystkie problemy, które pojawiają się podczas hodowli łososia. Ze względu na ilość i to, jak wiele szkodliwych substancji podawanych jest rybom, wielu ekspertów uważa łososia hodowlanego za jeden z najbardziej toksycznych produktów na świecie. Dlatego też, jeżeli naprawdę chcemy zjeść rybę, to o wiele lepszym wyborem będzie ta, która nie pochodzi z hodowli. Jednak w takim wypadku będziemy musieli za nią zapłacić o wiele więcej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowa moda wśród nastolatków zbiera śmiertelne żniwo. Nie żyje 11-latek
  2. Arszenik i antybiotyki w mięsie z kurczaka. Czym szprycowany jest drób, zanim trafi na nasz stół
  3. Zamówił w restauracji danie z kurczakiem. Następnego dnia zaczął tracić czucie w rękach i nogach
  4. Z czego produkowane są parówki? Niektóre osoby mogą stracić apetyt

Następny artykuł