Szumowski chce, by szczepionka przeciw koronawirusowi była refundowana
screen wp.pl
Autor Barbara Bujar - 9 Lipca 2020

Ile będzie kosztować szczepionka na koronawirusa? Łukasz Szumowski zdradził swój plan

Łukasz Szumowski po raz kolejny został zapytany o szczepionkę przeciw COVID-19. Tym razem minister zdrowia zdradził o jeden szczegół więcej. W rozmowie dla Wirtualnej Polski poinformował o ewentualnym koszcie leku i możliwej refundacji. Temat obowiązku przyjęcia szczepionki niestety nadal nie został wyjaśniony.

Szczepionka przeciw COVID-19 budzi niemałe zainteresowanie. Choć nie została ona jeszcze wynaleziona, Polacy zastanawiają się, czy będą musieli przyjąć ją obowiązkowo. Po ostatniej wypowiedzi szefa resortu zdrowia zrobiło się na ten temat jeszcze głośniej. Łukasz Szumowski wyjaśniał wtedy, że nie jest w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Według mężczyzny będzie to możliwe dopiero po wykonaniu licznych testów i badań leku. Na kolejne pytania nie musiał długo czekać. W rozmowie z redaktorem Wirtualnej Polski zdradził jednak o jeden szczegół więcej.

Epidemia zablokowała oddziały zakaźne. Tysiące pacjentów bez możliwości hospitalizacjiEpidemia zablokowała oddziały zakaźne. Tysiące pacjentów bez możliwości hospitalizacjiCzytaj dalej

Szczepionka przeciw COVID-19 refundowana. Swój plan wyjaśnił Łukasz Szumowski

Podczas udziału w programie WP „Newsroom” rozmowa Łukasza Szumowskiego z prowadzącym toczyła się wokół tematu szczepionki przeciw koronawirusowi. Minister zdrowia potwierdził w niej swoje wcześniejsze wypowiedzi, w których informował, że jest jeszcze za wcześnie na to, by móc mówić o obowiązku przyjęcia leku. Według niego potrzeba do tego wielu badań, dzięki którym będzie miał pewność, że udzielane przez niego informacje są prawidłowe.

- Jak będę widział jej portfolio badań, wtedy będę mógł się wypowiedzieć – powiedział.

Szef resortu zdrowia przypomniał też o tym, że szczepionka nie została jeszcze wynaleziona. Uznał, że mówienie o czymś, czego jeszcze nie ma, jest kuriozalne. Jeżeli lek pojawi się na rynku, wtedy chętnie się wypowie i udzieli wszystkich niezbędnych informacji. Na ten moment nie ma to sensu.

- Jeżeli jeszcze badań klinicznych nie ma, jeżeli jeszcze jest ona nieprzetestowana na ludziach, czyli nie ma jej w ogóle na rynku, no to o czym mamy mówić? - skomentował Szumowski.

Minister zdrowia nie podejmuje więc tematu obowiązku poddania się szczepieniu. Jeżeli faktycznie miałoby się tak stać, mogą zostać wskazane do tego pewne grupy, które określi się np. na podstawie wieku. W tym momencie trudno jednak mówić, jaka część społeczeństwa miałby zostać do tego zobowiązana. Tym bardziej nie można mówić o konieczności takiego zabiegu wśród całego społeczeństwa. Mówiąc o tym, Szumowski wspomógł się odpowiednimi przykładami.

- Grypa zabiera wiele istnień ludzkich rocznie, rak szyjki macicy zabiera wiele istnień ludzkich rocznie, te szczepionki akurat nie są obowiązkowe, a są dostępne (…) więc to nie jest tak, że szczepionki na wirusy są obowiązkowe, dlatego że na pewno działają – powiedział.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiemy co od września czeka polskich uczniów. Minister Edukacji zabrał głos

2. Lidl nie przestaje zaskakiwać. Produkty dosłownie za pół darmo, a kurki 3 razy taniej niż na bazarze

Z odpowiedzią na to pytanie będziemy więc musieli jeszcze trochę poczekać. Łukasz Szumowski zadeklarował, że jeżeli tylko uzyska odpowiednie rekomendacje, które potwierdzą skuteczność szczepionki i to, że powinna być ona wpisana do kalendarza szczepień, na pewno będzie to proponował. Zastrzegł jednak, że najprawdopodobniej będzie ona refundowana.

- Na pewno nie będzie trzeba za nią płacić (…) i chcielibyśmy, żeby była ona zrefundowana, w szczególnie w tych grupach wysokiego ryzyka – dodał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny rój pszczół w restauracji. Czegoś takiego nigdy nie widzieliście
  2. Jaką emeryturę naprawdę dostają księża? Zadziwiające wyliczenia, nie mogą narzekać
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Mateusz Borek stracił kolejną pracę. "Nie wszystko zależy ode mnie"

Następny artykuł