Łukasz Szumowski o szczepionkach
screen wp.pl
Autor Klaudia Gaicka - 20 Lipca 2020

Szumowski zabiera głos w sprawie szczepionki. Mówi też o nowych testach

Łukasz Szumowski wypowiedział się o szczepionkach i nowoczesnych metodach diagnostyki, które być może na stałe zagoszczą w Polsce. Minister Zdrowia zdradza, kiedy jego zdaniem szczepionka będzie dostępna na świecie, a kiedy dla Polaków.

Łukasz Szumowski w ostatnim czasie sporo wypowiada się na temat potencjalnej drugiej fali zachorowań. Eksperci przewidują, że może ona nastąpić jesienią. Powodów możliwego wzrostu zachorowań jest kilka, ale przede wszystkim dużą rolę odgrywa to, że właśnie wtedy jest tak zwany „sezon infekcyjny”. Dodatkowo droga kropelkowa, dzięki której szkodliwy wirus się rozprzestrzenia, dużo lepiej radzi sobie w umiarkowanych temperaturach niż w upałach.

Tragedia w województwie łódzkim. Nastolatka zginęła na oczach bliskichTragedia w województwie łódzkim. Nastolatka zginęła na oczach bliskichCzytaj dalej

Łukasz Szumowski o metodach diagnostycznych i szpczepionce. Minister Zdrowia zdradza, kiedy jego zdaniem trafi ona do Polaków

Jak podaje portal Abczdrowie.pl, szef resortu zdrowia zapowiedział, że jeżeli będzie dostępna jakaś nowa metoda, która pozwoli, szybciej i skuteczniej diagnozować chorych, to będziemy jej używać.

- Jesteśmy otwarci na wszystkie nowe metody diagnostyczne. Mamy przygotowane na jesień szybkie testy genowe - 15-minutowe, które będą rozdysponowane na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Są one dedykowane osobom, które są objawowe, więc w sezonie grypowym będą przydatne - tłumaczy minister zdrowia Łukasz Szumowski dla Wp.

Już ostatnio Szumowski wyjaśniał, że podczas sezonu wzmożonej zachorowalności na różnego rodzaju infekcje, bardzo dużą rolę będzie odgrywała szybka diagnostyka. Tak, aby chory na COVID-19 nie mieli zbędnego kontaktu z chorymi na zwykłe sezonowe infekcje.

Na tę chwilę nie wiemy, czy nowe szybsze australijskie testy będą skuteczniejsze od tych, które stosowaliśmy dotychczas. Minister nie odpowiedział jednoznacznie, czy zaczniemy ich masowe stosowanie. Podkreślił jedynie, że jesteśmy otwarci na nowe technologie. Zdaniem ministra nowe rozwiązania wymagają odpowiedniego przetestowania.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważna zmiana w polskim szkolnictwie. Wejdzie w życie wraz z początkiem września

2. Nowe świadczenie dla polskich seniorów. Cały Sejm zgodny, nie mniej niż 2,4 tys. zł

Jak podaje serwis Abczdrowie.pl, Łukasz Szumowski był również pytany o szczepionki. Firma Moderna dysponuje szczepionką, która pozytywnie przeszła fazę pierwszą. Pozostałe fazy badań, ich analiza i produkcja szczepionki trwają długo, ponieważ najważniejsze jest zdrowie ludzi, na których szczepionka byłaby stosowana. Zdaniem szefa resortu zdrowia realny termin, w którym możemy spodziewać się szczepionki, to przełom 2020 i 2021 roku.

Minister jest pełen nadziei co do terminu, w którym szczepionka będzie dostępna dla Polski. Prawdopodobnie możemy być drugim krajem, zaraz po Stanach Zjednoczonych, który ją otrzyma.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ważna decyzja MON. Trasa S8 zmieni nazwę, będzie bardzo historyczna
  2. Wszystko się nagrało, ksiądz podczas chrztu uderzył dziecko, naprawdę zatrważające. Rodzice wyrwali mu je z rąk ze strachem;
  3. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Muzułmanka z dwójką dzieci weszła do tramwaju w Warszawie. Niebywałe, co się potem wydarzyło

Następny artykuł