Łukasz Szumowski zapowiada, że obowiązkowe maseczki powrócą
fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Lukasz Szumowski
Autor - 22 Czerwca 2020

Minister zapowiada powrót obowiązkowych maseczek. Słowa Łukasza Szumowskiego rozwścieczyły wiele osób

Łukasz Szumowski zabrał głos w sprawie drugiej fali epidemii. Minister ostrzega, że zakażeń może być znacznie więcej, a obowiązek noszenia maseczek ochronnych prawdopodobnie powróci.

Łukasz Szumowski poinformował, że czeka nas ważna zmiana, która wejdzie w życie wraz z kolejną falą epidemii. Minister Zdrowia nie ukrywa, że liczba zakażeń może wzrosnąć, a to wiązałoby się z powrotem niektórych obostrzeń.

Wiele osób odetchnęło z ulgą, gdy nakaz noszenia maseczek na świeżym powietrzu został zniesiony. Okazuje się jednak, że ta radość prawdopodobnie nie będzie trwała długo. Minister zdrowia Łukasz Szumowski ostrzega, że ochrona nosa i ust niebawem znów będzie konieczna.

Nie żyje 17-latek. Rodzina młodego sportowca pogrążyła się w żałobieNie żyje 17-latek. Rodzina młodego sportowca pogrążyła się w żałobieCzytaj dalej

Łukasz Szumowski zapowiada, że obowiązkowe maseczki powrócą

Minister zdrowia w wywiadzie dla PAP ostrzegł, że jesienią, razem z sezonem grypowym nadejdzie druga fala epidemii. Choć zdaniem Łukasza Szumowskiego nie będzie drugiego lockdownu, zakażeń może być więcej niż obecnie. Sytuacja taka nieuchronnie spowoduje konieczność noszenia maseczek. Rozmowa z PAP zaczęła się od tematu "krytycznych artykułów" pod adresem Łukasza Szumowskiego i Ministerstwa Zdrowia.

- Publikacji, o których pani mówi, nie nazwałbym nawet artykułami. Posługując się kłamstwem, przeinaczeniem i swobodnym doborem niezwiązanych ze sobą faktów, a przy tym stosując mowę nienawiści, gazeta uderzyła we mnie, moich współpracowników i w moją rodzinę - stwierdził minister.

Zdaniem Szumowskiego artykuły "Gazety Wyborczej" na jego temat mają związek z trwającą kampanią wyborczą. W trakcie rozmowy padła również kwestia ewentualnej dymisji.

- Wchodząc do rządu wiedziałem, że jestem częścią szerszej układanki. Nie jestem dzieckiem, jestem osobą odpowiedzialną, która wie, z jakich obowiązków musi się wywiązać. Nie będą rzucał kwitami. Jednak mam dość, gdy atakuje się moją rodzinę, współpracowników i bruka moje nazwisko. - wyjasnił minister. Łukasz Szumowski przyznał w wywiadzie, że zaczął korzystać z ochrony SOP po groźbach pozbawienia życia.

- Ktoś może powiedzieć, że korzystam z jakichś przywilejów, ale proszę uwierzyć, że wolałbym nie korzystać z ochrony, ale nie wiem, co może się stać - dodał minister.

Łukasz Szumowski odniósł się również do konkretnych zarzutów wysuwanych przez media. Minister stwierdził, że "od początku za standard przyjęliśmy opiniowanie naszych zakupów przez Centralne Biuro Antykorupcyjne", ale na pełne procedury zamówień publicznych i długoterminowe przetargi nie było czasu.

- Liczył się każdy dzień, każda godzina. Wszyscy starali się jak najszybciej kupić towar, którego za chwilę mogło nie być i rzeczywiście często po kilku godzinach już go nie było. Państwa podkupowały sobie ten sprzęt, niejednokrotnie już na lotnisku - stwierdził Łukasz Szumowski.

Minister zdrowia poinformował, że ze wstępnych danych wynika, iż 1,5 proc. społeczeństwa ma przeciwciała. Zdaniem Szumowskiego oznacza to, że taka część populacji miała kontakt z wirusem. W jego ocenie najprawdopodobniej dojdzie do kolejnej fali zachorowań.

- Przyjdzie na jesieni razem z sezonem grypowym. Staramy się na nią przygotować, kontynuujemy zakupy środków ochrony i sprzętu. Mamy opracowany i przetestowany model powoływania szpitali jednoimiennych. Mamy doświadczenie w powoływaniu do życia izolatoriów. Dość dobrze radzimy sobie z szybkim zamykaniem ognisk. Na pewno kolejnego lockdownu już nie będzie. Myślę, że zakażeń może być więcej niż obecnie - powiedział Szumowski.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohater popularnego programu telewizyjnego. Oglądały go miliony Polaków

2. Za plażowanie zapłacisz nawet 30 proc. więcej. Ceny nad morzem wystrzeliły

Jak podaje portal wiadomosci.onet.pl, minister zdrowia został zapytany o obowiązek noszenia maseczek. Łukasz Szumowski podkreślił, że nakaz ten nie został całkowicie zniesiony.

- W sklepach, urzędach i we wszelkich pomieszczeniach, gdzie styka się ze sobą wiele osób, istnieje obowiązek zakrywania nosa i ust. Ten obowiązek jest także wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie utrzymać bezpiecznego dystansu z innymi ludźmi. W formule, jaką mieliśmy, maski powrócą, jeśli będziemy mieli drugą falę epidemii. - stwierdził minister.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  2. Właśnie wydano ostrzeżenia najwyższego stopnia, dziś w Polsce będzie bardzo niebezpiecznie. Lepiej się przygotować, prognoza pogody nie rozpieszcza
  3. IMGW wydało pilne ostrzeżenie. Dwa województwa z najwyższym stopniem zagrożenia, lepiej zostać w domu
  4. Tragiczne wiadomości o śmierci 25-latki. Przedawkowała popularne napoje
  5. Sygnały, które daje nasze serce, gdy ma już dosyć. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Tak wyglądało wesele Anny i Roberta Lewandowskich. Tych zdjęć nie widział jeszcze nikt (FOTO)

Następny artykuł