Niepokojące słowa Ministra Zdrowia. Łukasz Szumowski przyznał, czego obawia się najbardziej podczas drugiej fali

Łukasz Szumowski boi się drugiej fali epidemii
youtube.com/Ministerstwo Zdrowia
Autor Barbara Bujar28.07.2020

Łukasz Szumowski utrzymuje zdanie o nadejściu drugiej fali epidemii i przyznaje, że boi się tego momentu. Według szefa resortu sytuacja, która w naszym kraju zaczyna się stabilizować, jesienią może ulec pogorszeniu. Ważne jest solidne przygotowanie i przestrzeganie obowiązujących zasad. W wywiadzie dla Medonetu Szumowski poruszył także kwestię testów i szczepionek na koronawirusa.

Epidemia koronawirusa nie daje za wygraną. W Polsce codziennie diagnozowane są nowe przypadki zachorowań, a kolejne osoby zostają poddane kwarantannie. Choć sytuacja powoli się stabilizuje, a statystyki bardzo rzadko przedstawiają nagły wzrost zakażeń, coraz częściej mówi się o jesiennym nadejściu drugiej fali epidemii. Potwierdza to Łukasz Szumowski, który w rozmowie z redaktor naczelną portalu medonet.pl przyznał, że obawia się tego momentu.

Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje członek legendarnego zespołu Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje członek legendarnego zespołu "Dżem"Czytaj dalej

Łukasz Szumowski o koronawirusie. Jesienią sytuacja w Polsce może być dużo gorsza

W trakcie wywiadu minister zdrowia poruszył kilka istotnych kwestii, które ściśle związane są z epidemią COVID-19. Uznał, że sytuacja w naszym kraju powoli się stabilizuje, a średnią dobową ilość zakażeń oszacował na około 300 przypadków. Według niego to bardzo dobry wynik, ponieważ większość chorych zaraża się w tzw. ogniskach, np. w kopalniach i zakładach pracy. Zarażeń indywidualnych jest znacznie mniej.

- Jeżeli popatrzymy na liczbę pozytywnych przypadków w badaniach przesiewowych, które nie obejmują ognisk, to skala zakażeń jest bardzo niska - powiedział.

Zapytany o sytuację Polski względem innych państw, stanowczo stwierdził, że jest ona dużo lepsza. Świadczyć ma o tym fakt, że dzienna liczba zakażeń COVID-19 nigdy nie przekroczyła w naszym kraju 1 tysiąca. Nie przerażają go także statystyki, które pod względem ilości wykonywanych testów umieszczają nas dopiero na 31. miejscu. Jego zdaniem łączy się to z brakiem drastycznego wzrostu zachorowań. W takim przypadku nie ma podstaw do testowania licznej grupy osób.

- W wielu miejscach testy nie są zlecane, bo jeśli mamy jednego chorego na województwo, no to kogo mamy tak naprawdę testować. Natomiast ja nadal podkreślam, że jeżeli popatrzymy, ilu mamy chorych i ile mamy wykonanych testów, Polska jest na bardzo dobrym miejscu - przekonywał Szumowski.

Zdaniem Szumowskiego Ministerstwo Zdrowia nieustannie stara się dbać o prawidłowe funkcjonowanie placówek medycznych i sanepidu. W walce z koronawirusem mężczyzna cały czas czeka na szczepionkę, która według niego jest bardzo potrzebna. Komentując słowa Andrzeja Dudy, w których prezydent przyznał, że sam nigdy nie zaszczepił się na grypę, wyraził swoje rozczarowanie. Przyznał także, że wypowiedź Dudy szczerze go zasmuciła, jednak ma świadomość, że szczepienie jest indywidualną sprawą każdego człowieka.

- Oczywiście, że zasmuciły, bo wiem że są argumenty za tym, że szczepienie na grypę jest dobre. Ale z drugiej strony, mamy wolność w Polsce i nie każdy ma obowiązek się zaszczepić. Jeżeli to nie jest obowiązkowe szczepienie, nikt nie ma obowiązku szczepić się na grypę - powiedział.

Ważną kwestią, którą miał okazję poruszyć, jest także sytuacja polskiej służby zdrowia podczas pandemii oraz przewidywana druga fala zachorowań. Szumowski twierdzi, że placówki medyczne, które od kilku miesięcy praktykują zdalną obsługę pacjentów, radzą sobie z tym bardzo dobrze.

- Patrząc na okres pandemii, dużo osób korzystało z rozwiązań zdalnych. I zadowolenie pacjentów z tych rozwiązań wbrew pozorom wzrosło, jak pokazuje ostatnie badanie CBOS - czytamy.

Dzisiaj grzeje: 1. Tysiące fanów czekało na wieści. Rodzina przekazała właśnie pilną wiadomość o Jerzym Stuhrze
2. Fatalne, nagłe doniesienia na antenie RMF. Badania przesiewowe potwierdziły najgorsze, od jutra do środy planują przebadać 1, 4 tys. osób
3. Zakupy zrobisz nawet z łazienki. Biedronka obiecuje darmową dostawę, warunek jest tylko jeden

Skoro sytuacja się stabilizuje, szczepionka jest w drodze, a zdalny system placówek medycznych się sprawdza, pozostaje pytanie dotyczące jesieni i prawdopodobnej drugiej fali zachorowań. Łukasz Szumowski potwierdził obawy obywateli i przyznał, że sam się tego boi. Podał także powód.

- Boimy się jednej rzeczy - koincydencji grypy, paragryp i COVID-19, dlatego że wszystkie te choroby mają bardzo podobne objawy. Największym wyzwaniem będzie oddzielenie osób z koronawirusem SARS-CoV-2 od tych z grypą i taki sposób zarządzania całym systemem, żeby pacjenci wzajemnie się nie zarażali - wyznał.

Według Szumowskiego sytuacja, która może pojawić się w Polsce jesienią będzie dużym wyzwaniem nie tylko medycznym, ale także organizacyjnym i logistycznym. Każdy powinien o tym pamiętać i stosować się do zalecanych środków bezpieczeństwa.

- Jeśli przestaniemy zachowywać się odpowiedzialnie, jeżeli całkowicie zniknie w nas strach przed wirusem, to jesienią może zrobić się bardzo groźnie. Dlatego apeluję o to, żeby pamiętać o maseczkach. Noszenie ich jest głównym elementem zapobiegającym rozprzestrzenianiu się wirusa. I każdy z nas powinien to robić - powiedział minister zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Katarzyna Dowbor podjęła decyzję, pomoże rodzinie, która straciła dom. Już poczyniła pierwsze kroki
  2. Z ostatniej chwili: Mężczyzna zaginął w wodzie. Ludzie tworzą łańcuch życia nad Zegrzem
  3. Podjęto decyzję w ostatniej chwili. Rząd wycofuje się z planów, uległ związkom;
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. 17-latek ożenił się z 51-latką. Jak wyglądają i jak im się wiedzie 18 lat później?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł