Lukrecja: właściwości zdrowotne
pixabay_gokalpiscan
Autor Damian Witoń - 29 Marca 2020

Stosowana między innymi w leczeniu wrzodów żołądka i dwunastnicy. Lukrecja posiada wiele cennych właściwości

Lukrecja to roślina, która może pochwalić się wieloma cennymi dla organizmu człowieka właściwościami prozdrowotnymi. Od lat stosuje się ją w medycynie naturalnej.

Lukrecja jest ziołem, które użyte w prawidłowy sposób, może przynieść wiele korzyści dla organizmu człowieka. Dzięki swoim ciekawym właściwościom znalazło zastosowanie w medycynie naturalnej, w której ważne miejsce zajmuje już od setek lat. Zdecydowanie warto przyjrzeć się jej bliżej.

Chroni komórki przed starzeniem się i wspomaga czerwone krwinki. Witamina E jest bardzo ważna dla organizmu człowiekaChroni komórki przed starzeniem się i wspomaga czerwone krwinki. Witamina E jest bardzo ważna dla organizmu człowiekaCzytaj dalej

Lukrecja posiada wiele ciekawych zastosowań. Od lat stosuje się ją przy leczeniu różnych dolegliwości

W medycynie naturalnej szczególną uwagę poświęca się korzeniowi lukrecji. To właśnie w nim znajduje się najwięcej substancji o prozdrowotnych właściwościach. Odwar z tej części rośliny znalazł swoje zastosowanie między innymi w leczeniu wrzodów żołądka oraz dwunastnicy. Z kolei cukierki z lukrecji są wykorzystywane do walki z próchnicą. Zioło używane jest także do wyrobu produktów kosmetycznych.

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, w wielu krajach wyciągi z korzenia lukrecji stosuje się pomocniczo w leczeniu dolegliwości takich jak na przykład choroba Simmonds’a, nowotwory niszczące przysadkę mózgową, stwardnienie rozsiane, choroba Addisona, zanik kory nadnerczy, reumatyzm i choroby alergiczne.

Wyniki badań naukowców z University of Minnesota opublikowane na łamach “Cancer Prevention Research”, pokazują, że substancje zawarte w korzeniu lukrecji mogą zapobiec rozwojowi czerniaka, czyli raka skóry. Z kolei bakteriobójcze właściwości zioła pomagają w zwalczaniu paciorkowca zieleniejącego, który przyczynia się do powstawania próchnicy w jamie ustnej. Dowodzą temu wyniki obserwacji zespołu badaczy opublikowane przez Europejską Akademię Stomatologii Dziecięcej. Warto zatem sięgać po cukierki zawierające ekstrakt z lukrecji. Należy jednak zadbać o to, aby produkt, który zamierzamy zakupić, nie zawierał cukru.

Warto wspomnieć również, że roślina stosowana jest jako środek wykrztuśny oraz łagodzący chrypę i kaszel. Z uwagi na działanie rozkurczowe będzie świetnym wyborem dla osób zmagających się z zapaleniem oskrzeli, astmą czy zapaleniem migdałków. Związki aktywne zawarte w lukrecji chronią naszą wątrobę przed toksycznym wpływem węglowodorów i metali ciężkich. Zmniejszają również ryzyko wystąpienia choroby stłuszczeniowej tego organu.

Dzisiaj grzeje: 1. Media ostrzegają przed nowym wirusem z Chin. Jest czego się obawiać?

2. Wszyscy mieli nadzieję, że to jeszcze nie koniec. Niestety, nie żyje 13-letni Łukasz

Dzięki obecności saponin, flawonoidów i kwasów organicznych lukrecja znalazła zastosowanie w kosmetyce. Produkty zawierające te substancje przyczyniają się do zatrzymywania wody w tkankach, czego efektem jest nawilżenie skóry. Poleca się je osobom posiadającym suchą i wrażliwą cerę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie chciało jej się iść do fryzjera, więc wylała na pasemka kilka puszek Coli. Efekty ścinają z nóg
  2. Nie żyje prawdziwa legenda. Zmarł uwielbiany dziennikarz, informacje przekazała żona
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Skarbówka będzie mogła zablokować twoje konto. Wystarczy jedna rzecz, aby stracić dostęp do pieniędzy

Następny artykuł