lumbago, objawy, leczenie
Fot. pixabay.com/ guvo59
Autor Klaudia Gaicka - 14 Maja 2020

Lumbago potrafi być prawdziwym utrapieniem. Można jednak skutecznie mu zapobiegać

Lumbago, zwany popularnie przestrzałem może powodować szereg nieprzyjemnych objawów. Warto wiedzieć, w jaki sposób można mu zapobiegać oraz co robić, kiedy wystąpią pierwsze objawy. Istnieje kilka metod leczenia.

Lumbago, zwane tak heksenszusem to ból kręgosłupa odczuwany w odcinku lędźwiowym (również w części krzyżowej kręgosłupa). Jego symptomy nie są na tyle intensywne, żeby uniemożliwić nad codzienne życie, jednak zdecydowanie potrafią dać się we znaki.

Nie żyje 47-latka, którą celowo opluł mężczyzna zarażony koronawirusem. Rodzina zmarłej domaga się procesu o zabójstwoNie żyje 47-latka, którą celowo opluł mężczyzna zarażony koronawirusem. Rodzina zmarłej domaga się procesu o zabójstwoCzytaj dalej

Lumbago - objawy, zapobieganie, leczenie

Przyczyn Lumbago może być bardzo wiele. Jak podaje portal Abczdrowie.pl, do najczęstszych z nich zaliczamy między innymi zwiększone napięcie mięśniowe, urazy okolicy lędźwiowo-krzyżowej, przeciążenia odcinka lędźwiowego, otyłość (lub po prostu brak aktywności fizycznej), wady postawy, dźwiganie ciężkich rzeczy oraz gwałtowne ruchy skrętne. Lumbago również często występuje podczas ciąży.

Objawy towarzyszące lumbago najczęściej dokuczają od kilku dni do kilku tygodni. Stan ten cechuje ból pleców w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa (często ostry, pojawia się podczas chodzenia lub poruszania), sztywność mięśni w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, uczucie mrowienia i drętwienie nóg, zmniejszenie ruchomości kręgosłupa oraz zaburzenia czucia i przykurcze mięśniowe.

Jeżeli mowa o zapobieganiu przede wszystkim warto zadbać o swoją kondycję fizyczną. Najlepiej zadziała regularna umiarkowana aktywność fizyczna. Eksperci polecają w artykule nordic walking, pływanie, joga, ćwiczenia rozciągająco – wzmacniające oraz te, które wzmacniają mięśnie gładkie brzucha i gorset mięśniowy.

W momencie, kiedy lumbago już nam dokucza, powinniśmy skonsultować się z fizjoterapeutą albo lekarzem. Pomoc specjalisty najprawdopodobniej przyniesie nam szybką ulgę i pomoże wrócić do pełni zdrowia.

W zależności od przyczyn, które wywołują hekenszus, lekarz stosuje różne metody leczenia. Jeżeli chodzi o farmakoterapię, to mamy tu do czynienia z lekami przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi oraz rozkurczającymi. Najlepiej jednak nawet wtedy omówić z lekarzem ćwiczenia, które pomogą nam ustabilizować i wzmocnić gorset mięśniowy.
Najbardziej wdzięczne efekty przynosi zdecydowanie fizjoterapia. Nie tylko masaże, ale i zabiegi, takie jak magnetoterapia, laseroterapia, elektroterapia, leczenie różnymi temperaturami; powinny nam przynieść bardzo dobre efekty.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów

2. Marcin Prokop: Żona gwiazdora skrywa wiele tajemnic, jedną z nich właśnie ujawnił

Rzadko, ale również się zdarza, że opisane metody zapobiegania oraz leczenia nie przynoszą choremu pacjentowi oczekiwanych rezultatów. Wtedy lekarz może zdecydować o interwencji chirurgicznej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tysiące Polaków źle gotują jajka. Narażają na niebezpieczeństwo siebie i rodziny
  2. Ma 70 lat, a wygląda góra na 30. Ciężko uwierzyć w widok ze zdjęcia, niesamowita uroda
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Nowy zakaz wchodzi 20 maja. Objętych ponad 100 tys. sklepów, dotknie 9 mln Polaków, dla połowy z nich będzie nieprzyjemną niespodzianką

Następny artykuł