Łupież: przyczyny powstawania, rodzaje, leczenie
pixabay_langll
Autor Damian Witoń - 17 Maja 2020

Łupież jest prawdziwym utrapieniem dla wielu z nas. Jak sobie z nim radzić?

Łupież jest poważnym problemem, z którym na całym świecie zmaga się około 40% ludzi. Przyczyn jego występowania jest bardzo wiele. Dzieli się na określone rodzaje. W zależności od nich dobiera się odpowiednie metody leczenia.

Łupież dla wielu osób stanowi ogromny problem. Białe płatki sypiące się z głowy nie wyglądają dobrze. Do tego często dochodzi jeszcze uciążliwe swędzenie, pieczenie oraz łojotok. Pacjenci, którzy zmagają się z łupieżem, często cierpią z powodu obniżonego poczucia własnej wartości oraz uważają się za mniej atrakcyjnych. Na szczęście istnieją pewne sposoby, dzięki którym można pozbyć się tej dolegliwości.

WHO wyznało niepokojącą prawdę. Najnowszy komunikat w sprawie epidemii koronawirusaWHO wyznało niepokojącą prawdę. Najnowszy komunikat w sprawie epidemii koronawirusaCzytaj dalej

Łupież to problem, z którym zmaga się wielu z nas. Dlaczego powstaje oraz jak się go pozbyć?

Łupież jest chorobą skóry, która objawia się nadmiernym łuszczeniem naskórka. W większości przypadków towarzyszy mu łojotok, czasem również dokuczliwe swędzenie. Niektórzy ludzie obawiają się, że mogą zarazić się łupieżem od innej osoby. Nie jest to jednak możliwe.

W dzisiejszej medycynie wyróżnia się cztery rodzaje łupieżu. Łupież pospolity, który jak sama nazwa wskazuje, występuje najczęściej, objawia się białymi płatkami naskórka spadającymi z naszej głowy. W niektórych przypadkach towarzyszą im białe strupy. Łupież łojotokowy, nazywany także tłustym, rozpoznać możemy po intensywnej produkcji łoju, żółtawych strupach, silnym stanie zapalnym, a także wyraźnie lśniącej i przetłuszczonej skórze twarzy.

Kolejnym rodzajem choroby jest łupież biały, występujący głównie u dzieci. Jak podaje portal aptekapomocna24.pl, w jego przypadku złuszczenie pojawia się głównie na twarzy i kończynach. Wyróżnia się jeszcze łupież pstry, za którego powstanie odpowiada grzyb Malasezzia Furfur. Pojawia się na klatce piersiowej, szyi oraz kończynach górnych. Poznamy go po charakterystycznych, brązowych plamach, które wykazują tendencję do łuszczenia się, szczególnie pod wpływem słońca.

Łupież dotyka nawet 40% ludzi na całym świecie. Przyczyn jego powstawania jest wiele. Mogą być to zaburzenia hormonalne, osłabienie organizmu, nieodpowiednia dbałość o higienę osobistą, alergie, nadmierny stres, przemęczenie, nadmierne spożywanie cukrów, tłuszczów nasyconych i skrobi, predyspozycje genetyczne, nieumiejętne używanie lakierów i żeli do włosów, zbyt rzadkie mycie włosów oraz niedokładne spłukiwanie.

Do częstego występowania łupieżu z pewnością przyczynia się fakt, że trudno go zwalczyć. Nie jest to jednak niemożliwe. Z pewnością wymaga jednak specjalistycznej wiedzy i fachowego podejścia do tematu. Osobom zmagającym się z łupieżem zaleca się zatem, aby udały się do dermatologa. Lekarz pomoże nam dobrać odpowiednią metodę leczenia, uzależnioną od typu schorzenia.

Dzisiaj grzeje: 1.Objawy niedoboru witaminy E. Jej brak odbija się na całym organizmie

2. Nie żyje 16-letni aktor. Mama podała porażającą przyczynę śmierci, ostrzeżenie dla rodziców i dzieci


Przy pospolitym łupieżu najczęściej stosuje się szampony zawierające smołę pogazową, sól cynkową pyritionu, kwas salicylowy, siarczek selenu oraz siarkę. Niezwykle pomocne mogą okazać się również dermokosmetyki o właściwościach nawilżających. Łupież tłusty zwalczany jest z kolei kremami i płynami przeciwgrzybiczymi, a także środkami cytostatycznymi i keratolitycznymi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed pójściem spać nałóż miód na liść kapusty. Spodziewaj się ogromnego efektu
  2. Fryzjer mimo zakazu nielegalnie strzygł klientów. Szybko pożałowali
  3. Normy przekroczone ponad 40 razy. Rakotwórcza substancja w kaszach jaglanych
  4. Jeden z pierwszych objawów raka płuc. Wystarczy spojrzeć na swoje palce
  5. Przez tydzień piła koktajl z kurkumy. Efekty okazały się powalające
  6. Rząd obiecuje emerytom kolejne dodatkowe świadczenia. Stawia jednak warunki

Następny artykuł