Łuszczyca: czy jest zaraźliwa
fot. flickr.com/Psoriasis-Netz
Autor Karol Zaborowski - 30 Września 2019

Czy łuszczycą można się zarazić? Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy

Łuszczyca jest chorobą, która znacząco może wpływać na życie chorego. Samo schorzenie nie jest niebezpieczne, ale przez swój wygląd sprawia, że łuszczycy często spychani są na margines społeczeństwa. Zdarza się nawet, że niektórzy ludzie boją się mieć z nimi jakikolwiek kontakt.

Łuszczyca jest chorobą o charakterze zapalnym oraz nawrotowym. Mimo przeprowadzenia wielu badań naukowcy wciąż mają problem w określeniu jej dokładnej przyczyny. Wiadomo jednak, że są czynniki, które mogą sprzyjać jej pojawieniu się, a także zaogniać same objawy. Niestety często zmiany łuszczycowe, które pojawiają się na skórze chorego, są bardzo widoczne i niekiedy pojawiają się np. na dłoniach. To prowadzi do tego, że wiele osób niemających zbytnio pojęcia o tym, jak wygląda ta choroba, zaczyna unikać kontaktu z osobą na nią cierpiącą w obawie przed zarażeniem się.

Czy łuszczyca jest zaraźliwa

Łuszczyca może bardzo mocno wpłynąć na życie, a zwłaszcza w sferze towarzyskiej. Ludzie odruchowo widząc zmiany na skórze innych osób, obawiają się, że poprzez dotyk mogą się czymś zarazić. To natomiast prowadzi do bardzo silnej stygmatyzacji chorych, mimo że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną.

Mogłoby się wydawać, że skoro naukowcy nie znają dokładnej przyczyny jej powstawania, to istnieje ryzyko, że łuszczyca może przejść z osoby na osobę, ale nie ma takiej możliwości. Wynika to, chociażby z tego, że łuszczyca zaliczana jest do chorób autoimmunologicznych, a to oznacza, że wywoływana jest poniekąd przez nasz własny układ odpornościowy.

Udowodnione jest również, że niezwykle istotną rolę w przypadku łuszczycy odgrywa genetyka i nasza dziedziczona skłonność do tej choroby. Oczywiście mają na nią również wpływ inne czynniki takie jak tryb życia, dieta, alkohol, palenie papierosów, a także infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze naszej skóry. Jednak wciąż pozostają to czynniki, które wpływają na wystąpienie objawów choroby, a nie ich konkretna przyczyna tak jak, chociażby w przypadku grypy wywoływanej przez określony typ wirusa.

Dlatego też nie powinniśmy obawiać się kontaktu fizycznego z osobą, która ma łuszczycę, a także korzystania z jednego basenu, czy też ręcznika. Ważne jest, aby w naszym społeczeństwie poszerzać cały czas wiedzę i świadomość na temat tej choroby. Dzięki temu osoby na nie cierpiące w końcu przestaną być traktowane z uprzedzeniem i obawą, że roznoszą niebezpieczną chorobę.

Następny artykuł