Mandaty za nieprzestrzeganie kwarantanny
pixabay.com/arembowski
Autor Barbara Bujar - 27 Lipca 2020

Posypały się gigantyczne mandaty. Służby ukarały Polaków za zachowanie podczas pandemii

Mandat za nieprzestrzeganie zasad podczas pandemii koronawirusa został przyznany tysiącom Polaków. Dotyczył on między innymi wychodzenia z domu w trakcie obowiązkowej kwarantany. Łączna kwota, którą ukarani muszą zapłacić przekroczyła 21,5 mln zł. Wielu z nich nie zgadza się z decyzją służb i zgłasza odwołania.

Epidemia koronawirusa zmusiła Polaków do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń i podporządkowania się nałożonym obostrzeniom. Obywatele musieli przyzwyczaić się do zasłaniania nosa i ust, zachowywania bezpiecznej odległości od drugiego człowieka, a nawet do ogranieczenia wizyt w miejscah publicznych. Ci, którzy mieli kontakt z osobą zakażoną albo sami zauważyli u siebie objawy choroby, zostali zobowiązani do odbycia kwarantanny domowej. Choć wiele zasad zostało poluzowanych, część z nich nadal nie uległa zmianie. Za każde zlekceważenie przyjętych obostrzeń służby mogą wypisać mandat. Robią to od początku pandemii.

Nadchodzą głębokie zmiany w szkołach, które dotkną wszystkich uczniów? Oburzenie nauczycieli po wypowiedzi przedstawiciela władzyNadchodzą głębokie zmiany w szkołach, które dotkną wszystkich uczniów? Oburzenie nauczycieli po wypowiedzi przedstawiciela władzyCzytaj dalej

Tysiące osób otrzymało mandat podczas pandemii koronawirusa. Łączna kwota to ponad 21,5 milona złotych

W Polsce codziennie diagnozowane sa przypadki zachorowań na COVID-19. Choć wydawało się, że sytuacja jest już w miarę opanowana, statystyki podane w weekend znów wzbudziły przerażenie. Jak donosi portal WP Wiadomości, w sobotę Ministerstwo Zdrowia poinfomowało o 584 nowych zarażeniach, w niedzielę było ich 443. To jedne z wyższych wyników w naszym kraju od dłuższego czasu. Mimo nieustającego niebezpieczeństwa, wiele osób jawnie je lekceważy i z tego powodu podlega karze.

Mandaty za nieprzestrzeganie obowiązujących zasad przyznawane są od początku epidemii koronawirusa. W rozmowie z TVN24 podsumował je rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bodnar. Okazuje się, że ich ilość jest przerażająca. Jeszcze większe wrażenie robi łączna kwota.

- Za wyjście z mieszkania mimo zakażenia koronawirusem czy spacer podczas obowiązkowej kwarantanny łącznie ukarano niemal 4 478 osób - przekazał Jan Bondar, którego cytuje WP Wiadomości.

Okazuje się, że w tym miesiącu Polacy także zebrali wiele upomnień. Tylko od 6 do 12 lipca służby wydały 82 mandaty dla osób, które powinny przebywać w izolacji. Każda z nich podaną kwotę będzie musiała zapłacić w ciągu siedmiu dni. Łączną sumę kar, które zostały przyznane w ciągu ostatnich miesięcy szacuje się na 21 581 194 zł.

Dzisiaj grzeje: 1. W końcu stało się, klamka zapadła. Od jutra tysiące rodzin straci pieniądze na dzieci
2. Fatalne, nagłe doniesienia na antenie RMF. Badania przesiewowe potwierdziły najgorsze, od jutra do środy planują przebadać 1, 4 tys. osób
3. W Niemczech planowali setki sklepów, postawili tylko 3. Nowa sieciówka wchodzi do Polski, plany są ambitne

Nie wszyscy Polacy mieli jednak zamiar opłacić przyznany mandat. Zgodnie z prawem, w ciągu 14 dni od otrzymania kary, mogli złożyć odwołanie. Dane z 11 województw potwierdzają, że takich wniosków wpłynęło aż 1156. W 917 przypadkach zostły one rozpatrzone pozytywnie.

- Trzeba jednak pamiętać, że odwołanie nie wstrzymuje nakazu zapłacenia kary. Sanepid może ją jednak odroczyć, rozłożyć na raty, a nawet umorzyć - przypomina portal.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zenon Martyniuk błaga o pomoc. Liczy się każde wsparcie, sytuacja jest dramatyczna
  2. Zabezpieczcie zapasy wody. Niedługo wyłączą ją w jednej z części Warszawy. Lepiej się przygotujcie.
  3. Tak wygląda grób ojca Lecha i Jarosława Kaczyńskiego. Uwagę przykuwa jeden szczegół;
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. Oświadczył się plastikowej lalce, niedługo będzie ślub. Wspólne zdjęcia wbijają w fotel

Następny artykuł