Maria Janion nie żyje
needpix.com bernswaelz
Autor Klaudia Bochenek - 23 Sierpnia 2020

Z ostatniej chwili: nie żyje profesor Maria Janion, niepowetowana strata

Profesor Maria Janion nie żyje. Wybitna Polka zmarła w wieku 93 lat, ogólnopolskie media przekazały tragiczne wiadomości. Internauci składają kondolencje.

Maria Janion nie żyje - niestety, te przykre wieści zostały już potwierdzone. O śmierci poinformowała m.in. "OKO Press". Znana i wybitna literaturoznawczyni odeszła w Warszawie, w wieku 93 lat.

Była premier zarażona koronawirusem. Rzeczniczka przekazała przykre wiadomości o stanie zdrowiaByła premier zarażona koronawirusem. Rzeczniczka przekazała przykre wiadomości o stanie zdrowiaCzytaj dalej

Maria Janion nie żyje. Miała 93 lata

Profesor Maria Janion z zaangażowaniem zajmowała się badaniem polskiego i europejskiego romantyzmu, napisała ponad 20 książek na ten temat, m.in. "Niesamowitą Słowiańszczyznę". Była również znana z interpretowania polskich mitów narodowych. Od lat była związana z dwoma uniwersytetami - Gdańskim i Warszawskim. Przez kilkadziesiąt lat pracowała w Instytucie Badań Literackich PAN. W latach 70. stanęła po stronie opozycji, była współtwórczynią Towarzystwa Kursów Naukowych. W czasie stanu wojennego zwolniono ją z Uniwersytetu Gdańskiego - wszystko przez polityczne represje.

- Odeszła tak jak chciała - w swoim domu, wśród książek. Zasnęła podczas lektury. Była niesamowitą osobą, w pełnym tego słowa znaczeniu. Szlachetną i etyczną. Do ostatniej chwili była świadoma, do ostatniej chwili dodawała nam otuchy - powiedziała w rozmowie z "OKO Press" Kazimiera Szczuka, uczennica oraz przyjaciółka zmarłej profesor.

Dzisiaj grzeje: 1. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli

2. 31-latka w weekendową noc straciła życie w McDonald's. Policja wciąż ustala okoliczności

Maria Janion była też znana z tego, że zawsze stawała po stronie mniejszości, popierała feministki oraz ruch LGBT. Nigdy nie ukrywała się ze swoimi poglądami - krytykowała polską prawicę, nie sympatyzowała z poglądami PiS-u.

- Grzechem poprzedniej władzy było niedocenianie roli twórców i pracowników kultury. Dziś obserwujemy oczywisty, centralnie planowany zwrot ku kulturze upadłego, epigońskiego romantyzmu - kanon stereotypów bogoojczyźnianych i Smoleńsk jako nowy mesjanistyczny mit mają scalać i koić skrzywdzonych i poniżonych przez poprzednią władzę. Jakże niewydolny i szkodliwy jest dominujący w Polsce wzorzec martyrologiczny! Powiem wprost - mesjanizm, a już zwłaszcza państwowo-klerykalna jego wersja, jest przekleństwem, zgubą dla Polski. Szczerze nienawidzę naszego mesjanizmu - tymi słowami profesor Maria Janion w 2016 roku zwróciła się do uczestników Kongresu Kultury.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mafijny boss na wolności. Wpłacono za niego porażającą kaucję
  2. "Łapanka gejów" pod bydgoskim klubem. Brutalny i straszny atak na niewinnych ludzi
  3. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
  4. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
  5. Pojawiają się, gdy nasza wątroba przestaje wyrabiać. Objawy, których absolutnie nie wolno lekceważyć
  6. Zazdroszczą jej wszystkie kobiety. Ma 70 lat a wygląda jak nastolatka. Jak to możliwe?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł