Noszenie maseczki wpływa na twoją skórę twarzy? Ujawniamy, jak zadbać o cerę

Maseczka może niszczyć cerę
pixabay.com/Kjerstin_Michaela
Autor Barbara Bujar18.11.2020

Noszenie maseczki to jedno z najbardziej uznanych obostrzeń, które chroni przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Niestety, oprócz wielu plusów charakteryzuje się także poważnym minusem. Długotrwałe zasłanianie nosa i ust prowadzi bowiem do ograniczenia wentylacji skóry, co może być przyczyną jej zniszczenia. Wypryski i alergia to tylko nieliczne skutki zakładania maseczki. Zobacz, jak ich uniknąć.

Zasłanianie nosa i usta za pomocą maseczek to jeden z ważniejszych elementów walki z pandemią koronawirusa. Według specjalistów to właśnie dzięki niemu transmisja patogenu może zostać ograniczona, a statystyki dziennych zakażeń zmaleją. Stosując się do tej zasady, trzeba jednak zawsze pamiętać o swoim zdrowiu.

Kolęda w czasie koronawirusa. Pierwsze diecezje wydają oświadczeniaKolęda w czasie koronawirusa. Pierwsze diecezje wydają oświadczeniaCzytaj dalej

Noszenie maseczki nie sprzyja kondycji cery. Specjalistka tłumaczy, jak sobie z tym radzić

Na negatywne skutki noszenia maseczki ochronnej narażeni są wszyscy. Niepokojące zmiany skórne w szczególności mogą pojawić się jednak u osób, które zasłaniają nos i usta ze względu na swoje obowiązki zawodowe. Do takiej grupy należą między innymi sprzedawcy, którzy codziennie przez kilka godzin mają założoną maseczkę.

Jak informuje RMF 24 w ramach serwisu Twoje Zdrowie, objawy skórne wywołane noszeniem maseczki ochronnej mogą mieć dwa powody. Pierwszym z nich jest brak odpowiedniej wentylacji okolic twarzy, drugim – uszycie maski z nieprzyjaznego cerze materiału syntetycznego. Oba mogą doprowadzić do powstania wyprysków, alergii skórnej, ale także łojotokowego lub atopowego zapalenia skóry oraz zapalenia mieszków włosowych na brodzie mężczyzn.

W związku z ryzykiem, jakie niesie za sobą korzystanie z maseczek ochronnych, w okresie epidemii koronawirusa należy jeszcze dokładniej dbać o swoją cerę. Według dermatolog Agnieszki Drożniak-Konstanty można zrobić to na dwa sposoby – dbać o wybór odpowiedniej maseczki lub używać polecanych kosmetyków. Oczywiście nikomu nie zaszkodzi połączenie tych dwóch elementów.

Maseczka, jaką wybrać?

Rodzajów maseczek na rynku jest coraz więcej. Zdaniem specjalistki dla dobra cery należy wybierać jednak te określane jako chirurgiczne maseczki jednorazowego użytku. Produkty sprawdzają się w ochronie przed zarazkami, a dodatkowo są higieniczne. Ważne jedynie, by pamiętać o ich regularniej wymianie. Medyczne osłony twarzy powinny być stosowane maksymalnie przez kilka godzin.

Ekspertka nie odradza również korzystania z maseczek wielokrotnego użytku. Zastrzega jednak, by pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Przede wszystkim produkt powinien być wykonany z naturalnych włókien, na przykład z bawełny. Ponadto po każdym użyciu powinien być wyprany oraz wyprasowany w wysokiej temperaturze.

Według lekarki jednym z gorszych wyborów jest zakup maski z materiału syntetycznego. Zasłanianie nosa i ust za jej pomocą powoduje, że na twarzy skrapla się para wodna, która jest czynnikiem wywołującym powstawanie liszajów i innych niepokojących zmian skórnych. W trosce o swoje zdrowie taki produkt najlepiej zamienić na któryś ze wskazanych powyżej.

Wybór odpowiedniej maseczki to jedno, ale prawidłowa higiena cery to drugie. Podczas epidemii koronawirusa, kiedy nasza cera w szczególności narażona jest na wystąpienie uciążliwych objawów, warto skorzystać z polecanych kosmetyków. Dr Drożniak-Konstanty wskazuje na: tonik nawilżający, peeling złuszczający oraz kremy i maskę regenerującą.

Dzisiaj grzeje: 1.Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje legendarny muzyk, hitów jego zespołu słuchali chyba wszyscy
2.Przyjaciel Świerzyńskiego przerwał ciszę. Ujawnił całą prawdę, którą wszyscy mieli przemilczeć
3.Ministerstwo Zdrowie przekazało wstrząsającą wiadomość. Najnowsza liczba zgonów wbija w fotel, absolutny rekord

Mocne słowa ratownika medycznego. Mocne słowa ratownika medycznego. "Ten system nie działa"Czytaj dalej

Dermatolog przestrzega jednak, by nie przesadzić i nadmiarem produktów pielęgnacyjnych nie doprowadzić do reakcji alergicznej skóry. Zaleca, by peeling oraz maskę stosować raz albo dwa razy w tygodniu, natomiast o oczyszczenie i nawilżenie cery dbać codziennie, rano i wieczorem.

Szczepienia przeciwko koronawirusowi mogą rozpocząć się już w grudniu. Rząd niedługo przedstawi szczegółowy programSzczepienia przeciwko koronawirusowi mogą rozpocząć się już w grudniu. Rząd niedługo przedstawi szczegółowy programCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zdjęcie skandalicznej ceremonii obiegło cały świat. Nie mieści się w głowie. W ich egzotycznej kulturze to norma
  2. Dinozaury mogły jednak wcale nie wyginąć, gdyby nie asteroida. Wyjątkowe odkrycie archeologów
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Chcą wprowadzić barbarzyński zakaz w Chinach. Chodzi o spacery z psami, tak źle jeszcze nie było
  7. Salony fryzjerskie i kosmetyczne zostaną zamknięte? Najnowsze wiadomości, dla wielu zamknięcie oznaczałoby bankructwo

Następny artykuł