Maseczki nadal obowiązują, a Polacy szukają sposobu, jak ich uniknąć
pixabay.com/Carola68
Autor Barbara Bujar - 3 Sierpnia 2020

Polacy masowo kombinują zwolnienia z obowiązku noszenia maseczek. Jest ostra reakcja Szumowskiego

Maseczki to nadal obowiązek, którego powinni przestrzegać wszyscy Polacy. Niestety, duża część naszego społeczeństwa nie zasłania ust i nosa, tłumacząc to astmą lub innymi chorobami układu oddechowego. Po specjalne zwolnienia pacjenci zgłaszają się nawet do lekarzy. Zdaniem ministra zdrowia nie jest to jednak odpowiednia wymówka. W swoim komentarzu Łukasz Szumowski powiedział, jak powinny zachowywać się osoby z takimi schorzeniami.

Maseczki towarzyszą nam od dawna. Choć na początku pandemii Polacy byli zobowiązani do zasłaniania nosa i ust we wszystkich przestrzeniach publicznych, z czasem rząd złagodził to obostrzenie. Dziś obowiązuje ono jedynie we wspólnych pomieszczeniach zamkniętych, takich jak pojazdy komunikacji miejskiej, sklepy, banki, czy poczty. Mimo to obywatele naszego kraju coraz częściej kombinują i wymyślają nowe powody, by zostać zwolnionym z obowiązku. Po specjalne zaświadczenia zgłaszają się nawet do specjalistów.

GIS wydał nowe wytyczne dla szkół. Co czeka polskich uczniów?GIS wydał nowe wytyczne dla szkół. Co czeka polskich uczniów?Czytaj dalej

Powody, które zwalniają z obowiązku noszenia maseczki. Łukasz Szumowski komentuje

Jak podaje serwis spidersweb.pl, dane przekazywane przez Ministerstwo Zdrowia jednoznacznie świadczą o tym, że COVID-19 nie słabnie, a powszechne rozluźnienie z dnia na dzień się powiększa. Mimo ponownego wzrostu zachorowań i codziennej wysokiej liczby nowych zdiagnozowanych przypadków koronawirusa, Polacy nie chcą już zasłaniać nosa i ust. Nie pamiętają także o ostrzeżeniach ekspertów przed drugą falą zachorowań.

Lekceważenie głównego obostrzenia, które nadal obowiązuje w naszym kraju, najbardziej widoczne jest w nadmorskich kurortach i miejscowościach turystycznych. Urlopowicze tłumnie gromadzą się na ulicach i w kolejkach, nie zachowują przy tym odpowiedniego dystansu społecznego, a w przestrzeniach zamkniętych coraz częściej nie zakładają maseczek. Tłumaczenia takiego zachowania są różne. Zazwyczaj dotyczą jednak chorób dróg oddechowych, wśród których najpopularniejsza stała się astma oskrzelowa.

Stosunek Polaków do przestrzegania obowiązku skomentował Łukasz Szumowski. Mężczyzna, który cały czas ostrzega przed drugą falą zachorowań i połączenia jej z zarażeniami grypy, tłumaczy, że żadna choroba nie stanowi przeciwwskazania do zasłaniania nosa i ust. Wspomniana wcześniej astma albo inne choroby układu oddechowego, takie jak niewydolność krążenia, czy niewydolność oddechowa nie są powodem do wystawiania przez lekarzy specjalnych zaświadczeń. Do przyczyn zwolnienia z obowiązku nie należą także parujące okulary będące częstym argumentem, którym Polacy tłumaczą brak maseczki.

Jak wyjaśnia portal, wymienione choroby są poważne i nie należy ich zupełnie bagatelizować. Oddychanie w maseczce nie powinno być jednak problemem dla osób cierpiących z powodu astmy. Jeżeli taki się pojawia, może świadczyć o nieprawidłowym leczeniu lub nieodpowiednim sposobie przyjmowania leków. Według ministra zdrowia, pacjenci z takimi przypadłościami zawsze mogą założyć przyłbicę lub po prostu ograniczyć wizyty w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Dzisiaj grzeje: 1. Łukasz Szumowski ma fatalne informacje dla wielu Polaków. Wszystko zacznie się już w tym tygodniu
2.Zaskakujące zastosowanie soku z ziemniaka. Fenomenalne efekty, które można dzięki niemu zyskać, przechodzą ludzkie pojęcie
3. Zanim podjedziesz na stację znanego operatora lepiej zastanów się dwa razy. Kwoty opłat porażają

- Należy zakładać maseczki, zasłaniać nos i usta. Trzeba wyraźnie podkreślić, że nie ma czegoś takiego, jak przeciwwskazania medyczne do zasłaniania nosa i ust. Jeżeli ktoś ma ciężką niewydolność oddechową, to raczej zazwyczaj nie chodzi do sklepu czy autobusu, a jeżeli już to zawsze może założyć przyłbicę. Nie ma żadnej wymówki. Za to, że ktoś nie ma maseczki, albo przyłbicy w zamkniętym pomieszczeniu, powinien być mandat– skomentował Łukasz Szumowski.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Łukasz Szumowski potwierdził. W tym tygodniu zaczynają się masowe kontrole, będą też ważne zmiany
  2. Koronawirus w Westfield Arkadia. Potwierdzono zakażenie u pracownika sklepu
  3. Kolejna gwiazda namawia do wyjazdu z Polski? Paulina Młynarska ma już dość: "toksyczna totalnie dysfunkcjonalna rodzina"
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł