Maseczki również w domu? Nowe wytyczne dotyczące zakrywania ust i nosa, WHO przedstawiło swoje zalecenia

Maseczki - nowe zalecenia WHO
pixabay.com/Engin_Akyurt
Autor Barbara Bujar03.12.2020

Światowa Organizacja Zdrowia wydała nowe zalecenia w sprawie noszenia maseczek. Eksperci zaapelowali do ludzi, by ci zasłaniali nos i usta we wszystkich zamkniętych pomieszczeniach o słabej wentylacji. Przypomnieli, że jednym z takich miejsc może być mieszkanie.

W środę 2 grudnia Światowa Organizacja Zdrowia zaktualizowała wytyczne dotyczące noszenia maseczek. Jak informuje Polska Times, eksperci przypomnieli, że nakaz zasłaniania nosa i ust wciąż powinien obowiązywać osoby przebywające w dużych skupiskach.

- WHO radzi, aby ogół społeczeństwa nosił niemedyczną maskę w pomieszczeniach (np. w sklepach, wspólnych miejscach pracy, szkołach) lub na zewnątrz, wszędzie tam, gdzie nie można zachować fizycznej odległości co najmniej jednego metra – przekazali.

Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze wieści. Niestety nie są dobre, koronawirus w Polsce nie daje za wygranąMinisterstwo Zdrowia przekazało najnowsze wieści. Niestety nie są dobre, koronawirus w Polsce nie daje za wygranąCzytaj dalej

Zaostrzone zalecenia WHO. Maseczki powinny obowiązywać również w domach

Zgodnie z informacją Światowej Organizacji Zdrowia w przypadku braku możliwości zachowania przynajmniej jednego metra odległości od innych osób ludzie powinni zasłaniać nos i usta. Kluczową rolę w przestrzeganiu obostrzenia odgrywa także wietrzenie pomieszczeń. Słaba wentylacja zwiększa bowiem ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Zoabcz także: Kaufland ma problemy. Klienci odczują kryzys sieciówki?

- Maseczki należy nosić również przy przyjmowaniu gości w domu w słabo wentylowanych pomieszczeniach – dodali eksperci WHO.

W związku z powyższym zaleceniem każdy, kto zaprasza gości do swojego domu, powinien odpowiednio wcześnie przewietrzyć każde pomieszczenie. Dodatkowo wszyscy uczestnicy spotkania powinni pamiętać o założeniu maseczki. To zwiększa poziom bezpieczeństwa i ogranicza ryzyko zakażenia.

Zobacz także: Zacznie się 7 grudnia, stało się. Kwarantanna dla części Polaków

Jak przekazali przedstawiciele Światowej Organizacji Zdrowia, podczas epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 zasłanianie nosa i ust jest obowiązkiem zarówno dorosłych, jak i dzieci. W szkołach o maseczkach powinni pamiętać uczniowie, którzy ukończyli 12. rok życia.

Przypomnijmy, że w Polsce na ulicach oraz w innych przestrzeniach użytku publicznego zasłanianie nosa i ust obowiązuje dzieci powyżej 5 lat. Dorośli mogą natomiast nie przestrzegać obostrzenia tylko w przypadku posiadania dokumentu lekarskiego potwierdzającego całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną lub trudności w samodzielnym zakładaniu maseczki.

Eksperci WHO zwracają także uwagę na częstą dezynfekcję rąk, która – tak jak zasłanianie nosa i ust oraz utrzymywanie bezpiecznego dystansu społecznego – należy do podstawowych zasad walki z epidemią COVID-19.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Czeka nas trzecia fala epidemii koronawirusa? Prof. Grzesiowski nie ma wątpliwości i podaje konkretny terminCzeka nas trzecia fala epidemii koronawirusa? Prof. Grzesiowski nie ma wątpliwości i podaje konkretny terminCzytaj dalej

W najnowszych zaleceniach znalazła się także rada dla tych, którzy nie mogą nosić maseczki ze względu na trudności w oddychaniu lub uprawianie aktywności fizycznej. Takim osobom WHO proponuje używanie innych form osłon twarzy, do których zalicza się między innymi przyłbica.

Wstrząsająca wiadomość obiegła media. Znany polityk w śpiączce farmakologicznej, jest z nim bardzo źleWstrząsająca wiadomość obiegła media. Znany polityk w śpiączce farmakologicznej, jest z nim bardzo źleCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł