maseczki mogą szkodzić?
fot. https://pixabay.com/ Engin_Akyurt
Autor Klaudia Gaicka - 6 Sierpnia 2020

Zbyt długie noszenie maseczki może być szkodliwe dla zdrowia. Specjaliści tłumaczą, jaki czas jest bezpieczny

Maseczki niewątpliwe są niezbędnym i zarazem podstawowym obostrzeniem obowiązującym w naszym kraju. Niestety wielu z nas nieprawidłowo z nich korzysta, co może być opłakane w skutkach. Ekspert tłumaczy, co ile powinniśmy zmieniać maseczkę oraz, co może się stać, jeżeli nie będziemy tego przestrzegać.

Maseczki, choć dla wielu Polaków bywają uciążliwe, niewątpliwe są potrzebne. Zwłaszcza w przestrzeniach zamkniętych, kiedy przez godzinę przez te same pomieszczenia przechodzą dziesiątki, a czasem nawet setki ludzi. Wystarczy, że jedna z nich będzie zarażona (choćby nie miała objawów), a wirus, który osiadł w powietrzu wraz z jej oddechem, przedostanie się do dróg oddechowych innej osoby lub nawet osób.

Resort zdrowia zapowiedział ważne zmiany na weselach. Nie każdy będzie mógł na nie pójśćResort zdrowia zapowiedział ważne zmiany na weselach. Nie każdy będzie mógł na nie pójśćCzytaj dalej

Maseczki mogą nam bardzo zaszkodzić, jeżeli nie będziemy ich odpowiednio używać. Ekspert radzi, w jaki sposób uniknąć powikłań

Jak podaje portal Radiozet.pl, ekspert tłumaczy, w jaki sposób nosić maseczki, aby nie wyrządziły nam one więcej krzywdy niż pożytku.

- Po 45 minutach od włożenia maski ochronnej powinna być ona zdjęta na krótki pięciominutowy odpoczynek [...] maksymalnie maseczkę można nosić bez zdejmowania przez 60 minut. Potem należy zrobić przerwę, zdjąć maseczkę, aby układ oddechowy mógł swobodnie pracować przez około 10 minut. - tłumaczą specjaliści od chorób układu oddechowego.

W komunikacie wyjaśniono, że aby prawidłowo używać maseczki powinniśmy regularnie je zdejmować. To niezbędne dla zachowania zdrowia.

- W sytuacji, kiedy posiadacz maski nie może zdjąć jej przez dłuższy okres, np. cztery lub pięć godzin, zalecana przerwa powinna zostać wydłużona o 30-60 minut. - wyjaśnili.

Hiszpańscy pulmonolodzy zwracają uwagę, że zbyt długie noszenie maseczki może doprowadzić nie tylko do zmian dermatologicznych twarzy, ale również do nieprawidłowego funkcjonowania układu oddechowego, z powodu zakażenia bakteriami lub grzybami.

Dzisiaj grzeje: 1. Pilne ogłoszenie sanepidu. Trwają poszukiwania klientów restauracji, w której wykryto koronawirusa
2. Zakaz seniorów na weselach? Szykują się nowe wytyczne

To jednak nie koniec zmian, rząd zapowiedział również poszerzenie restrykcji dot. zakupów w sklepach. Już niedługo może się okazać, że osoby bez maseczki nie będą mogły zrobić zakupów.

Nie mniej jednak, maseczki należy nosić. Kluczowe dla zrozumienia ich roli jest przede wszystkim zrozumienie, że bezobjawowi nosiciele również zarażają. Para wydychanego przez nich powietrza może zawierać szkodliwy patogen, który w takiej sytuacji zawisa w powietrzu i przez następną godzinę może zarazić kogoś innego. Kogoś, kto być może nie będzie miał tyle szczęścia, co osoba bez objawów i umrze z powodu koronawirusa SARS-CoV-2.

Zmieniajmy maskę minimum co 4 godziny lub wcześniej, jeżeli dojdzie do nadmiernego zawilgotnienia materiału.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Młoda kobieta zginęła w wypadku. Na jaw wychodzą nowe fakty
  2. "Wiemy, kto może zastąpić Kingę Rusin w Dzień dobry TVN. Jedno z największych nazwisk?
  3. Objawy nowotworów widoczne gołym okiem. Gdy je zauważysz, nie ma czasu do stracenia
  4. Dobre wieści. Jerzy Stuhr po raz pierwszy pojawił się na wizji po przebytym udarze
  5. Co może powstrzymać drugą falę epidemii? Naukowcy podali odpowiedź
  6. 20-latka wzięła ślub z lalką zombie. Wspólne zdjęcia i wideo wbijają w fotel

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł