maseczki mają sens?
unsplash engin akyurt
Autor Klaudia Gaicka - 6 Października 2020

Jesteście za noszeniem maseczek w wyznaczonych miejscach? Eksperci nie mają wątpliwości

Maseczki obowiązują we wszystkich zamkniętych przestrzeniach publicznych. Należą do nich między innymi kina, sklepy i galerie handlowe. Maseczki mają nam pomagać zapobiegać przenoszeniu się COVID-19 z osoby zakażonej, ale bezobjawowej na całkowicie zdrową.

Maseczki mają nie tyle samo zwolenników, ale i sporo przeciwników. Eksperci nie mają jednak złudzeń, to dzięki nom możemy powstrzymać tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Możemy dać cenny czas uczonym, aby ci, mogli wynaleźć skuteczny lek lub szczepionkę.

Kościół przerwał milczenie. Cmentarze zostaną zamknięte na 1 listopada?Kościół przerwał milczenie. Cmentarze zostaną zamknięte na 1 listopada?Czytaj dalej

Maseczki są koniecznością. Eksperci są zgodni

Wirus wywołujący COVID-19 rozprzestrzenia się przede wszystkim drogą kropelkową, dzięki temu maseczki mogą w sporym stopniu ograniczyć jego zaraźliwość. Takie środki ochrony są niezbędne dla zachowania zdrowia jak największej liczby obywateli Polski i nie tylko. W przestrzeniach zamkniętych, w których zasłanianie dróg oddechowych wciąż obowiązuje, najłatwiej o zakażenie w przypadku ignorowania zagrożenia.

W rozmowie z PAP dr Paweł Grzesiowski wytłumaczył, gdzie szczególnie ważne jest noszenie maseczek, a w których miejscach możemy sobie odpuścić.

- Wwarto stosować maseczki w pomieszczeniach, bo zmniejszają emisję wirusa. Na ulicy nie ma to zwykle sensu, bo wirus nie przenosi się z wiatrem – podkreśla ekspert.

Zdaniem lekarza należy zachęcić media do promowania maseczek i dystansu. To jedyny sposób, aby nas uchronić.

- Potrzebna jest skuteczna strategia informacyjna promująca profilaktykę, a nie tylko komentowanie liczby zakażonych i zgonów. Potrzebujemy wielomiesięcznej, może wieloletniej kampanii, a nie kroniki wypadków – uważa specjalista.

Ekspert uważa także, że działania rządu nie sprzyjały zdobywaniu przez ludzi prawidłowych informacji. Początkowo maseczki wyśmiewano, potem wprowadzono je w niewłaściwy sposób (na ulicach) i zrównano z szalikiem czy przyłbicą, to wszystko rozmydliło przekaz.

Koronawirus SARS-CoV-2 nie u wszystkich wywołuje typowe objawy infekcji. Chorzy na COVID-19 mogą nie mieć żadnych symptomów i dopóki nie zostaną poddane badaniom, nie wiedzą, że są nosicielami wirusa. Obowiązek noszenia maseczki ochronnej jest zatem konieczny, by ograniczyć rozsiewanie się szkodliwego patogenu. Podobne zdanie ma prof. Krzysztof Simon, ordynator Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Dzisiaj grzeje: 1.Sanepid wydał pilne ostrzeżenie. Szkło, pleśń i martwe szkodniki w popularnym produkcie
2.W 2021 roku abonament jeszcze droższy. Jest jednak lista zwolnionych z opłaty
3.Dorota Gardias opowiedziała o swojej chorobie. Wiemy od kogo się zaraziła

– Apeluję do Polaków, aby zostali w domu, myli ręce, zachowywali dystans społeczny i nosili maski, gdziekolwiek się da. Kontynuujmy dobre i solidarne postępowanie, aby ratować się przed COVID-19 – mówił ekspert w rozmowie z Tvn24.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kościół wydał oficjalne stanowisko ws. 1 listopada i wyjazdów na groby bliskich. Wielu rwie sobie włosy z głowy
  2. Naukowcy przecierali oczy ze zdumienia. Niezwykłe odkrycie dotyczące Księżyca
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Gessler przeszła samą siebie. Niebywałe, co robi z ogórków kiszonych i do czego podaje

Następny artykuł