maseczki: mandaty
.
Autor Klaudia Gaicka - 6 Października 2020

MZ podejmuje współpracę z policją. Zero toleracji za brak maseczki

Maseczki mają nam pomagać zapobiegać rozprzestrzenianiu się szkodliwego patogenu, jakim jest koronawirus SARS-CoV-2. Osoba zakażona, która nie ma żadnych objawów, także może zarażać. Już niedługo konsekwencje wynikające z bagatelizowania zagrożenia mogą stać się ogromne.

Maseczki są niezbędne dla ograniczania zasięgu koronawirusa SARS-CoV-2. Praktycznie od początku roku pandemia COVID-19 wymusza na rządzących radykalne o rozwiązania. Tym razem mają pójść o krok dalej, by chronić tych obywateli, których obchodzi ich stan zdrowia. Warto podkreślić, że osoby bez maseczek zagrażają nie tylko sobie, ale i innym.

Zapowiedziano poważne zmiany. Dotkną pacjentów chorych na COVID-19Zapowiedziano poważne zmiany. Dotkną pacjentów chorych na COVID-19Czytaj dalej

Maseczki będą mocniej egzekwowane. Pojawiły się również informacje nt. nowych obostrzeń

Jak podaje portal Interia.pl, resort zdrowia rozpoczął intensywną współpracę z Komendą Główną Policji. Pierwsze efekty tego połączenia już są widoczne. Zdaniem Ministra mamy do czynienia z nieprzestrzeganiem obostrzeń. Władze ogłaszają politykę zerowej tolerancji dla nieprzestrzegania zasad dotyczących obostrzeń i zasad współżycia społecznego związanego z przestrzeganiem DDM (czyli dezynfekcją, dystansem i maseczkami). Już od soboty (10 października) obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie nie istniał nie tylko w strefie czerwonej, ale i w żółtej.

- W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. [...] Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby [...] Każda osoba bez maseczki, która nie będzie posiadała dokumentu, będzie z całą surowością karana - wyjaśnił Niedzielski.

Wkracza również nowa zasada dotycząca zgromadzeń. Wprowadzono wymóg odległości od poszczególnych zgromadzeń wynoszący co najmniej 100 metrów. Mogą się także zwiększyć kwoty mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń w dniu codziennym.

- Nadal pozostaje dla funkcjonariuszy policji ta możliwość ukarania mandatem karnym w kwocie do 500 zł. W przypadku odmowy przyjęcia takiego mandatu chcielibyśmy wprowadzić każdorazowo taki mechanizm, że będzie kierowany wniosek o ukaranie do sądu i dodatkowo wniosek o wdrożenie postępowania administracyjnego do inspekcji sanitarnej, aby te dolegliwości były naprawdę odczuwalne - zapowiedział komendant.

Rząd zapowiedział także zmiany w funkcjonowaniu lokali, które do tej pory organizowały imprezy okolicznościowe.

- Niestety część lokali, które nie mają w swojej działalności gospodarczej robienia imprez, które przypominam, są zakazane we wszystkich strefach, udostępniały swoją przestrzeń. Wprowadzamy jednoznaczne przepisy, które spowodują, że każda taka impreza, która będzie odbywała się 'przy okazji', jak to się mówiło podczas tłumaczenia, będzie naruszeniem przepisów rozporządzania - powiedział Niedzielski.

Zdaniem władz intensywność działań policji jest bardzo wysoko, jednak jakimś cudem w komunikacji i sklepach wciąż możemy natknąć się na osoby bez maseczek.

Dzisiaj grzeje: 1.Sanepid wydał pilne ostrzeżenie. Szkło, pleśń i martwe szkodniki w popularnym produkcie
2.Kaloryfery nie będą tylko grzać? Grzejniki Polaków mają działać inaczej
3.Dorota Gardias opowiedziała o swojej chorobie. Wiemy od kogo się zaraziła

- Dziś 80 proc. to są pouczenia, a 20 proc. skutki finansowe przede wszystkim dla osób łamiących przepisy. Kiedy wzrasta liczba zakażeń, musimy te proporcje przynajmniej odwracać - wyjaśnił.

Pojawiły się także nowe informacje odnośnie do Wszystkich Świętych. Minister wyjaśnił, że już z bieżących przepisów wynika, że na cmentarzu jest obowiązek noszenia maseczki i on jest niezależny od strefy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowe obostrzenia w Polsce. Polsat podał szczegóły, uderzą również w turystów
  2. Kuriozalne sceny na wizji podczas programu "Jeden z dziesięciu". Odcinek, który przejdzie do historii?
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Klienci Biedronki, uważajcie, ujawniono ogromne oszustwo. Szkody mogą być nieodwracalne, zwłaszcza dla osób starszych

Następny artykuł