Naukowcy sprawdzili, czy maseczki chronią przed koronawirusem
unsplash.com/ Tai's Captures
Autor - 7 Czerwca 2020

Czy noszenie maseczek ma jeszcze sens? Są wyniki badań i nowe zalecenia WHO

Maseczki w dalszym ciągu muszą nam towarzyszyć w komunikacji miejskiej i zamkniętych przestrzeniach. Naukowcy, chcąc odpowiedzieć na pytanie, czy zakrywanie nosa i ust chroni przed koronawirusem, postanowili bliżej przyjrzeć się maseczkom. Po analizach specjalistów WHO chce zmienić zalecenia w sprawie zakrywania ust i nosa.

Maseczki w dalszym ciągu musimy nosić w tramwaju, urzędzie czy sklepie. Na ulicy czy w parku natomiast można zrezygnować z zasłaniania nosa i ust. Wiele osób nadal zastanawia się, czy maseczki chronią przed koronawirusem i czy dystans społeczny jest konieczny.

Na te same pytania postanowili odpowiedzieć naukowcy. Ich badania zweryfikowały skuteczność maseczek, w związku z czym WHO planuje zmienić zalecenia w sprawie zakrywania ust i nosa.

Łukasz Szumowski w mocnych słowach o obecnej sytuacji. Łukasz Szumowski w mocnych słowach o obecnej sytuacji. "Ja się boję"Czytaj dalej

Naukowcy sprawdzili, czy maseczki chronią przed koronawirusem. Ich badania nie pozostawiają złudzeń

Noszenie maseczek jest głównym zaleceniem WHO w walce z koronawirusem. Dodatkowo obywatele muszą utrzymywać bezpieczny dystans między sobą. Mimo zaleceń specjalistów wiele osób podważa te metody i uważa je za nieskuteczne, podkreślając jednocześnie, że zakrywanie nosa i ust utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Jak podaje portal popularne.pl, profesor Holger Schunemann postanowił to sprawdzić wraz z międzynarodową grupą naukowców. Mężczyzna jest epidemiologiem klinicznym na McMaster University w Ontario w Kanadzie. By sprawdzić skuteczność maseczek, przeanalizowano 172 badań z 16 krajów świata.

Eksperci skupili się na tym, jaki związek zachodzi między dystansowaniem społecznym, noszeniem masek i ochroną oczu a ryzykiem zakażenia się koronawirusem. Analizowano badania dotyczące koronawirusa SARS-CoV-2, a także SARS i MERS, które również wywołały epidemię. Otrzymane wyniki zdają się potwierdzać zalecenia WHO.

Prace naukowców udowodniły, że dystans fizyczny zmniejsza ryzyko zakażenia aż o 80 proc. Utrzymywanie minimum metra odległości od osoby zakażonej, powoduje, że ryzyko przeniesienia cząsteczek wirusa spada do ok. 3 proc. Gdy zaś utrzymujemy odległość mniejszą niż 1 metr, ryzyko wzrasta do 13 proc. Nie ma zatem wątpliwości, że im bardziej jesteśmy od siebie oddaleni, tym mniejsze szanse na zachorowanie. Nie bez przyczyny zaleca się przebywanie w 2-metrowej odległości.

Jeśli zaś chodzi o maseczki, niwelują one ryzyko zakażenia o 85 proc. Dyskusja na ten temat była niezwykle zaciekła, ponieważ wielu naukowców i lekarzy podważało ich skuteczność. Okazuje się jednak, że noszenie maseczek zmniejsza szanse zakażenia do ok. 3,1 proc.

Dzisiaj grzeje: 1. Podczas sesji ciążowej na jej brzuch położono tysiące pszczół. W internecie zawrzało

2. Jazda rowerem po alkoholu może kosztować cię więcej niż myślisz. Grożą spore mandaty

Badania wykazały ponadto, że zabezpieczenie oczu również ma sens. Dane wskazują, że minimalizuje to szansę zakażenia o 78 proc. Nawet noszenie zwykłych okularów sprawia, że ryzyko zakażenia wynosi tylko 6 proc. w porównaniu do 16 proc. w przypadku braku takiej ochrony.

WHO planuje zmienić zalecenia w kwestii maseczek. Mają być one przeznaczone dla osób, które mają kontakt z osobami zakażonymi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Od jutra bardzo duże zmiany. Dotyczą wszystkich
  2. Arcybiskup Marek Jędraszewski nie mógł sobie darować. Grzmiał i straszył z ambony, wszystko trafiło do sieci
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. Z ostatniej chwili. FIFA właśnie ogłosiła nowy ranking reprezentacji. Wiemy, które miejsce zajęła Polska

Następny artykuł