Masz problem z zaparowanymi okularami przy noszeniu maseczki? Wystarczy jeden prosty trik

Maseczki - parujące okulary
unsplash.com/Usman Yousaf
Autor Barbara Bujar08.01.2021

Zasłanianie nosa i ust za pomocą maseczki ochronnej sprawia trudność każdej osobie noszącej okulary. Szkła zazwyczaj parują i ograniczają pole widzenia. Jest na to jednak bardzo prosty sposób, którym za pośrednictwem mediów społecznościowych podzielił się dr Daniel M. Heiferman. Wystarczy skorzystać z plastra.

Obowiązek noszenia maseczek ochronnych od dawna towarzyszy ludziom na całym świecie i nic nie wskazuje na to, by szybko miał zostać zniesiony. Zasłanianie nosa i ust to bowiem jedno z trzech głównych obostrzeń mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

Maseczki a parujące okulary. Jak sobie z tym poradzić?

Mimo rosnącej liczby zakażeń patogenem zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, coraz więcej osób sprzeciwia się noszeniu maseczek, podając przy tym przeróżne powody. Jednym z nich są parujące okulary.

Dla osób, które noszą okulary, zasłanianie nosa i ust za pomocą maseczek jest rzeczywiście utrudnieniem. Powietrze, które wydostaje się w okolicach górnej części materiału, trafia bezpośrednio pod szkła i powoduje, że te parują. W efekcie pacjenci się denerwują, ponieważ muszą co chwilę przecierać okulary szmatką.

W związku z tym wiele osób cały czas szuka idealnego i prostego sposobu na rozwiązanie problemu. Jedną z takich metod podzielił się niedawno dr Daniel M. Heiferman. Jak podaje portal Webniusy, mężczyzna pracuje jako neurochirurg w Stanach Zjednoczonych i doskonale zdaje sobie sprawę z utrudnień, jakie przynoszą parujące okulary.

Szkoła wróci, ale będzie zupełnie inna niż kiedyś. Ministerstwo Edukacji przedstawiło nowe wytyczneSzkoła wróci, ale będzie zupełnie inna niż kiedyś. Ministerstwo Edukacji przedstawiło nowe wytyczneCzytaj dalej

Dr Daniel M. Heiferman opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym ma przyklejoną górną część maski do twarzy. Specjalista wykorzystał do tego zwykły plaster. Jak stwierdził, to właśnie dzięki niemu pacjenci mogą zapomnieć o parze na okularach.

- Jeżeli masz problemy z parą na okularach lub nosisz maskę pod nosem, twój problem rozwiąże zwykły plaster. Nauczyłem się tego na sali operacyjnej. Śmiało dzielcie się tym patentem, on może uratować życie! – napisał lekarz.

Dzięki przyklejeniu plastra ciepłe powietrze, które zazwyczaj uchodzi górną szczeliną pomiędzy twarzą a maską, nie przedostanie się pod okulary. Sposób pomoże uniknąć problemy parujących okularów oraz ograniczy ryzyko wystąpienia syndromu MADE u pacjentów.

Przypomnijmy, że syndrom MADE to skrót od Mask-Associated Dry Eye Syndrome, czyli zespołu suchego oka, powstałego wskutek noszenia maseczki ochronnej. Przed schorzeniem powodowanym wydychaniem ciepłego powietrza wprost do oczu przestrzegają specjaliści (więcej TUTAJ).

Noszenie maseczek ochronnych należy do zespołu trzech restrykcji, który w Polsce określany jest jako DDM, czyli dystans, dezynfekcja i maseczka.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł