Maseczki na nowych zasadach
East News/02.06.2020 Warszawa Komisja Zdrowia Rozpatrzenie i zaopiniowanie poselskiego wniosku o wyrazenie wotum nieufnosci wobec ministra zdrowia Lukasza Szumowskiego fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER n/z: Slawomir Gadomski, Lukasz Szumowski, Janusz Cieszynski
Autor Barbara Bujar - 8 Sierpnia 2020

Rząd wprowadził istotne zmiany dotyczące maseczek. Rozporządzenie już weszło w życie

Maseczki będą obowiązywać na nowych zasadach. W piątek wieczorem Rada Ministrów opublikowała w Dzienniku Ustaw kolejne rozporządzenie, które weszło w życie już 8 sierpnia. Skomentował je wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Okazuje się, że zwolnienie z obowiązku zasłaniania nosa i ust nie będzie takie proste.

Obowiązek zasłaniania nosa i ust obowiązuje w naszym kraju od dawna. Służą do tego maseczki oraz przyłbice. Decyzją rządu Polacy mogą używać także zwykłego kawałka odzieży, który pomoże im w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Niestety, coraz więcej osób w naszym kraju nie stosuje się do obostrzenia, a swoje zachowanie tłumaczy przeróżnymi powodami. Najczęściej słyszy się o astmie lub innych chorobach dróg oddechowych. Od soboty takie argumenty nie będą już jednak przyjmowane. Rząd postanowił wprowadzić poważne zmiany w zasadach zasłaniania nosa i ust.

Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywaTragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywaCzytaj dalej

Maseczki na nowych zasadach. Janusz Cieszyński skomentował decyzję rządu

Jak informuje Onet, w piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów, które ma dotyczyć ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Podjęte decyzje weszły w życie już dziś, 8 sierpnia. W rozmowie z PAP skomentował je wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

- Z uwagi na fakt, że obserwujemy coraz częstsze lekceważenie obowiązku zasłaniania nosa i ust, co może skutkować nowymi zakażeniami, oraz biorąc pod uwagę opinie lekarzy, którzy nie widzą istotnych przeciwwskazań do noszenia masek, zdecydowaliśmy się, że od soboty z obowiązku zakrywania nosa i ust w sklepach, urzędach czy transporcie zwalniają ściśle określone w rozporządzeniu wskazania. Poza nimi obowiązek zasłaniania twarzy jest powszechny – powiedział.

Słowa Cieszyńskiego potwierdzają, że dotychczasowe zasady noszenia maseczek zostały mocno zmienione. Początkowo planowano, że od 1 września 2020 roku pacjenci będą mogli otrzymywać od lekarzy zaświadczenia zwalniające ich z wypełniania obowiązku. Dokumenty miały być wystawiane w oparciu o ich stan zdrowotny. Teraz okazuje się, że takich schorzeń będzie zaledwie kilka.

Od 8 sierpnia obowiązek zasłaniania nosa i ust spoczywa na wszystkich Polakach. Tak jak było to do tej pory, obywatele mogą korzystać z maseczek, części odzieży albo przyłbicy. Ostatni przyrząd powinien jednak zakrywać wyłącznie usta i nos. Osoby, które nie zamierzają się do tego stosować, powinny koniecznie zapoznać się z wytycznymi, o których wspomniał Cieszyński.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Już od jutra Lidl będzie rozdawał klientom darmowe produkty. Są tylko 2 warunki, takich gadżetów jeszcze nie było

Jak podał wiceminister resortu zdrowia, zwolnienie z omawianego obowiązku obejmie jedynie osoby zmagające się z konkretnymi dolegliwościami. Należą do nich pacjenci z całościowymi zaburzeniami rozwoju, zaburzeniami psychicznymi oraz niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim. Ust i nosa nie będą musiały zasłaniać także osoby, które mają problem w samodzielnym wykonaniu tej czynności.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W warszawskim szpitalu rodzą się "dzieci na zamówienie"? Porażające ustalenia "Newsweeka"
  2. Córka zadała Hannie Lis poruszające pytanie. Dziennikarka nie wytrzymała
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. 16 lat temu Angelina Jolie adoptowała chłopca z Kambodży. Jak wygląda dzisiaj?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł