Sprawdzają, czy klienci noszą maseczki. Policyjne kontrole pod galeriami handlowymi

Lubelska policja sprawdzi, czy klienci galerii handlowych noszą maseczki
pixabay.com/arembowski
Autor Barbara Bujar09.07.2020

Maseczki, które towarzyszą nam od dłuższego czasu, coraz częściej zostawiane są w domu. Zakładanie ich w sklepach i innych przestrzeniach zamkniętych jest jednak w dalszym ciągu obowiązkowe. Z tego względu w województwie lubelskim trwa specjalna akcja, podczas której funkcjonariusze policji sprawdzają, czy klienci galerii handlowych nie zapomnieli o zasłonięciu nosa i ust. W czynnościach tym pomagają im inspektorzy sanepidu.

Poluzowanie obostrzeń dotyczących koronawirusa, które nastąpiło w naszym kraju jakiś czas temu, nie oznacza, że żadne z nich już nas nie obowiązuje. Nadal istnieją restrykcje, do których wszyscy Polacy muszą się stosować. Jedną z nich jest zakrywanie nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, takich jak supermarkety, pojazdy komunikacji miejskiej, czy galerie handlowe. Ze względu za widoczny wzrost ignorowania tego obostrzenia, lubelska policja oraz sanepid podjęli decyzję o przeprowadzeniu specjalnej akcji kontrolnej. Za brak maseczki mogą być wyciągnięte poważne konsekwencje.

Smutne informacje. Hanna Lis wyznała prawdę o swojej chorobieSmutne informacje. Hanna Lis wyznała prawdę o swojej chorobieCzytaj dalej

Mandat za brak maseczki. Zobacz, co jeszcze grozi klientom lubelskich galerii handlowych

O lubelskiej akcji informuje Dziennik Wschodni. Portal przypomina też o trwającym w dalszym ciągu obowiązku zakrywania nosa i ust. Można zrobić to nie tylko za pomocą maseczki, ale także dzięki kawałkowi materiału lub odzieży. Z przestrzegania zasady zwolnione są wyłącznie te osoby, które mają ku temu poważny powód, jak np. choroba dróg oddechowych. Kontrola, którą postanowiły przeprowadzić władze województwa lubelskiego ma na celu nie tyle ukaranie obywateli, co ponowne uświadomienie ich o skuteczności działania obostrzenia. Magdalena Smolińska-Kornas, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, którą cytuje Dziennik Wschodni, nazwała tę formę edukacją społeczeństwa.

- W ostatnim czasie obserwujemy jednak tendencję niestosowania się do nakazów, a wręcz do poluzowania dyscypliny społecznej (...) Stąd też pomysł edukacji społeczeństwa poprzez eventy w galeriach handlowych w Lublinie – powiedziała.

Akcja rozpoczęła się już w środę. Funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Lublinie i przedstawiciele sanepidu odwiedzili wtedy galerie VIVO Lublin oraz Felicity. Kolejnymi na liście są Olimp i Skende Shopping.

- Podobnie jak w innych galeriach handlowych, które odwiedzimy w najbliższych dniach tak i w środę informowaliśmy o obowiązku zasłaniania ust i nosa oraz o obowiązku stosowania dystansu społecznego (…) Klientom i pracownikom galerii rozdawaliśmy też maseczki – relacjonowała Smolińska-Kornas.

Dzisiaj grzeje: 1. Wiemy co od września czeka polskich uczniów. Minister Edukacji zabrał głos

2. Dodatkowe prawie 13 tys. zł do emerytury już pewne. Jest podpis prezydenta, zyska ponad 70 tys. osób

Podobne akcje są w Lublinie przeprowadzane przez policję regularnie. Mundurowi zamierzają odwiedzać także przystanki i informować obywateli o obowiązujących ich zasadach. Jeżeli ktoś nie będzie miał maseczki, a będzie w przebywać w miejscu tego wymagającym, może zostać upomniany lub ukarany mandatem. Sprawa może także zostać skierowana do sądu.

- Wszystko zależy od konkretnej sytuacji i postawy osoby, która nie ma maseczki (…) Jeśli ktoś rzeczywiście o zakryciu ust i nosa zapomniał, to wystarczy upomnienie. Jeśli mamy do czynienia z rażącym lekceważeniem przepisów wtedy konsekwencje mogą być inne – poinformował DW kom. Kamil Gołębiowski, z Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny rój pszczół w restauracji. Czegoś takiego nigdy nie widzieliście
  2. Debata prezydencka w Końskich i Lesznie. Na antenie TVP nagle doszło do kuriozalnej sytuacji, której nikt się nie spodziewał;
  3. Wiedza, która może uratować życie. Jak odróżnić zwykły pieprzyk od śmiertelnie niebezpiecznego czerniaka?
  4. Pierwsze objawy raka krtani. Niezwykle łatwo pomylić je z innymi chorobami
  5. Ministerstwo Zdrowia komentuje słowa Dudy. Mocne słowa o szczepionkach
  6. Nie żyje słynny mistrz olimpijski. Zmarł przedwcześnie, osierocił dwójkę dzieci

Następny artykuł