maseczki niczym atrapa
youtube_TelewizjaRepublika
Autor Natalia Niewczas - 9 Września 2020

Szef GIS zaliczył wielką wpadkę podczas wywiadu. Wygadał, po co naprawdę musimy nosić maseczki

Maseczki to dla Polaków element codziennego ubioru. Stosunek społeczeństwa do obowiązku zakrywania nosa i ust w zamkniętych przestrzeniach publicznych doskonale obrazuje zwykły przejazd środkami publicznego transportu - podczas gdy jedni pasażerowie dbają o dokładne umiejscowienie osłony na twarzy, inni nie próbują nawet udawać, że jakkolwiek przejmują się nakazem. Ostatnio na temat maseczek wypowiedział się sam szef GIS. Jego słowa mogą zaskoczyć.

Maseczki budzą ogromne kontrowersje. Ich skuteczność jest nieustannie kwestionowana, a chęci do noszenia osłon twarzy często nie wykazują nawet sami politycy. Ostatnio w sprawie nakazu zakrywania nosa i ust zabrał głos szef Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Jarosław Pinkas wyjawił, co tak naprawdę jego zdaniem osiągamy dzięki nakazowi zakrywania twarzy.

Często śpisz na boku z podkulonymi nogami? Nie jest to dobry pomysłCzęsto śpisz na boku z podkulonymi nogami? Nie jest to dobry pomysłCzytaj dalej

Maseczki niczym atrapa

Maseczki to tak zwany pic na wodę - mniej więcej to wynika ze słów, które ostatnio padły z ust szefa GIS. W piątek 4 września Jarosław Pinkas gościł w Radiu Zet, gdzie komentował między innymi obowiązek zakrywania nosa i ust.

- To jest taka maseczka, że myślę, że muszę zachować dystans, nie dotykam twarzy. Ta maseczka oczywiście także w jakiejś mierze, nie w pełni oczywiście, zatrzymuje patogeny, ale ta maseczka świadczy o tym, że jest pandemia. Im więcej ludzi nosi maseczkę, tym się bardziej racjonalnie zachowują i pamiętają o tym, że jesteśmy w bardzo trudnym czasie. Naszym obowiązkiem obywatelskim jest nosić maseczkę wszędzie tam, gdzie jest to zalecane - mówił na antenie radia szef GIS.


Szef GIS niewątpliwie dostarczył Polakom powodu, by łapać go za słówka. Przy okazji podkreślał także, że nie ma konieczności wprowadzania ustawy w związku z nakazem zakładania maseczek, który obecnie reguluje rozporządzenie.

Dzisiaj grzeje: 1. Poważne zmiany już od 15 września. Lekarze są przerażeni
2.Kwota wolna od podatku będzie wyższa? Minister finansów nie pozostawia wątpliwości

Skuteczność maseczek ochronnych nie przestaje być kwestią sporną nawet wśród naukowców. Jedne badania potwierdzają ich znaczący wpływ na powstrzymanie rozwoju pandemii, a inne go podważają. Według najnowszych ustaleń fińskich naukowców z Technical Research Centre of Finland prawidłowo umiejscowiona na twarzy maseczka wykonana z poliestru zatrzymuje nawet do ok. 40% cząsteczek wirusa wydzielanych przez osoby zakażone COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dotarła do nas tragiczna wiadomość. Gienek Loska nie żyje, miał 45 lat
  2. Nie miał szans, nie żyje. Dramatyczna wiadomość obiegła Polskę
  3. Smutne informacje. Jerzy Stuhr przerwał milczenie
  4. Użyła sprężyny jako spirali antykoncepcyjnej. Lekarze przecierali oczy ze zdumienia
  5. Najczęściej powtarzane mity dotyczące maseczek. Wiele osób wciąż w nie wierzy
  6. Śliwki Uleny wielu kojarzą się z słodkim czasem dzieciństwa. Jednak mało kto zdaje sobie sprawę z ich niesamowitych właściwości

Następny artykuł