Maseczki wdług proboszcza sa niepotrzebne
pixabay.com/Lars_Nissen
Autor Barbara Bujar - 9 Października 2020

Zachęca wiernych by nie nosili maseczek, twierdzi że ma sprzęt od NASA. O proboszczu zrobiło się głośno w całej Polsce

Maseczki od jutra będą obowiązywać w każdej przestrzeni użytku publicznego na terenie całego kraju. Polacy będą musieli pamiętać o nich zarówno na ulicach, jak i w pomieszczeniach zamkniętych. Tymczasem proboszcz z Nowego Targu twierdzi, że w jego kościele nie jest to potrzebne. Duchowny miał kupić i zamontować w nim system chroniący wiernych przed grypą i koronawirusem. Eksperci są jednak innego zdania.

Maseczki nie opuszczają nas od początku epidemii koronawirusa. Wszyscy pamiętamy, gdy wiosną trzeba było nosić je nawet na ulicach. Choć obostrzenie zostało zdjęte i zawężone jedynie do zamkniętych przestrzeni publicznych, z czasem powróciło w strefach czerwonych. Od 10 października obszar, na którym zasłanianie nosa i ust będzie konieczne znów obejmie całą Polskę. Warto zwrócić uwagę, że przez cały ten czas były miejsca, w których noszenie maseczek nie przestało obowiązywać. Jednym z nich był kościół.

Aktorka Aktorka "M jak miłość" ma ogromne problemy. "Nie chcę pokazywać się Wam w takim stanie"Czytaj dalej

Maseczki w kościele są niepotrzebne? Eksperci krytykują zachowanie proboszcza

W kwestii zamkniętych przestrzeni użytku publicznego, do których należą także kościoły, nic się nie zmieniło. Wierni podczas mszy świętych będą zobowiązani do zasłonięcia ust i nosa. W Nowym Targu nie wszyscy się jednak z tym zgadzają. Proboszcz miejscowej parafii św. Jana Pawła II uważa, że znalazł lepsze rozwiązanie niż maseczki. Zachęca wiernych, by ich nie nosili.

Jak donosi Polsat News, ksiądz Jan Karlak kupił specjalną lampę, która ma oczyszczać powietrze wewnątrz kościoła i eliminować z niego wszelkie grzyby, bakterie i wirusy. Duchowny twierdzi, że sprzęt ma certyfikat NASA, dlatego jest w pełni bezpieczny i skutecznie ochroni wiernych przed zakażeniem. Przypomnijmy, że Nowy Targ znajduje się obecnie w czerwonej strefie.

- Proszę się nie martwić, w tym momencie nikt w naszym kościele nie może się zarazić ani grypą, ani COVID-em, ani żadną inną bakterią czy wirusem – poinformował ks. Jan Karlak cytowany przez Polsat News.

Choć proboszcz wierzy, że zamontowany system neutralizuje 99,9 procent patogenów, eksperci są innego zdania. Według Marcina Malickiego z firmy produkującej oczyszczacze powietrza ActivTek przekonania duchownego nie mogą być prawdziwe. Swoją opinią podzielił się w rozmowie z dziennikarzami serwisu.

- Chciałbym podkreślić, że to urządzenie, które zainstalowano w kościele w Nowym Targu jest kopią naszego sprzętu i technologii. Ono nie ma certyfikatu NASA, ponieważ posiadają go tylko nasze urządzania, które od 10 lat przechodzą testy na całym świecie. Ale nawet nasze urządzenia nie gwarantują w pełni, że w danym pomieszczaniu nie można się zakazić – wytłumaczył Malicki.

Dzisiaj grzeje: 1.Nowe zakazy i ogromne kary już od soboty. Minister Zdrowia przedstawił program, wielu Polaków oburzonych
2.Ikea rozpoczęła sprzedaż nietypowych akcesoriów. Sieć chce, żeby klienci wyglądali stylowo
3.Dwa scenariusze końca pandemii. Polski ekspert podaje konkretne daty

Zdaniem eksperta urządzenie zamontowane w nowotarskim kościele zostało wyprodukowane w Chinach i nie daje gwarancji bezpieczeństwa. Inni eksperci zwracają także uwagę na koszt, jaki proboszcz musiałby ponieść za tak specjalistyczną lampę. Kapłan odpiera jednak wszelkie zarzuty, tłumacząc, że zakupił sprzęt dzięki dwóm sponsorom. Twierdzi też, że wie, co robi, ponieważ chodzi mu wyłącznie o dobro wiernych. Sam jednak nie nosi ani maseczki, ani przyłbicy. Twierdzi, że przeszkadzają mu w silnej alergii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niebawem ruszą masowe kontrole Polaków, sypną się gigantyczne kary. Złe wieści dla podróżujących
  2. Znamy prognozę na nadchodzącą zimę. Gigantyczny wpływ globalnego ocieplenia, wszystko już jasne
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Rewolucyjne "kotletopierogi". Stukrotnie lepsze niż schabowe, mielone i pierogi

Następny artykuł