skuteczność maseczki
pixabay.com/tam wai
Autor Natalia Niewczas - 9 Października 2020

Eksperci alarmują. Pogoda może wpływać na skuteczność maseczek

Maseczki obecnie stanowią już niemal element codziennego ubioru. Ich głównym zadaniem jest jednak ograniczenie transmisji koronawirusa. Eksperci zwracają uwagę na to, że warunki pogodowe mogą mieć wpływ na ich skuteczność.

Maseczki, te szczelnie zakrywające nos i usta, chronią użytkowników przed zakażeniem. Jak się okazuje, na ich skuteczność może wpływać pogoda. Uczeni alarmują: osłona twarzy narażona na wilgoć (a więc noszona na przykład w deszczową pogodę) nie spełnia swego zadania tak, jak powinna. Stanowcze stanowisko w tej sprawie zabrał między innymi przedstawiciel Uniwersytetu w Reading.

Obrazy Pacjenci.pl"Ruszyła lawina, nie powstrzyma jej lichy płotek" Dr Grzesiowski ocenia strategię walki z epidemią i apeluje o ważną rzeczCzytaj dalej


Wilgotne maseczki nie stanowią właściwej ochrony


Na temat znacznie obniżonej skuteczności maseczek w deszczową pogodę wypowiadał się dr Simon Clarke, profesor mikrobiologii komórkowej z Uniwersytetu w Reading. O mokrych osłonach twarzy naukowiec wypowiada się jasno.


- Wilgotna maska ​​niczym nie różni się od brudnej chusteczki przywiązanej do twarzy - ostrzega dr Simon Clarke.


Jak podaje portal medonet.pl, wilgoć (woda) obniża skuteczność maseczki, ponieważ ogranicza przepływ powietrza, co jednocześnie ma niekorzystny wpływ na filtrowanie wirusów (osłona twarzy jest mniej wydajna). Za podobne zjawisko odpowiada nie tylko sam deszcz, ale i kaszel czy kichanie. Eksperci podkreślają, że nawet maseczka N-95 jest wrażliwa na wilgoć.

Dzisiaj grzeje: 1.Nowe zakazy i ogromne kary już od soboty. Minister Zdrowia przedstawił program, wielu Polaków oburzonych
2.Nieprawdopodobne odkrycie w Chinach. Naukowcy nie mogli uwierzyć własnym oczom
3."Ruszyła lawina, nie powstrzyma jej lichy płotek" Dr Grzesiowski ocenia strategię walki z epidemią i apeluje o ważną rzecz


W związku z powyższym warto zawsze (szczególnie w sezonie jesienno-zimowym, gdy pogoda jest bardziej kapryśna) nosić przy sobie zapasową maseczkę. Osłonę twarzy należy wymieniać na nową, gdy poprzednia stanie się mokra (wilgotna). Podkreślają to światowi eksperci, w tym profesor Tim Spector z King’s College London.


- Maski należy regularnie zmieniać, co jest szczególnie ważne w przypadku wilgotnej i deszczowej pogody - zaznacza naukowiec.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 140 Polaków poleciało na wakacje z popularnym biurem podróży. Na lotnisku zamarli, wykryto u nich koronawirusa
  2. Poważna awaria w banku Santander. Klienci nie mają dostępu do pieniędzy
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Gotowała uwielbiane uszka do barszczu. Gdy jej mama zobaczyła białą pianę, kazała natychmiast wszystko wyrzucić, powód poraża

Następny artykuł