Nieprzyjemna dolegliwość, którą może powodować noszenie maseczki. Eksperci o syndromie MADE

Maseczki prowadzą do syndromu MADE
unsplash.com/engin akyurt
Autor Barbara Bujar10.11.2020

Maseczki towarzyszą nam od wielu miesięcy. To między innymi one mają zapobiec szerokiemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-CoV-2. Zasłanianie nos i ust za ich pomocą może prowadzić jednak do nieprzyjemnej dolegliwości. Eksperci nazywają ją syndromem MADE. Tłumaczą, na czym polega, i jak sobie z nią radzić.

Do zasłaniania nosa i ust, które w czasie epidemii obowiązuje w każdej przestrzeni publicznej kraju, Polacy najczęściej używają maseczek. U wielu z nich konsekwencją tego jest wystąpienie syndromu MADE, o którym od niedawna informują specjaliści. Jak twierdzą, dolegliwość dotyczy gałki ocznej i może prowadzić do jej poważnych uszkodzeń. Charakteryzuje się typowymi objawami.

Wiceminister Zdrowia przedstawił pilny komunikat. Wyznał co wydarzy się 18 listopadaWiceminister Zdrowia przedstawił pilny komunikat. Wyznał co wydarzy się 18 listopadaCzytaj dalej

Maseczki prowadzą do syndromu MADE. Na czym polega dolegliwość?

Jak podaje WP abc Zdrowie, syndrom MADE to skrót od Mask-Associated Dry Eye Syndrome, czyli zespołu suchego oka powstałego wskutek noszenia maseczki. Schorzenie może występować u osób, które zasłaniają nos i usta za ich pomocą. Przyczynia się do tego ciepłe powietrze, które jest wydychane wprost do oczu.

Jak tłumaczą specjaliści, ciepłe powietrze napływające do oczu sprawia, że znajdujące się w nim łzy wysychają dużo szybciej. W związku z tym gałka oczna staje się podrażniona, a człowiek zaczyna skarżyć się na charakterystyczne objawy. Należą do nich między innymi: pieczenie oczu, uczucie suchości i dyskomfortu w oku oraz wrażenie obecności piasku pod powiekami. W przypadku zespołu suchego oka występuje również tzw. nasilone łzawienie odruchowe, które pojawia się np. podczas podmuchu wiatru.

To jednak nie wszystko. Wysuszona gałka oczna jest także czynnikiem zwiększającym ryzyko zarażenia się koronawirusem. Jest to możliwe za pomocą tzw. drogi ocznej. W związku z tym osoby najbardziej narażone na wystąpienie syndromu MADE powinny zapoznać się z zaleceniami lekarzy i skorzystać z proponowanych preparatów.

Do grupy osób o wysokim ryzyku wystąpienia syndromu MADE należą: osoby ze stwierdzonym przewlekłym zespołem suchego oka, seniorzy oraz wszyscy pracujący przed komputerem. W ich przypadku gałka oczna ulega szybkiemu wysuszeniu z powodu obniżonej jakości tzw. filmu łzowego.

Choć dolegliwość określana jako syndrom MADE może prowadzić do poważnych uszkodzeń oczu, eksperci zalecają, by nadal nosić maseczki. Trzeba robić to jednak w mądry sposób, a także korzystać ze sposobów łagodzenia objawów. Jednym z nich są sztuczne łzy.

Sztuczne łzy to jeden z najpopularniejszych i najczęściej polecanych środków na radzenie sobie z suchością oka. Dzięki nim gałka oczna zostaje nawilżona i mniej odporna na uszkodzenia. Preparat jest dostępny w każdej aptece bez konieczności okazywania recepty.

Dzisiaj grzeje: 1.Media obiegła tragiczna wiadomość, nie żyje polski sportowiec. Mężczyzna był zakażony koronawirusem
2.Polskie media potwierdziły tragiczną wiadomość. Nie żyje uwielbiana Polka
3.Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić poważne zmiany. Chodzi o testy na koronawirusa

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polska aktorkaMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polska aktorkaCzytaj dalej

Na walkę z syndromem MADE sposób mają także lekarze, którzy bez względu na pandemię koronawirusa pracują w maskach ochronnych. Wielu z nich podkleja sobie materiał pod oczami tak, by nie naciągnąć dolnych powiek, ale jednocześnie ograniczyć przepływ ciepłego powietrza do oczu.

Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowiaPrzez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowiaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Od wtorku całkowity lockdown, ludzie nie mogą wyjść z domu. Kolejny kraj podjął trudną decyzję
  2. Bank Millenium ostrzega przed groźnym oszustwem. Klienci powinni uważać, można stracić fortunę
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. 14 owczarków niemieckich otoczyło małą dziewczynkę. Ojciec wszystko nagrał
  7. Nagłe zmiany w „The Voice of Poland”. Producenci nie mieli innego wyjścia, wszystko przez koronawirusa

Następny artykuł