Maseczki: sondaż w sprawie kar
East News/PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/Z Patrol policyjny w warszawskim metrze
Autor Barbara Bujar - 11 Sierpnia 2020

Polacy popierają kary za brak maseczek? Jest sondaż

Maseczki zostały wprowadzone w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Za ich pomocą Polacy obowiązkowo powinni zasłaniać nos i usta we wszystkich wskazanych przez rząd miejscach. Za lekceważenie tego obostrzenia odpowiednie służby mogą wystawić mandat. W specjalnym sondażu przeprowadzonym przez RMF FM obywatele naszego kraju wypowiedzieli się, czy zgadzają się z taką decyzją.

Obostrzenia związane z epidemią koronawirusa budzą wśród Polaków wiele emocji. Szczególnie głośno dyskutuje się o nich w ostatnich dniach, kiedy Ministerstwo Zdrowia postanowiło wyodrębnić w naszym kraju żółte i czerwone strefy. Nie da się ukryć, że restrykcją, która najczęściej spotyka się z negatywnymi komentarzami, jest zasłanianie nosa i ust. Maseczki, które do tego służą, są coraz częściej zostawiane w domu, chowane w kieszeni albo noszone na brodzie. Za takie zachowanie Polacy mogą zostać ukarani mandatem. Wiemy już, czy się z tym zgadzają.

Nowy nakaz wejdzie w życie już za kilka dni. Dotyczy wielu PolakówNowy nakaz wejdzie w życie już za kilka dni. Dotyczy wielu PolakówCzytaj dalej

Maseczki tematem sondażu RMF FM. Zaskakujące odpowiedzi Polaków

Specjalne badanie United Surveys dla RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej zostało przeprowadzone 6 sierpnia 2020 roku. Wzięło w nim udział aż 1100 osób. Respondenci zostali zapytani między innymi o to, czy wiedzą, jakie obostrzenia panują w naszym kraju, czy boją się zakażenia koronawirusem, oraz czy kary za brak maseczki są ich zdaniem słuszne.

Jak czytamy na stronie RMF24, jedno z pytań dotyczyło niedawnego wprowadzenia żółtych i czerwonych stref w poszczególnych powiatach naszego kraju. Uczestnicy badania wypowiedzieli się, czy wiedzą, jakie konkretnie obostrzenia panują w ich miejscu zamieszkania. Wyniki są naprawdę dobre. Ponad 92 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. Jedynie 7,5 proc. przyznało się do niewiedzy.

Kolejne pytanie dotyczyło obaw związanych z ryzykiem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Większa część ankietowanych stwierdziła, że czuje lęk przed epidemią. Odpowiedzi "zdecydowanie tak" udzieliło 37,9 proc. z nich, "raczej tak" - 29,6 proc. Biorąc pod uwagę, że 2 proc. badanych nie miało w tym temacie żadnej opinii, oznacza to, że koronawirusa nie boi się 30,8 proc z nich.

Jednym z głównych tematów stały się oczywiście maseczki i restrykcja dotycząca zasłaniania nosa i ust w wyznaczonych do tego miejsca. Aż 95 proc. badanych osób stwierdziło, że zawsze pamięta o obowiązku i zakłada maseczkę w sklepie oraz komunikacji. 5 proc. pytanych oznajmiło, że tego nie robi.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Polacy przestali płacić rachunki za jedną usługę. Liczba dłużników rośnie lawinowo

Pytając o maseczki, nie można zapomnieć oczywiście o karze za ich lekceważenie. W tym temacie respondenci mieli podzielone zdanie, jednak większość z nich poparła taką decyzję. Szczegółowy rozkład głosów wyglądał następująco: 64,9 proc. "zdecydowanie tak", 15,6 proc. "raczej tak", 12 proc. "raczej nie", 6,4 proc. "zdecydowanie nie", 1,1 proc. "nie wiem".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W warszawskim szpitalu rodzą się "dzieci na zamówienie"? Porażające ustalenia "Newsweeka"
  2. TVP Info znowu zaliczyło kompromitującą wpadkę, mówi pracownica o. Rydzyka. Przedstawiono fałszywe zdjęcie
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. Niezwykłe nagranie fali uderzeniowej w trakcie porodu w Bejrucie. Co za moc

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł