właściwe noszenie maseczki
fot. https://unsplash.com/ Alin Luna
Autor Natalia Niewczas - 11 Września 2020

3 ważne rady dla osób, które noszą maseczki. Immunolog ostrzega przed błędami, które mogą skończyć się źle

Maseczki to w czasach pandemii absolutna podstawa. Można powiedzieć, że stanowią niemal nieodzowny element codziennej stylizacji. Ich głównym zadaniem jest jednak ochrona użytkownika oraz ludzi w jego otoczeniu. By osłona twarzy służyła tak, jak powinna, warto zwrócić uwagę na typowe, związane z ich noszeniem błędy.

Maseczki to podstawowy środek mający zapobiegać dalszemu rozwojowi pandemii koronawirusa. Ich użytkownicy wciąż masowo popełniają jednak powszechne błędy, przez co narażają siebie i otoczenie na potencjalną transmisję groźnego patogenu. Jeden z polskich lekarzy postanowił zabrać w tej sprawie głos. Przedstawił listę trzech podstawowych zasad właściwego użytkowania maseczek.

Jest w większości polskich domów. Wykryto niebezpieczne skutki uboczne popularnego leku przeciwbólowegoJest w większości polskich domów. Wykryto niebezpieczne skutki uboczne popularnego leku przeciwbólowegoCzytaj dalej

Tylko właściwie użytkowane maseczki chronią użytkownika

To, że maseczki noszone na brodzie nie zapewniają żadnej ochrony ani użytkownikowi, ani jego otoczeniu, jest oczywiste. Polski lekarz Paweł Gutkowski zwrócił jednak uwagę na trzy inne, najczęściej popełniane błędy w stosowaniu osłon twarzy, które mogą wpływać na ogólne bezpieczeństwo. Do zamieszczenia wpisu w mediach społecznościowych, jak sam przyznaje, zmotywowały go obserwacje poczynione w trakcie podróży pociągiem.

- Zauważyłem, że mimo iż twarz jest spocona, a maseczka zawilgocona, ludzie wciąż noszą ją na twarzy. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do noszenia masek, więc robimy to, jak umiemy. Dlatego przypominajmy podstawowe rzeczy - zachęca specjalista.

Jak podaje portal medonet.pl, listę trzech złotych zasad zaproponowanych przez immunologa otwiera zalecenie częstego zmieniania maseczki. Lekarz zaleca, by wymieniać osłonę twarzy zawsze, gdy stanie się wilgotna, lecz nie rzadziej niż co 2-3 godziny. W przypadku maseczek N95/99 przeciętny czas bezpiecznego użytkowania jest odpowiednio dłuższy i wynosi od 8 do 12 godzin.

Lekarz Paweł Gutkowski przypomina również o tym, by zdejmować maskę w sytuacjach, w których osłona twarzy nie jest już potrzebna (na przykład po wyjściu z centrum handlowego), a nie - co wciąż stanowi częsty widok na polskich ulicach - opuszczać ją na brodę. Maseczka powinna być przechowywana w torbie bądź plecaku w czystym, na przykład foliowym, opakowaniu.

Dzisiaj grzeje: 1. W Łodzi urodziły się absolutnie niezwykłe bliźniaki. Taki przypadek zdarza się średnio raz na 20 tysięcy
2.Kaucja za opakowania po napojach sposobem na ekologię i oszczędność. Nowy system nie wymagałby paragonów

Ostatnia porada immunologa dotyczy jak najczęstszego mycia twarzy. Lekarz zaleca, by używać w tym celu wody z mydłem. Równie istotne zdaniem Pawła Gutkowskiego jest regularne oczyszczanie nosa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Polskę obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje Wiesław Borowik
  2. Nagle runął, 50 osób może nie żyć. TVP przekazało rano dramatyczne wiadomości ze świata
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Rodowicz narzeka, że nie stać jej na wakacje i nowe ubrania. Ma 3000 m2 lasu, nie może zrezygnować z diety pudełkowej

Następny artykuł