Maseczki wciąż trzeba nosić w niektórych przypadkach
Fot. pixabay.com/ icsilviu
Autor Klaudia Gaicka - 12 Czerwca 2020

Tysiące Polaków otrzymało mandat za brak maseczki. Według specjalistów to dopiero wierzchołek góry lodowej

Maseczki bywają bardzo uciążliwe, szczególnie w sezonie letnim. Eksperci ostrzegają jednak przed bagatelizowaniem tego zalecenia. Jesteśmy w tej chwili odpowiedzialni nie tylko za siebie. Wirus szczególnie zagraża ludziom starszym i schorowanym.

Maseczki od początku zalecenia budzą najwięcej kontrowersji. Wielu Polaków dawno zrezygnowało z ich stosowania, mimo wyraźnego głosu rozsądku ze strony ekspertów. Alarmują oni, że epidemia, w żadnym wypadku, nie została jeszcze zażegnana i należy stosować się do panujących obostrzeń. W odstawkę poszedł również mit jakoby wraz z początkiem lata, zarażenia COVID-19 miały całkowicie zniknąć. Wbrew wiosennym domysłom, kilka dni temu zanotowaliśmy rekordową ilość nowych dobowych zachorowań.

Koronawirus w czasie Pierwszej Komunii Świętej. Sanepid poszukuje uczestników uroczystościKoronawirus w czasie Pierwszej Komunii Świętej. Sanepid poszukuje uczestników uroczystościCzytaj dalej

Maseczki powinni zasłaniać nasze usta i nos. Szczególnie w komunikacji miejskiej i sklepach

Eksperci obawiają się podejścia do wirusa w sezonie wakacyjnym. Wielu z nich uważa, że społeczeństwo może zbyt luźno podejść do sprawy i całkowicie zignorować zalecenia władz. Sądzą, że z tego tytułu, niedługo możemy być świadkami wyraźnego skoku nowych zakażeń.

Jak podaje Fakt.pl, odkąd restrykcja dotycząca maseczek obowiązuje, policja wymierzyła aż 13 030 grzywien w formie mandatu karnego. Część spraw (dokładnie 4898) została również skierowana do sądu.

Jednak zdecydowanie najczęściej władze decydowały się zastosować jedynie pouczenie, ostrzeżenie lub inne środki oddziaływania wychowawczego.

Wielu z nas obawia się tego, jak nasza polska służba zdrowia poradzi sobie z nagłym wzrostem zachorowań. Lekarze jednak uspokajają.

– Jesteśmy w pełnej gotowości, a w razie wystąpienia większej liczby zakażeń jesteśmy w stanie w ciągu jednej doby uruchomić kolejny szpital jednoimienny – powiedział dr Jerzy Karpiński, pomorski lekarz wojewódzki w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim"

Wszystkim nam jest ciężko chodzić w maseczkach, szczególnie podczas tak wysokich temperatur. Warto się jednak przemęczyć, dla bezpieczeństwa i zdrowia obywateli w sile wieku. Wiadome jest, że wśród młodych ludzi umieralność jest znikoma, jednak mimo to powinniśmy pamiętać o maseczkach. Zwłaszcza teraz, kiedy ich używanie zostało ograniczone tylko do zatłoczonych, publicznych pomieszczeń.

Dzisiaj grzeje: 1. Policjant zgwałcił 6-latkę. Matka dziewczynki wiedziała o wszystkim

2. Aż 3 banki ostrzegają klientów przez trudnościami z dostępem do pieniędzy. Lepiej przygotuj gotówkę

W obliczu zagrożenia, jakim jest epidemia, powinniśmy wykazać się społecznym zrozumieniem i jednością. Maseczki działają tylko wtedy, kiedy używamy ich wszyscy. W ten sposób chronimy siebie nawzajem, ponieważ każdy z nas może być bezobjawowym nosicielem groźnego wirusa.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus na Komunii. Sanepid pilnie poszukuje uczestników mszy
  2. “Wiadomości” TVP ze spektakularną wpadką. Wszystko natychmiast usunięto, ale w sieci nic nie ginie
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Zbigniew Boniek w euforii podzielił się z Polakami radosną wiadomością. Gratulacje dla prezesa i jego żony

Następny artykuł