Maseczki - czy noszenie dwóch zamiast jednej ma sens?
unsplash.com/engin akyurt
Autor Barbara Bujar - 12 Listopada 2020

Czy zakładanie dwóch maseczek zamiast jednej ma sens? Eksperci tłumaczą

Maseczki to wciąż jeden z najbardziej chodliwych produktów na rynku. Aby skutecznie ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, wiele osób decyduje się na zasłanianie nosa i ust ich podwójną warstwą. Według ekspertów to jednak nie zawsze przynosi odpowiednie rezultaty. Wszystko zależy od rodzaju maseczki.

Noszenie maseczki to jedno z trzech podstawowych obostrzeń wprowadzonych w okresie pandemii koronawirusa. Według ekspertów to między innymi zasłanianie nosa i ust ma przyczynić się do ustabilizowania sytuacji na świecie i zahamowania przyrostu nowych zakażeń. Restrykcji muszą jednak przestrzegać wszyscy.

Dodatkowym założeniem, które zdaniem specjalistów jest konieczne do osiągnięcia właściwych rezultatów, jest odpowiednie zakładanie maseczki. Należy pamiętać, by osłona nosa i ust miała odpowiedni rozmiar – nie powinna być ani za ciasna, bo wtedy utrudnia oddychanie, ani za luźna, ponieważ wtedy nie spełnia swojej funkcji i pozwala na ucieczkę zarazków.

Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy podjęła decyzję. Dotyczy twardego lockdownu w PolsceRada Koalicji Zjednoczonej Prawicy podjęła decyzję. Dotyczy twardego lockdownu w PolsceCzytaj dalej

Jak nosić maseczkę? Dwie warstwy nie zawsze są dobrym pomysłem

Wśród osób zasłaniających usta i nos za pomocą maseczki coraz częściej pojawia się przekonanie, że zakładanie podwójnej warstwy materiału zwiększa barierę ochronną przed koronawirusem i tym samym zapobiega zakażeniu. Niestety, według ekspertów nie zawsze to tak działa.

Jak podaje Wprost, zakładanie dwóch masek N95 lub chirurgicznych nie ma w ogóle sensu. Produkty należą do profesjonalnego wyposażenia medycznego i w pojedynkę spełniają wszystkie wymagane kryteria – zapobiegają transmisji cząstek wirusów, w tym koronawirusa SARS-CoV-2. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku masek bawełnianych.

Z osłon materiałowych korzysta większość społeczeństwa. Z ustaleń serwisu wynika, że w ich przypadku noszenie podwójnej warstwy może okazać się przydatne. Nałożenie na siebie dwóch maseczek pozwoli na uwięzienie większej ilości cząsteczek koronawirusa, a także na ograniczenie wydychania patogenu poza obszar materiału. Jest jednak jedno „ale”.

Choć dwuwarstwowa maska działa lepiej niż jednowarstwowa – co zostało udowodnione w badaniach naukowych – korzystanie z niej nie zawsze kończy się dobrze. Specjaliści ostrzegają, że zakładanie na nos i usta większej ilości materiału może w znacznym stopniu utrudnić oddychanie i prowadzić do gorszego samopoczucia.

Dzisiaj grzeje: 1.Od dziś zaczyna obowiązywać ważny zakaz. Wielu Polaków może mieć duże problemy
2.Wchodząc do Biedronki, można się nieźle zdziwić. Za 20 złotych nasz pupil będzie w siódmym niebie
3.Lekarka zmarła dwa dni po porodzie. Niepokojące objawy dawały o sobie znać kilka tygodni przed tragedią

Wszystko zaczęło się od nietypowego objawu. Mała Wiktoria walczy o życieWszystko zaczęło się od nietypowego objawu. Mała Wiktoria walczy o życieCzytaj dalej

W obliczu tych informacji najlepiej decydować się na profesjonalne maski N95 lub chirurgiczne. W przypadku produktów materiałowych – nawet tych wykonanych z przewiewnej bawełny – należy uważać. Oczywiście można zakładać dwie warstwy, jednak gdy pojawią się jakiekolwiek problemy, z jednej należy od razu zrezygnować.

Warto pamiętać także, że zasłanianie nosa i ust to tylko jeden element ograniczania rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Równie ważnymi restrykcjami wciąż są: utrzymywanie zalecanego dystansu społecznego oraz częsta dezynfekcja rąk i powierzchni.

Halina Mlynkowa zaskoczyła fanów osobistym wyznaniem. Zdrowie piosenkarki i jej syna było poważnie zagrożoneHalina Mlynkowa zaskoczyła fanów osobistym wyznaniem. Zdrowie piosenkarki i jej syna było poważnie zagrożoneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Albo teraz, albo w ogóle. Polacy masowo ruszyli po jedną usługę, strach przed lockdownem jest ogromny
  2. Niezwykłe tajemnice dinozaurów. Naukowcy po latach odkryli niesamowite fakty
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Trener Ukrainy nie wytrzymał po meczu. Miażdżąca opinia na temat przygotowania, Polacy mogą się wstydzić
  7. Pijany kierowca wjechał w słup. Policjanci zamarli, gdy zorientowali się, kogo zatrzymali

Następny artykuł