maseczki poliestrowe najskuteczniejsze
fot. https://unsplash.com/ De an Sun
Autor Natalia Niewczas - 13 Sierpnia 2020

Jakie maseczki najlepiej chronią przed koronawirusem? Eksperyment naukowców rozwiewa wszelkie wątpliwości

Maseczki od samego początku wzbudzają prawdziwą burzę emocji - do obowiązkowego zakrywania nosa i ust wiele osób nadal nie może się bowiem przyzwyczaić. Obostrzenie towarzyszy jednak obywatelom Polski od długich miesięcy i nic nie wskazuje na to, by osłony twarzy szybko opuściły ulice naszego kraju.

Maseczki występują w różnorodnych kształtach, kolorach i rozmiarach. Na ulicach spotykamy zarówno te szyte w domowym zaciszu, jak i wykonane przez profesjonalistów, zdobione rozweselającymi wzorami lub krótkimi hasłami. Osłony twarzy stały się nieodzownym elementem codziennego ubioru. Ich podstawowa funkcja nie dotyczy jednak samej estetyki. Maseczki mają przede wszystkim chronić przed zarażeniem.

Ludzie nie zarażają się na ulicy. Szumowski zdradził, gdzie obecnie dochodzi do największej liczby infekcjiLudzie nie zarażają się na ulicy. Szumowski zdradził, gdzie obecnie dochodzi do największej liczby infekcjiCzytaj dalej

Maseczki sprawdzone przez naukowców

Fińscy naukowcy wzięli maseczki pod lupę. Uczeni z Technical Research Centre of Finland (VTT) próbowali wyselekcjonować najbardziej skuteczną z dostępnych osłon twarzy. W tym celu testowali zdolność maseczki do zatrzymywania cząsteczek wirusa wydychanych przez zakażonych COVID-19 pacjentów. Członek VTT Ali Harlin wyjaśnia, że to właśnie maseczka może w realny sposób przyczynić się do zahamowania rozwoju pandemii.

- Kiedy mówimy, wypuszczamy do powietrza krople, kiedy kaszlemy, wypuszczamy bardzo dużo kropli. To na nich przemieszcza się wirus, ale maska może zatrzymać lub spowolnić ten proces - tłumaczy Ali Harlin.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. GW: Rząd chce sprzedawać lasy. Grunty mają trafić pod zabudowę deweloperów

Według doniesień portalu spidersweb.pl badania przeprowadzone przez fińskich naukowców pozwoliły zidentyfikować maseczkę wykonaną z materiału syntetycznego (poliestru) jako najskuteczniejszą. Na tle poliestrowych ochron twarzy znacznie gorzej wypadają maseczki bawełniane. Podczas gdy bawełna powstrzymuje od 20 do 30% cząsteczek wirusa, poliester zatrzymuje od 40 do 50% z nich. Warto zaznaczyć, że podana skuteczność sprawdza się wyłącznie w przypadku poprawnego umiejscowienia maseczki na twarzy - a więc zakrywającej nos i usta.

Profilaktyka zachorowania na koronawirusa powinna opierać się nie tylko na przestrzeganiu obowiązku zakrywania nosa i ust, ale także regularnym, dokładnym myciu rąk i utrzymywaniu dystansu od osób przebywających w miejscach publicznych. Warto przypomnieć, że eksperymenty Finów dotyczyły jedynie skuteczności stosowania osłon twarzy w powstrzymaniu tych cząsteczek wirusa, które wydostały się na zewnątrz z organizmów osób zakażonych COVID-19.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła akcja Krzysztofa Rutkowskiego. Na miejscu jest policja. Jedna osoba trafiła do karetki
  2. Nie żyje dwulatek, przebywał w przegrzanym pokoju. Zmarł z pragnienia, zapadł wyrok
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. Rozwiodła się po 44 latach małżeństwa i przeszła niezwykłą przemianę. Odmłodniała o 20 lat. Jak to zrobiła?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł