Wszystko stało się jasne. Eksperci właśnie przekazali najnowsze wyniki badań, chodzi o maseczki

maseczki CDC
unsplash.com/Mika Baumeister
Autor Natalia Niewczas13.11.2020

Badania naukowe wykazały, że to maseczki składające się z wielu warstw chronią użytkownika najlepiej. Potwierdzają to analizy dokonywane przez uczonych z Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie naukowcy zwracają uwagę na to, że zamienniki maseczek takie jak chusty czy apaszki, nie stanowią właściwej ochrony przed patogenami.

Choć ostatnie miesiące pokazały, że wielu obywateli podchodzi do obowiązku noszenia maseczek z nieskrywaną niechęcią, ostatnie doniesienia mediów nie pozostawiają wątpliwości: osłony twarzy zapobiegają dalszemu rozprzestrzenianiu się patogenów. W dobie pandemii to, przed czym najbardziej pragniemy się uchronić, to oczywiście koronawirus SARS-CoV-2. Nowe rekomendacje Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom podają skuteczność osłon twarzy w procentach - liczba może zaskoczyć.

Wiceminister Zdrowia przedstawił pilny komunikat. Wyznał co wydarzy się 18 listopadaWiceminister Zdrowia przedstawił pilny komunikat. Wyznał co wydarzy się 18 listopadaCzytaj dalej

CDC: maseczki skutecznie zmniejszają transmisję koronawirusa

Według najnowszy rekomendacji Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) maseczki zmniejszają transmisję koronawirusa aż do 79%. Ryzyko zakażenia dodatkowo maleje, gdy wszystkie osoby znajdujące się w pomieszczeniu zamkniętym zakrywają nos i usta.

Jak podaje portal medonet.pl, powyższe informacje potwierdzały między innymi badania prowadzone przez grupy naukowców z Niemiec, Stanów Zjednoczonych czy Wysp Brytyjskich. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami, maseczki powinny stosować również osoby zdrowe - ich stosowanie, jak ustalili uczeni, zmniejsza bowiem ryzyko zarówno pierwotnego, jak i wtórnego zakażenia nowym koronawirusem.

Eksperci z CDC nie pozostawiają wątpliwości - najlepsze maseczki są dwu-, a nawet trzywarstwowe. Jednocześnie zalecają szczególną ostrożność w stosowaniu zamienników osłon twarzy (apaszek, golfów czy chust).

Badania wykazały, że zamienniki standardowych maseczek, takie jak golfy czy chusty, stanowią najmniej skuteczną ochronę przed zakażeniem. Powinny być zatem stosowane wyłącznie w ostateczności, gdy z rozmaitych przyczyn użycie klasycznej maseczki okazuje się niemożliwe.

Najnowsze ustalenia CDC wykazują jednak, że stosowanie zamienników klasycznych maseczek chirurgicznych jest lepsze, niż całkowita rezygnacja z osłony twarzy. Do sprawdzenia potencjalnej skuteczności własnoręcznie przygotowanej maseczki wystarczy jeden, prosty test.

Dzisiaj grzeje: 1.Awaria w elektrowni atomowej na Białorusi. Litwini masowo kupują jod, czy grozi nam drugi Czarnobyl?
2.Tragiczne wieści z samego rana, rzecznik potwierdza. Nie żyje 13-letnia dziewczynka, jej koleżanka jest pod opieką lekarzy
3.Wiadomość, na którą czekali Polacy. Premier Morawiecki przekazał ważną decyzję

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polska aktorkaMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polska aktorkaCzytaj dalej

By przekonać się, czy własnoręcznie wykonana maseczka (lub chusta, golf bądź inny zamiennik) stanowi wystarczającą barierę przed zakażeniem, należy obejrzeć osłonę twarzy pod światłem.

- Jeśli zarys poszczególnych włókien będzie widoczny, maska prawdopodobnie nie będzie skuteczna - przekazuje portal medonet.pl.


To, o czym nie należy zapominać, to prawidłowa higiena użytkowania maseczek. Osłony wielokrotnego użytku warto prać codziennie z użyciem wody i mydła. Co równie istotne, maseczka powinna zostać wymieniona na nową, gdy jej powierzchnia zrobiła się wilgotna.

Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowiaPrzez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowiaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagle wprowadzili nowe obostrzenia na granicach z Polską i nie tylko. Jest potwierdzenie od naszego sąsiada
  2. Historyczna misja na ISS. NASA wyśle nietypowe eksperymenty i aż czterech astronautów. Gdzie i kiedy oglądać start misji
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Dalmatyńczyk miał zostać mamą 3 szczeniaków. Ale gdy zaczął się poród, wszystkim opadły szczęki
  7. Nowe obostrzenia. Zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych? Najnowsze wiadomości

Następny artykuł