Maeczki są nadal obowiązkowe choć nie dla wszystkich
.
Autor Natalia Niewczas - 21 Lipca 2020

Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy wszystkich Polaków

Maseczki zostały wprowadzone przez władze jako środek ostrożności mający zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby COVID-19. Zasłanianie nosa i ust stało się obowiązkowe już na wczesnym etapie rozwoju pandemii w Polsce. Początkowo przymusowe noszenie maseczki dotyczyło każdej przestrzeni publicznej, lecz zalecenia te były stopniowo modyfikowane przez rząd. Chociaż nakaz noszenia maseczki obowiązuje do dziś, niektórzy mogą być z niego zwolnieni.

Maseczki mają pomagać w zahamowaniu rozwoju pandemii, dlatego jeszcze niedawno wychodziliśmy w nich nawet na zwykły spacer po osiedlu. Ostatni opublikowany przez Ministerstwo Zdrowia komunikat wyjaśnia, kto może, z różnych przyczyn, zostać zwolniony z przestrzegania obostrzenia związanego z zakrywaniem nosa i ust.

6-latka zmarła w szpitalu. Prokuratura rozpoczyna śledztwo6-latka zmarła w szpitalu. Prokuratura rozpoczyna śledztwoCzytaj dalej

Maseczki nie obowiązują wszystkich

Maseczki szybko stały się utrapieniem wielu z nas - nie dość, że parują od nich okulary, co znacznie utrudnia obserwację otoczenia, to jeszcze, jak twierdzą niektórzy, przyczyniają się do wystąpienia problemów ze swobodnym oddychaniem. Noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych obowiązuje nieprzerwanie od dawna, w związku z czym powinniśmy zakrywać nos i usta na przykład podróżując komunikacją miejską lub podczas robienia zakupów w osiedlowym sklepie bądź galerii handlowej. Najświeższe informacje z Ministerstwa Zdrowia opublikowane za pośrednictwem Twittera wyjaśniają, kto może być zwolniony z obowiązkowego zakrywania nosa i ust nawet w zamkniętych przestrzeniach publicznych.

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że nakaz dotyczący zasłaniania nosa i ust w zamkniętych przestrzeniach publicznych nadal obowiązuje. Maseczkę może zastąpić chusta, szalik, lub przyłbica. Niezależnie od użytego w tym celu przedmiotu, efektem powinno być jednoczesne zakrycie nosa i ust. Zgodnie z opublikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia najnowszymi informacjami, z obowiązku przestrzegania obostrzenia zwolnione są na przykład osoby zmagające się ze schorzeniami natury psychicznej (na przykład z niepełnosprawnościami intelektualnymi o różnych stopniach zaawansowania) lub pacjenci dotknięci całościowym zaburzeniem rozwoju.

Dzisiaj grzeje: 1. Zmarła kilka dni po pobiciu przez męża. Tym co zrobił chwalił się kolegom

2. Absolutny hit od Lidla. Z aplikacji korzysta już 6,5 mln osób, można sporo zyskać

Wśród osób zwolnionych z zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych są także pacjenci, którym uniemożliwia to obecny stan zdrowia, jak i osoby mające problemy z samodzielnym zasłonięciem twarzy. Listę osób uprawnionych do zwolnienia z przestrzegania obostrzenia uzupełniają dzieci do czwartego roku życia.

Według informacji opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia, w przypadkach zwalniających z noszenia maseczki w zamkniętych przestrzeniach publicznych uwzględniających stan psychicznego i fizycznego zdrowia pacjenta, okazanie stosownego orzeczenia lub zaświadczenia nie jest konieczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Policjanci z płaczem wyszli z mieszkania. Wcześniej 11-latek wysłał koledze zatrważającą wiadomość
  2. Paraliż w szkole. 200 osób na kwarantannie. Sytuacja wymyka się spod kontroli
  3. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Media huczały o jej głośnym rozstaniu z mężem. Teraz gwiazda disco polo znów jest na językach, pokazuje ekskluzywne śniadania i bawi się w najlepsze

Następny artykuł