maseczki obowiązkowe w sklepach
Fot. pixabay.com/ stevepb
Autor Klaudia Gaicka - 22 Czerwca 2020

Klienci bez maseczek mają być wypraszani. Pilny apel Ministerstwa Zdrowia

Maseczki wciąż obowiązują w przestrzeniach zamkniętych. Co więcej, są tam niezbędne. Ministerstwo Zdrowia apeluje do właścicieli sklepów. Zagrożony jest również przyszły mecz ekstraklasy. Wszystko za sprawą nieprzestrzegania obostrzenia.

Maseczki, choć bywają uciążliwe, niewątpliwe są niezbędne. Zwłaszcza w przestrzeniach zamkniętych, gdzie przez godzinę przez te same pomieszczenia przechodzą dziesiątki ludzi. Wystarczy, że jedna z nich będzie zarażona (choćby nie miała objawów), a wirus, który osiadł w powietrzu wraz z jej oddechem, przedostanie się do dróg oddechowych innej osoby.

Niepokojące doniesienia wstrząsnęły mediami. Znana piosenkarka na łożu śmierci?Niepokojące doniesienia wstrząsnęły mediami. Znana piosenkarka na łożu śmierci?Czytaj dalej

Maseczki w przestrzeniach zamkniętych są niezbędne

Jak podaje serwis Onet.pl, Resort Zdrowia zaapelował do właścicieli sklepów znajdujących się na terenie kraju. Rzecznik Ministerstwa Wojciech Andrusiewicz przypomniał o obowiązku noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych.

– Apelowałbym do właścicieli sklepów, do sprzedawców o niewpuszczanie do sklepów ludzi bez maseczek. Obowiązek noszenia maseczek nadal istnieje. Obowiązek noszenia tych maseczek istnieje nawet wówczas, kiedy jesteśmy na dworze i nie jesteśmy w stanie zachować dystansu. Jeżeli stoimy na przystanku autobusowym, przystanku tramwajowym, stoi duża grupa osób i nie jesteśmy w stanie zachować dystansu - obowiązuje nas maseczka – wyjaśnia rzecznik resortu.

Andrusiewicz podkreślił jednocześnie, że problem nie dotyczy tylko sklepów. Obowiązek noszenia maseczek obowiązuje w każdym zamkniętym pomieszczeniu. Przypominamy, nawet jeżeli nie wykazujemy objawów chorobowych, możemy być nosicielami wirusa.

Bezobjawowi nosiciele również zarażają. Para wydychanego przez nich powietrza może zawierać szkodliwy patogen, który w takiej sytuacji zawisa w powietrzu i przez następną godzinę może zarazić kogoś innego. Kogoś, kto być może nie będzie miał tyle szczęścia co osoba bez objawów i umrze przez COVID-19.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje bohater popularnego programu telewizyjnego. Oglądały go miliony Polaków

2. Biedronka oddaje pieniądze za kupione towary. Pół ceny do twojej kieszeni, warunki spełnić może każdy

Rzecznik przypomniał również o apelu Ministra Zdrowia do kandydatów na prezydenta. Ich wiece również pozostawiają wiele do życzenia pod kątem bezpieczeństwa sanitarnego.
Andrusiewicza zapytano również o mecz piłkarskiej Ekstraklasy. Rzecznik zapowiedział, że udział kibiców może być odwołany.

– PZPN w tej chwili zajmuje się tą sprawą, analizuje wszystkie mecze, jakie odbyły się w miniony weekend. To, jak wyglądała sytuacja na niektórych stadionach, to wszyscy widzieliśmy na ekranach telewizorów lub w internecie. Na pewno do takich sytuacji nie powinno dochodzić – podsumował rzecznik.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. Mistrzyni świata zmarła tuż po porodzie. Niewyobrażalna tragedia
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Justyna Żyła zażenowała fanów swoim najnowszym zdjęciem. Odważna fotografia stała się hitem. "Ale wiocha" (Foto)

Następny artykuł