maseczki: nowe zasady
unsplash Noah
Autor Klaudia Gaicka - 23 Września 2020

Nowe zasady noszenia maseczek. Wyjaśniamy, gdzie są obowiązkowe i kto może z nich zrezygnować

Maseczki mają nam pomagać zapobiegać przenoszeniu się COVID-19 z osoby zakażonej, ale bezobjawowej na całkowicie zdrową. Są niezbędne dla zachowania zdrowia jak największej liczby obywateli kraju. W przestrzeniach zamkniętych, w których zasłanianie dróg oddechowych wciąż obowiązuje, najłatwiej o zarażenie w przypadku bagatelizowania zagrożenia.

Maseczki mają nam pomagać zapobiegać przenoszeniu się COVID-19 z osoby bezobjawowej na całkowicie zdrową. W większości regionów kraju zasłanianie dróg oddechowych obowiązuje tylko w przestrzeniach zamkniętych. Są również powiaty, wchodzące w skład tzw. żółtych i czerwonych stref, w których maseczki nosi się na innych zasadach. Dzieje się tak z powodu zarządzenia dotyczącego potencjalnego wzrostu zakażeń i działań z nim związanych.

Objawy chorób wewnętrznych widoczne na skórze. Dostrzeżesz je gołym okiem, nigdy ich nie lekceważObjawy chorób wewnętrznych widoczne na skórze. Dostrzeżesz je gołym okiem, nigdy ich nie lekceważCzytaj dalej

Maseczki pomagają w ograniczaniu pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Są niezbędne

Jak ukazują potencjalne scenariusze pandemii, maseczki są niezbędne dla zachowania zdrowia jak największej liczby obywateli. W przestrzeniach zamkniętych, gdzie przez godzinę przez te same pomieszczenia przechodzą dziesiątki ludzi, najłatwiej o zarażenie. Wystarczy, że jedna z tych przechodzących będzie zarażona (choćby nie miała objawów), a szkodliwy patogen, który osiadł w powietrzu wraz z wydychanym przez nią powietrzem, przedostanie się do dróg oddechowych innej, wcześniej zdrowej osoby.

Jak podaje portal Medonet.pl, zasady dotyczące zasłaniania dróg oddechowych zmieniły się 30 maja. Wtedy właśnie noszenie maseczek w przestrzeni otwartej przestało obowiązywać. Polacy odetchnęli z ulgą, kiedy okazało się, że nie muszą już nosić maseczek podczas spacerów, czy jazdy na rowerze. Ówczesny minister zdrowie Szumowski zaznaczył jednak, że maseczki wciąż powinny być przez nas noszone w przypadku, kiedy na otwartej przestrzeni nie możemy zachować odpowiedniego dystansu.

Inaczej sprawa wygląda w czerwonych strefach. Z powodu największego w skali kraju wzrostu zakażeń w krótkim czasie obowiązują tam inne zasady niż w reszcie polskich powiatów. W strefie czerwonej maseczki nosimy wszędzie w przestrzeni publicznej. W powiecie oznaczonym kolorem żółtym obowiązują takie same zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa, jak w powiatach zielonych, jednak istnieją tam inne obostrzenia ograniczające rozprzestrzenianie się patogenu.

Dzisiaj grzeje: 1. Charakterystyczny znak na uchu pojawia się przed zawałem. Gdy go zauważymy, nie ma czasu do stracenia
2.Nie przeczytasz i się w końcu natniesz. Oszuści tylko czyhają na Twój błąd
3.Zamach na Donalda Trumpa. Ktoś wysłał do niego przesyłkę ze śmiertelnie niebezpieczną zawartością

Przypominamy również, jak ważne jest prawidłowe noszenie maseczek. Maska, niezależnie od tego, jaki jej rodzaj się zdecydujemy, powinna zasłaniać usta i nos. Wiele osób zapomina o tym drugim, co ma znaczący wpływ na osłabienie działania ochrony.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wszystko potwierdzone, Andrzej Duda opuszcza Polskę. Wiemy, czym się zajmie i gdzie będzie
  2. Wielki zegar odlicza czas do końca. Nie uwierzysz, jak mało nam zostało
  3. Specjaliści ostrzegają i uspokajają. Pandemia w dobie sezonu grypowego
  4. 17-letnia mama wiedziała, że umiera. Zostawiła dla swojego dziecka wzruszającą wiadomość
  5. Nowa epidemia w Chinach. Choroba wydostała się z fabryki farmaceutycznej
  6. Błyskawiczna surówka z kapusty pekińskiej, tylko 3 składniki. Cała rodzina zachwyci się jej smakiem

Następny artykuł