maseczki w miejscu pracy
fot. https://unsplash.com/ engin akyurt
Autor Natalia Niewczas - 24 Sierpnia 2020

Obowiązkowe maseczki w miejscu pracy? Eksperci nie mają wątpliwości

Maseczki przeżywały podczas pandemii koronawirusa w Polsce swoje wzloty i upadki. Polacy tłumnie sięgnęli po osłony twarzy wiosną, gdy wybuch pandemii szedł w parze z prawdziwą eksplozją społecznych niepokojów. Im dłużej trwa jednak kryzys epidemiologiczny, tym większym modyfikacjom rząd poddaje obowiązek zasłaniania nosa i ust i tym chętniej z przestrzegania restrykcji rezygnują obywatele. Trudno zatem przewidzieć, jak Polacy zareagowaliby na nakaz zakładania maseczek w miejscach pracy.

Maseczki być może wkrótce zasłonią twarze pracujących Francuzów. Tamtejsze władze rozważają wprowadzenie nowego obostrzenia. Obowiązek zakrywania nosa i ust w biurach miałby zredukować przyrost zakażeń - szacuje się bowiem, że aż do 25% z nich dochodzi właśnie w miejscach pracy. O zaproponowanym rozwiązaniu wypowiedzieli się Polscy eksperci.

Ochotnicy pilnie poszukiwani. Ruszają testy szczepionki na COVID-19 we WłoszechOchotnicy pilnie poszukiwani. Ruszają testy szczepionki na COVID-19 we WłoszechCzytaj dalej

Maseczki mogą pojawić się w biurach

Na pomysł obowiązkowego noszenia maseczki w miejscach pracy wpadł już francuski rząd. W związku z tym pytanie o konieczności wprowadzenia takiego samego rozwiązania w naszym kraju zaistniało również w głowach Polaków. Eksperci postanowili odpowiedzieć.

Jak podaje portal medonet.pl, przedstawiciel Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, profesor Włodzimierz Gut, zwraca uwagę na to, że restrykcje powinny zostać dopasowane do konkretnego miejsca pracy. W niektórych zakładach stosowanie dodatkowych zabezpieczeń może być po prostu konieczne.

- Bardzo wiele instytucji, biur, sklepów dostosowało warunki pracy do sytuacji. Najtrudniej jest tam, gdzie jest niezbędny bliski kontakt. Mam tu na myśli przemysł mięsny w Polsce, USA czy Niemczech. (...) W miejscach, w których nie da się stworzyć mocniejszych przegród fizycznych, stosuje się maseczki, bariery fizyczne o innym, indywidualnym charakterze - mówi biolog.

Zdaniem kierownika Kliniki Chorób Zakaźnych i Hematologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu najistotniejsze jest samo stosowanie się do rządowych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych. Ekspert tym samym podziela rozumowanie francuskich władz.

Dzisiaj grzeje: 1. Uczniowie przerażeni, rodzice łapią się za głowy. Dzieci jednak nie pójdą do szkoły 1 września?

2. Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

- Mamy epidemię w Polsce. Są określone zalecenia rządu. Należy zachować dystans, myć ręce, trzeba nosić maseczki w miejscach, w których jest duże zagęszczenie ludności. (...) Jeśli we Francji nie ma możliwości rozdzielania biur, to pracownicy powinni nosić maski - ocenia profesor Krzysztof Simon.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mafijny boss na wolności. Wpłacono za niego porażającą kaucję
  2. Niewyobrażalna tragedia w polskim McDonald's. Nie żyje kobieta, zmarła niezauważona
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. TVN ujawnił skandaliczną prawdę. Nie mieści się w głowie, do czego dochodzi w karetkach
  5. Była premier zarażona koronawirusem. Rzeczniczka przekazała przykre wiadomości o stanie zdrowia
  6. Zazdroszczą jej wszystkie kobiety. Ma 70 lat a wygląda jak nastolatka. Jak to możliwe?

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł