Maseczki na nowych zasadach. WHO podjęło ważną decyzję
pixabay.com/leo2014
Autor Barbara Bujar - 25 Sierpnia 2020

Niespodziewana zmiana dotycząca maseczek. Są nowe wytyczne

Maseczki towarzyszą nam od dawna, a ich głównym celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Według ekspertów to właśnie zasłanianie nosa i ust jest najlepszym sposobem na uniknięcie masowego zachorowania. Aby wszyscy wiedzieli, jak prawidłowo wypełniać ten obowiązek, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) już na początku pandemii jasno określiła jego zasady. W ostatnim czasie niespodziewanie uległy one zmianie. Podjęte decyzje szczególności dotyczą dzieci.

Maseczki są nam doskonale znane. Od początku pandemii koronawirusa towarzyszą one nie tylko Polakom, ale także ludziom na całym świecie. Choć szczegółowe zasady ich noszenia w każdym kraju różnią się od siebie, niektóre z nich dotyczą wszystkich. Za ich ustalenia odpowiada Światowa Organizacja Zdrowia, która o każdej swojej decyzji informuje w specjalnych komunikatach. W ostatnim czasie za pośrednictwem jednego z nich eksperci zawiadomili o kolejnych zmianach.

Objawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno go przeoczyćObjawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno go przeoczyćCzytaj dalej

Niespodziewana decyzja WHO. Dzieci tez będą nosić maseczki.

Jak przypomina WP, zasłanianie nosa i ust za pomocą przyłbicy, maseczki lub części odzieży, nadal obowiązuje obywateli naszego kraju. Polacy muszą przestrzegać ważnego obowiązku w pojazdach transportu publicznego oraz we wszystkich zamkniętych przestrzeniach użytku publicznego, takich jak sklepy, kina, czy banki. Dodatkowo powinni pamiętać o nim mieszkańcy czerwonej strefy, gdzie noszenie maseczek jest konieczne nawet na ulicach. Wymienione zasady zostały ustalone przez polski rząd, który stale monitoruje sytuację epidemiologiczną w kraju. Są jednak takie restrykcje, za które odpowiada Światowa Organizacja Zdrowia. Do nich także należy się bezwzględnie stosować.

WHO, podobnie jak polski rząd, stale analizuje statystyki zachorowań. Eksperci organizacji zajmują się jednak dużo szerszym obszarem i badają dane z całego świata, które w ostatnim czasie znów mogły ich zaniepokoić. W związku z tym postanowili oni zmienić jedną ważną zasadą, która dotyczy noszenia maseczek przez kilkuletnie dzieci. Jak donosi Wirtualna Polska, o swojej decyzji poinformowali w oficjalnym komunikacie umieszczonym w internecie.

Zasłanianie nosa i ust nie było do tej pory obowiązkiem wszystkich. Z jego wypełniania zwolnione były kilkuletnie dzieci, które maseczek nie musiały nosić nawet w publicznych przestrzeniach zamkniętych. Zgodnie z najnowszymi informacjami eksperci WHO postanowili się jednak nad tym pochylić i nieco zmienić funkcjonujące warunki. Od teraz usta i nos powinni zasłaniać nieletni od 12. roku życia, a w miejscach, gdzie ryzyko zakażenia koronawirusem jest wysokie, zaleca się to nawet dzieciom od 6 do 11 lat. U osób poniżej 5. roku życia nadal nie będzie to wymagane.

Dzisiaj grzeje: 1. Ważny apel Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy każdego Polaka

2. Rząd rozszerza obostrzenia. Polacy uziemieni na dłużej

Sytuację skomentował dr Paweł Grzesiowski, który wbrew wielu opiniom uważa, że dzieci nie należą do najbardziej zarażającej grupy. Ekspert zalicza do niej raczej osoby dorosłe.

- Analizy ognisk zakażenia w rodzinach pokazują, że dzieci są raczej ofiarami COVID-19, ponieważ najbardziej zarażają objawowi dorośli. Nie ulega wątpliwości, że dzieci też chorują, jednak one zarażają głównie rodziców, którzy są z nimi w bliskim kontakcie. Przykładowo, dorosły 40-latek z objawami COVID-19 może zarazić ok. 4-5 ludzi, i będzie ich zarażał przez 10 dni, zaś dziecko, które przechodzi koronawirusa bezobjawowo, może zarazić 1-2 osoby i zarażać przez 4-5 dni, i to głównie rodziców - jego wypowiedź cytuje WP.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uważajcie na swoje dzieci. Przed chwilą wydano pilne ostrzeżenie. Skutki mogą być tragiczne
  2. Prowadząca "Nasz nowy dom" uratowała życie. Niewielu wie, że zebrała się na tak wzruszający gest
  3. Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieli
  4. TVN ujawnił skandaliczną prawdę. Nie mieści się w głowie, do czego dochodzi w karetkach
  5. Była premier zarażona koronawirusem. Rzeczniczka przekazała przykre wiadomości o stanie zdrowia
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł