Wadliwe maseczki zostaną zniszczone
pixabay.com/Ri_Ya
Autor Barbara Bujar - 27 Maja 2020

Co się stanie z wadliwymi maseczkami zamówionymi przez rząd? Znamy odpowiedź

Maseczki, które w ramach unijnego wsparcia otrzymałay Wielka Brytania i 17 państw Unii Europejskiej, okazały się wadliwe. Z puli 1,5 mln Polsce przypadło ich aż 616 tys. Dziś wiadomo, co się z nimi stanie. Komisja Europejska podjęła ważną decyzję.

Maseczki o dyskusyjnej jakości zostały zamówione przede wszystkim dla służb medycznych, które korzystają z nich na co dzień. Po ich otrzymaniu poszczególne kraje szybko zaczęły zgłaszać swoje wątpliwości. Wśród zaniepokojonych państw były m.in. Polska, Holandia i Belgia. W zeszłym tygodniu Komisja Europejska podjęła decyzję o wycofaniu wadliwych produktów do czasu wyjaśnienia sprawy.

Maseczki zostaną zniszczone

Jak podaje portal onet.pl, jakość masek faktycznie nie nadawała się do użytku, a Komisja Europejska zasądziła ich zniszczenie.

- Maski zostaną zniszczone, ponieważ nie nadają się do użytku przez pracowników służby zdrowia. Ta decyzja została podjęta po uzgodnieniach z dystrybutorem i producentem – czytamy na portalu słowa rzecznika KE, Stefana de Keersmaeckera.

Rzecznik poinformował, że dalsze dostawy maseczek są na ten moment wstrzymane. Zapewnił jednak, że KE podjęła już początkową współpracę z innym dostawcą. Tym razem jednak produkty zostaną poddane badaniom kontroli jakości, zanim trafią do poszczególnych krajów. Spowodowane będzie to dbałością o bezpieczeństwo środków ochrony osobistej.

- Robimy wszystko, co konieczne, aby dotrzeć do sedna tego problemu. Ochrona naszych obywateli jest zawsze naszym priorytetem – dodał w swojej wypowiedzi.

Stefan de Keermaecker wyznał również, że sytuacja z wadliwymi maseczkami nie powinna mieć miejsca. Żałuje, że pomimo starań, nie zostały spełnione podstawowe standardy produktów.

Dzisiaj grzeje: 1. Pierwsze objawy białaczki. Nigdy ich nie lekceważcie

2. Bulwersujące praktyki sieci aptek w Polsce. Właśnie wyszło na jaw, jak chciały zarobić na pandemii


- Certyfikaty kontroli jakości od producenta zostały poddane kontroli przed dostawą i przeprowadzono weryfikację wiarygodności dostawcy. Państwa członkowskie były również w stanie sprawdzić jakość po otrzymaniu produktów – powiedział.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pod żadnym pozorem przenigdy nie myj truskawek przed schowaniem do lodówki. Polacy masowo popełniają ogromny błąd
  2. Jarosław Kret przekazał radosną nowinę. Jego życie nieprawdopodobnie się zmieniło
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Perełki w garażach polskich polityków. Nie tylko Szumowski może się popisać, na miejscu 5 prawdziwa ikona

Następny artykuł