najlepsze maseczki
pixabay.com Engin_Akyurt
Autor Natalia Niewczas - 28 Sierpnia 2020

Superkomputer sprawdził, które maseczki są najlepsze. Znamy odpowiedź

Maseczki to w dobie epidemii koronawirusa prawdziwa konieczność. Obowiązek zakrywania nosa i ust wszedł w życie wraz z wybuchem pandemicznego zamieszania i od tamtego momentu towarzyszy ludzkości niemal nieprzerwanie. O czym warto wiedzieć, nie każda maseczka zapewnia tak samo skuteczną ochronę osobistą.

Maseczki występują w rozmaitych kształtach, wzorach i kolorach. Ich najistotniejszym zadaniem nie jest jednak uzupełnianie codziennej stylizacji, a zapewnienie właścicielowi bezpieczeństwa. O to, który materiał najskuteczniej chroni użytkownika osłony przed groźnymi patogenami, ostatnio zapytano japoński superkomputer. Maszyna jest pewna swego wyboru.

Rząd właśnie podjął nagłą decyzję. Chodzi o obowiązkowe szczepienie na COVIDRząd właśnie podjął nagłą decyzję. Chodzi o obowiązkowe szczepienie na COVIDCzytaj dalej

Najlepsze maseczki wybrane przez komputer

Choć nad skutecznością poszczególnych modeli i typów maseczek pochylają się uczeni z całego świata, w podjęciu ostatecznej decyzji pomocny może okazać się japoński superkomputer. Maszyna nie pozostawiła w tej kwestii żadnych wątpliwości - zwycięzca mógł być tylko jeden.

Jak podaje portal dobreprogramy.pl, Fugaku to nowoczesny superkomputer, który wspomaga naukowców badających koronawirusa. Sporną kwestię bezpieczeństwa rozstrzygnął błyskawicznie. Maszyna potwierdziła wyższość jednorazowych maseczek wykonanych z polipropylenu nad zwykłymi bawełnianymi bądź poliestrowymi osłonami twarzy. Fugaku nie ma wątpliwości co do tego, że to właśnie nietkane maseczki najlepiej blokują przenoszące patogeny wydzieliny.

Firma Riken, we współpracy z rządowym instytutem badań w Kobe, przeprowadziła symulację, według której maseczki polipropylenowe wykazują największą skuteczność. Podczas gdy polipropylenowe osłony twarzy blokują praktycznie wszystkie aerozole, skuteczność tych wełnianych i poliestrowych oscyluje w okolicach 80%.

Dzisiaj grzeje: 1. TVP właśnie przekazało porażającą wiadomość. Koronawirus w Kancelarii Prezydenta
2. Ledwo zatwierdzili jeden, a już szykuje się następny podatek. Kluczową datą 1 września

Uczeni pokładają w japońskim superkomputerze duże nadzieje. Liczą na to, że maszyna pomoże im w wyselekcjonowaniu najskuteczniejszych leków na koronawirusa, również tych wciąż czekających na dokładne kliniczne badania. W dobie XXI wieku, gdy technologia rozwija skrzydła, wspomaganie się jej najnowszymi dokonaniami nikogo już raczej nie dziwi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powrót do szkoły. W podstawówce odwołano apel, zamiast niego będzie msza w kościele
  2. Magdalena Ogórek przeszła osobisty dramat. Niewielu ma świadomość, co się wydarzyło
  3. Minister zdrowia nagle zmienia zasady kwarantanny. Szumowski złapałby się za głowę
  4. Sanepid pilnie wycofuje popularny produkt. Jest szczególnie niebezpieczny dla alergików
  5. Objawy raka płuc widoczne na skórze. Nie wolno go przeoczyć
  6. W czasie ślubu pan młody zalał się łzami, gdy zobaczył, co robi panna młoda. Niezwykła historia

Następny artykuł